MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa: obchody 91. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego [zdjęcia]

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
91 lat temu na ulicach Poznania padły pierwsze strzały. Dziś przed Grobem Nieznanego Żołnierza został oddany hołd żołnierzom zwycięskiego powstania wielkopolskiego.

W poniedziałek, 28 grudnia, przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego oraz na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyły się uroczystości związane z obchodami powstania wielkopolskiego.

Na zaproszenie marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka w obchodach przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie wzięli udział między innymi: wojewoda wielkopolski Piotr Florek, prezydent Poznania Ryszard Grobelny, metropolita warszawski arcybiskup Kaziemierz Nycz oraz w imieniu Hanny Gronkiewicz-Waltz dyrektor gabinetu prezydenta Jarosław Jóźwiak.

- Mówi się, że wielkopolanie nie są romantyczni, że nie jesteśmy spontaniczni. W powszechnym zrywie sprzed 91 lat solidarnie z bronią w ręku stanęło 120 tysięcy wielkopolan. Nasi dziadkowie i ojcowie zapisali krwią jedne z najbardziej chlubnych kart historii Polski. - przemawiał podczas uroczystości gospodarz i inicjator wydarzeń rocznicowych w Warszawie, marszałek Marek Woźniak.

Następnie list premiera Donalda Tuska odczytał wojewoda wielkopolski Piotr Florek: "Oddajemy dziś w tym miejscu hołd bohaterom powstania wielkopolskiego - zrywu spontanicznego, lecz nieprzypadkowego. Zrywu, który jako jedyny w polskiej historii zakończył się sukcesem. Wiekopolanie dobrze rozumieli, że w zmaganiach o niepodległość ważna jest nie tylko odwaga, ale także rozumna odpowiedzialność. Pamiętamy, i dlatego tu przychodzimy. Przychodzimy, aby pamiętać".

Metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz wyraził wdzięczność za zorganizowanie części obchodów w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza i na Powązkach. Następnie odmówił modlitwę za poległych powstańców i wszystkich, którzy brali udział w wielkopolskim zrywie na przełomie lat 1918 i 1919.

W uroczystości uczestniczyli także poczty sztandoarowe szkół, których imię oddaje hołd powstaniu wielkopolskiemu oraz licznie żołnierze i harcerze. Jeden ze skautów odczytał Apel Poległych.

Uroczystość na placu Piłsudskiego zakończyła się oddaniem hołdu i złożeniem kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza. O godz. 15.00 na mogiłach powstańców na Cmenatrzu Wojskowym zapłonęły znicze.


Zobacz również:
MM Poznań: Kto pamięta o powstaniu wielkopolskim?
MM Poznań: Paderewski w Poznaniu [wideo]
MM Poznań: Kibice Lecha przypominają o powstaniu wielkopolskim
MM Poznań: Powstanie wielkopolskie - jak to było?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto