W tych zawodach brakuje rąk do pracy! Zobacz, gdzie możesz zarobić w 2020 roku

ak
TOP16 zawodów, w których szuka się pracowników. Zobacz, gdzie potrzebne są ręce do pracy!
TOP16 zawodów, w których szuka się pracowników. Zobacz, gdzie potrzebne są ręce do pracy! sol / unsplash.com
Zawody deficytowe są określane corocznie przez ministerstwo pracy. Są to te zawody, w których brakuje wykwalifikowanych pracowników, na których czeka wiele miejsc pracy. Zobacz, jakich pracowników obecnie poszukuje się najwięcej w całym kraju. Kto może zarobić? Może to pora na przekwalifikowanie się?

Zawody deficytowe istnieją, co wydaje się być jednym z następstw rynku pracownika, o którym wiele się mówi w ostatnim czasie. W Polsce brakuje pracowników, a najbardziej brakuje ich na stanowiskach związanych z pracą fizyczną. W przypadku zawodów deficytowych zauważalna jest tendencja rosnąca – z roku na rok ich liczba wzrasta.

Dlaczego niektóre zawody stają się deficytowe?

Zawody deficytowe to te, w których brakuje pracowników. Jednak to, że zmniejsza się liczba osób chętnych i gotowych do podjęcia pracy w którymś z tym zawodów, zwykle nie bierze się znikąd. Z zawodami deficytowymi zwykle wiążą się konkretne wady, które przesądzają o tym, że ludzie nie chcą ich wykonywać. Niechętnie podejmujemy pracę w zawodach, w których możemy liczyć jedynie na niskie wynagrodzenie, a warunki zatrudnienia nie są szczególnie atrakcyjne. Podobnie też zniechęcają nas warunki pracy, które są trudne, a nierzadko wręcz szkodliwe dla zdrowia. Coraz częściej też zwracamy uwagę na to, gdzie znajduje się zakład pracy, dlatego zniechęca nas konieczność dalszych dojazdów. Oprócz przyczyn leżących niejako po stronie pracodawcy, niektóre zawody deficytowe są takie dlatego, że do ich wykonywania potrzebne są konkretne umiejętności, których często nam brakuje albo niezbędne jest posiadanie uprawnień, których nierzadko nie posiadamy albo straciły swoją ważność.

Zawody deficytowe, chociaż pracowników nie brak

Niekoniecznie jest tak, że nie ma osób, które poszukują pracy, a ich wyuczonym zawodem jest jeden z tych określanych jako deficytowy. W wielu przypadkach jest wprost przeciwnie, jednak problemem są niewystarczające kwalifikacje, a bardzo często – brak znajomości języków obcych. Z drugiej strony mimo że zawody deficytowe są często tymi, które są niezbędne na co dzień, pracodawcy nie kwapią się, by zachęcić osoby poszukujące pracy do aplikowania, a osoby uczące się – do nauki danego zawodu. W wielu przypadkach proponowane wynagrodzenia są niskie, co może tłumaczyć, dlaczego w tylu zawodach brakuje rąk do pracy.

Ponad połowa Polaków regularnie stresuje się swoją pracą

Serwis BarometrZawodow.pl przygotował listę zawodów deficytowych w 2020 roku. Lista obejmuje zawody deficytowe, czyli takie, w których w każdym lub niemal każdym województwie brakuje rąk do pracy. Zobacz, w jakich zawodach potrzebnych jest najwięcej rąk do pracy!

Forum Lokalnego Biznesu w powiecie krapkowickim - Joachim Wojtala

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W tych zawodach brakuje rąk do pracy! Zobacz, gdzie możesz zarobić w 2020 roku - Kurier Poranny

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A ilu brakuje w urzędach miejsc pracy

N
Niezadowolony
Artykuł ma się ni jak do rzeczywistości. Osobiści pracuje z jednych z branż stalowych i widzę jak traktują pracownika to się rzygać chce. Spawacz , monter, elektryk przychodzi na próbę i od razu po 3 godzinach bez słowa wychodzi. Jak dają umowy zlecenie lub przez serwis to nie ma dziwota, że ludzie szukają swojego godnego do życia miejsca. To samo tyczy się kierowców zawodowych najniższa krajowa i reszta do ręki.

Nepotyzm, mobbing rodzinny wobec uczciwych pracowników jest nagminny w polskich firmach.

Nawet znajomi prezesów nie chcą pracować na tych stanowiskach. Wszyscy tylko lekkiej pracy szukają od siódmej do piętnastej i do domu na drugi etat. Jak się nie zmieni stosunek do pracownika produkcji ludzie nadal będą emigrować. Nic nie zmieni żadna władza od prawa do lewa.

A w Pile to w ogóle jest kumoterstwa. Prezes swoją firmę a reszta rodziny pracuje w instytucjach samorządowych i szukają naiwniaków. Nogi i ręce muszą mieć spokój.

Kiedyś w głosie wielkopolskim był artykuł o bezrobociu w powiecie pilskim i po mojej wypowiedzi o znajomkach politycznych PO, obsadzonych w samorządach i mających założone firmy dodatkowe, szukających "lumpów " do pracy artykuł zniknął.

Pozdrawiam uczciwie pracujących.
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie