Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa pomoże seniorom w walce z współuzależnieniem od alkoholu. Uruchomiono projekt "Razem po zdrowe nawyki"

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Warszawa pomoże seniorom walczącym z problemem alkoholowym. Ruszył specjalny projekt
Warszawa pomoże seniorom walczącym z problemem alkoholowym. Ruszył specjalny projekt Archiwum Polska Press
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy poinformował o uruchomieniu projektu "Razem po zdrowe nawyki". Celem inicjatywy jest niesienie pomocy osobom 60+, które są współuzależnione od alkoholu. W ramach akcji, seniorzy zmagający się z tym problemem, mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy specjalistów.

Władze Warszawy poinformowały w specjalnym komunikacie o uruchomieniu projektu pod nazwą "Razem po zdrowe nawyki", którego celem jest wsparcie dla osób powyżej sześćdziesiątego roku życia, zmagających się ze współuzależnieniem od alkoholu. W ramach inicjatywy, seniorzy walczący z tym problemem, będą mogli bezpłatnie skorzystać z różnych form pomocy oferowanych przez Fundację Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM.

Konsekwencje choroby alkoholowej dotykają nie tylko osoby borykające się z tym problemem. Dotyczy on wszystkich członków ich rodzin, których życie często koncentruje się na nałogu osoby uzależnionej. Wśród współuzależnionych jest wielu seniorów. Dlatego w Warszawie realizowany jest projekt: "Razem po zdrowe nawyki” - wsparcie dla osób współuzależnionych 60+ - informują władze stolicy.

Rusza projekt "Razem po zdrowe nawyki"

Władze stolicy zapewniają, że uruchomiony program umożliwi seniorom, którzy potrzebują pomocy w tym zakresie, skorzystanie z telefonu zaufania, indywidualnej konsultacji lub grupy terapeutycznej dla osób współuzależnionych. - Wszystkie formy pomocy są bezpłatne i sfinansowane przez m.st. Warszawa - przypominają urzędnicy.

Pracownicy Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM nakłaniają do tego, by nie bać się sięgnąć po pomoc. Dodają też, że wyjście z uzależnienia to decyzja i praca osoby pijącej.

Otoczenie i najbliżsi mogą jedynie pomóc, być wsparciem, ale decyzja i działanie należy do osoby uzależnionej. Często to bardzo długi i trudny proces, dlatego współuzależnieni także potrzebują pomocy w tym czasie - czytamy w komunikacie.

Rozpoznanie współuzależnienia

Współuzależnienie to niewłaściwe przystosowanie się do sytuacji życia z osobą uzależnioną. Ludzie, zmagający się z tym problemem, często podporządkowują całe swoje życie piciu uzależnionego członka rodziny lub najbliższego otoczenia. Wśród najbardziej popularnych oznak współuzależnienia, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wymienia:

  • silną koncentrację myśli i uczuć na zachowaniach alkoholowych osoby pijącej
  • usprawiedliwianie nadużywania alkoholu
  • ukrywanie uzależnienia przed innymi
  • przejmowanie obowiązków domowych osoby pijący oraz odpowiedzialności za jej finanse, higienę czy wizerunek

W komunikacie zamieszczonym na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy czytamy, że zapisy na konsultacje i uzyskanie dodatkowych informacji jest możliwe pod numerem telefonu: 733 563 311 oraz osobiście w siedzibie fundacji przy ul. Smolnej 13 (IV piętro), lok. 402. Możliwy jest również kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej - adres email: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto