18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warto zobaczyć. Zamek krzyżacki w Toruniu

red.
Najstarsza twierdza krzyżacka na ziemi chełmińskiej nie runęła ani pod naporem oblężenia, ani też od klęsk żywiołowych. Zamek w Toruniu zniszczyli w XV wieku sami mieszkańcy miasta. Żeby nie kusił obcych wojsk...

Krzyżacki Toruń po bitwie pod Grunwaldem tylko na krótko znalazł się pod polskim panowaniem. W 1411 roku wojska zakonu powróciły do zamku na mocy I pokoju toruńskiego i pozostawały w nim aż do 1954 r., kiedy braci zakonnych wyparły stąd siły Związku Pruskiego. Podczas plądrowania twierdzy przez mieszczan doszło do eksplozji, która zniszczyła główną wieżę oraz część stojących wokół niej budynków. Decyzją rady miejskiej niedługo potem ruina została rozebrana. Zachowała się wieża obronno-sanitarna – tzw. gdanisko, fragmenty murów z arkadami i blankami, a także podziemia zamku głównego. Od strony Wisły z ruinami sąsiaduje mur XIX-wiecznych fortyfikacji pruskich.

Zobacz zamki:**Dybów, Złotoria**

W dzisiejszym Centrum Kultury Zamek Krzyżacki oprócz dziedzińca zamkowego, studni, gdaniska (wieży sanitarno-obronnej) i podziemi dostępne są ekspozycje stałe i czasowe, m.in. zbrojownia, kuchnia zamkowa, dormitorium (sypialnia krzyżacka), scriptorium, makiety zamku i sala strachu. Turystów oprowadzają rycerze krzyżaccy w strojach z XIII w. Na odważnych i ciekawskich czekają dyby i pręgierz, można tu postrzelać z łuku lub popatrzeć, jak podrabia się krzyżackie brakteaty, monety jednostronnie wybijane z cienkiej blaszki. Żelazny punkt programu całodniowej wycieczki po starym Toruniu.

Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, ul. Przedzamcze 3, 87-100 Toruń, tel. 56 621 03 35, 621 08 89, e-mail: [email protected].

Zwiedzanie: codziennie, również w święta, w godzinach 10.00-18.00. Ostatnie wejście na dziedziniec zamkowy o godz. 17.45. Podziemia i gdanisko otwarte są do godz. 18.00. Bilety: normalny - 6 PLN, ulgowy - 4 PLN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto