Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy jest słaba kontrola tożsamości - twierdzi nasz Czytelnik

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Składanie wniosku paszportowego w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim
Składanie wniosku paszportowego w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim Dariusz Bloch / zdjęcie ilustracyjne
- Gdy wyrabiałem paszport, pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy nie przykładali dużej wagi do weryfikacji mojej tożsamości - mówi nasz Czytelnik. - Urzędnicy postępowali w oparciu o przepisy prawa o dokumentach paszportowych oraz zgodnie z zasadami obowiązującymi w pandemii - odpowiada rzecznik wojewody.

Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy.

od 16 lat

Do naszej redakcji zgłosił się Czytelnik, który wyrabiał paszport w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

- Składałem wniosek w pandemii. Był obowiązek noszenia maseczek, miałem więc zasłoniętą twarz. Oprócz tego czapkę i okulary. Pobrano ode mnie odciski palców, ale weryfikacja tożsamości za pomocą dowodu osobistego była moim zdaniem niewystarczająca. Nie poproszono mnie o uchylenie maseczki, żeby porównać zdjęcie w dowodzie z moim wyglądem, żeby sprawdzić czy osoba w dokumencie jest tą samą, która się nim legitymuje. Mam dowód bez danych biometrycznych - opowiada mężczyzna.

Nasz Czytelnik przyjechał odebrać paszport po 3 miesiącach. - Przyjmował mnie inny urzędnik, ale też niespecjalnie przejął się tym, żeby dokładnie sprawdzić, kogo obsługuje. Miałem maseczkę, znów nie porównano mnie z dowodem osobistym. A gdybym był oszustem i przyszedłbym z dowodem osobistym innej osoby, który znalazłem albo ukradłem? Czy posługując się nie swoim dowodem można bez problemu złożyć wniosek i odebrać paszport? Co prawda pobrano ode mnie odciski palców, ale uważam, że weryfikacja powinna być bardziej szczelna w dobie covidu, gdy zasłania się twarz maseczką. Nie ma już tego obowiązku, ale wiele osób nadal maski nosi - dodaje nasz rozmówca.

Mężczyzna interweniował u kierowniczki wydziału paszportowego. Zwrócił uwagę na, jego zdaniem, "dziurawy" system bezpieczeństwa.

- Tyle się mówi o wyłudzeniach pożyczek i różnych oszustwach. Poza tym, żyjemy w czasach zagrożenia terroryzmem. Uważam, że przy wydawaniu paszportu powinno się przeprowadzać drobiazgową kontrolę, z dokładnym porównaniem zdjęcia w dowodzie osobistym z twarzą osoby - przekonuje mężczyzna.

Jak dodaje, kierowniczka wydziału paszportowego miała mu przyznać rację, ale na jego pytanie, czy coś będzie z tym zrobione, miała odpowiedzieć, że "nie, bo procedury są, jakie są".

Poprosiliśmy Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy o wyjaśnienia. Podstawą prawną dla pracowników są: Ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych; Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 lipca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentów paszportowych; Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie ewidencji paszportowych i centralnej ewidencji.

Trwa głosowanie...

Gdzie spędzasz Wielkanoc 2022?

- Odnosząc się do sprawy okazania twarzy urzędnikowi przyjmującemu wniosek paszportowy: ustawa o dokumentach paszportowych nie reguluje tej kwestii. Klient zobowiązany jest do okazania zdjęcia (wykonanego nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku). W czasie pandemii, a co za tym idzie obowiązku noszenia maseczek, urzędnik nie mógł żądać zdjęcia maseczki przez klienta, chyba, że miałby wątpliwości co do jego tożsamości po weryfikacji przedłożonych dokumentów - wyjaśnia Tomasz Wiśniewski, rzecznik prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Urząd tłumaczy, że przyjmując wniosek o wydanie dokumentu sprawdza się dane w ewidencjach paszportowych, w centralnej ewidencji oraz w rejestrze PESEL, o którym mowa w ustawie z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności. Następnie porównuje się dane w nich zamieszczone z danymi we wniosku o wydanie paszportu oraz w przedkładanej dokumentacji. - Gdyby klient posłużył się dowodem osobistym zgłoszonym jako skradziony, organ paszportowy posiada taką informację w dostępnych rejestrach - zapewnia Tomasz Wiśniewski.

Służby wojewody informują, że tożsamość i obywatelstwo osoby, która nie posiada ważnego paszportu ustala się na podstawie ważnego dowodu osobistego. Tożsamość i obywatelstwo osoby, która nie posiada ważnego paszportu lub dowodu osobistego ustala się na podstawie danych zawartych w dostępnych ewidencjach i rejestrach. Tożsamość można potwierdzić też na podstawie innych dokumentów zawierających fotografię, przedłożonych przez petenta.

- Podczas składania wniosku pobierane są odciski linii papilarnych, które razem z wizerunkiem twarzy stanowią dane biometryczne umieszczone w paszporcie w formie elektronicznej. Odciski palców przechowuje się w centralnej ewidencji i ewidencjach paszportowych do czasu wpisania przez organ paszportowy do ewidencji paszportowej potwierdzenia przyjęcia sporządzonego paszportu - dodaje Tomasz Wiśniewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto