Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weekend w Bydgoszczy. Oto najciekawsze wydarzenia i imprezy w najbliższy weekend [3-5.03.2023]

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Największa w Polsce wystawa pająków dostępna będzie od piątku w Zielonych Arkadach. Zobaczyć będzie można na niej 70 unikatowych gatunków zwierząt pochodzących z najdalszych zakątków całego świata. Ekspozycja będzie czynna codziennie w godz. 10.00-20.00.
Największa w Polsce wystawa pająków dostępna będzie od piątku w Zielonych Arkadach. Zobaczyć będzie można na niej 70 unikatowych gatunków zwierząt pochodzących z najdalszych zakątków całego świata. Ekspozycja będzie czynna codziennie w godz. 10.00-20.00. Materiały organizatora
W ten weekend w Bydgoszczy będzie można wziąć udział w turnieju gier planszowych, obejrzeć wystawę pająków, posłuchać koncertu z okazji 40-lecia debiutanckiej płyty Urszuli. Można też wybrać się na przedstawienia teatralne lub wziąć udział w warsztatach plastycznych. To jednak nie wszystko. Każdy znajdzie coś dla siebie w bogatej ofercie. Weekend w Bydgoszczy. Oto najciekawsze wydarzenia w pierwszy weekend miesiąca

Zobacz wideo: Bocian Maciek znów przyleciał do Bydgoszczy.

od 16 lat

Taekwondo olimpijskie

Kibiców sportów walki na pewno zainteresuje Puchar Polski kadetów i juniorów w taekwondo olimpijskim. Zawodnikom będzie można kibicować w sobotę i niedzielę od godziny 8.00 w Szkoe Podstawowej nr 31.

Spektakle w Teatrze Kameralnym, Teatrze Polskim i Kinoteatrze Adria

Teatr Pana O wraz z Ambrożym Kleksem zabierze wszystkich do roztańczonej, rozśpiewanej i pełnej magii pracowni Profesora Kleksa. Spektakl „W pracowni Ambrożego Kleksa” to propozycja Kinoteatru Adria dla dzieci w wieku 4-13 lat. W rolach głównych występują: Artur Niedźwiedź, Ewa Cugier, Aneta Koprowska. Przedstawienie będzie można zobaczyć w sobotę o godz. 10. W repertuarze bydgoskich teatrów w ten weekend jest też spektakl "Obywatel Junod" w Teatrze Kameralnym. Do obejrzenia w niedzielę o 18.00. Sztuka podejmuje wielowątkową historię śmierci jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina przedwojennego - Eugeniusza Bodo. Narracja spektaklu zbudowana jest wokół przesłuchań Bodo, którego funkcjonariusze NKWD oskarżają o działalność szpiegowską. Teatr Kameralny ma też propozycję dla młodszych widzów. Jest nią sztuka pt. „Drapando”, która w 2020 r. zdobyła I Nagrodę na 31. Konkursie na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży, zorganizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. O czym opowiada? 9-letnia Katie choruje na atopowe zapalenie skóry. To paskudztwo każe jej się drapać do krwi. Lekarze przepisują różne maści, których stosowanie… również sprawia ból. Rodzice próbują pocieszyć swoją córkę i zaczynają wymyślać historie, w których maści i lekarstwa zamieniają się w superbohaterów. Na szczęście superbohaterowie zaczynają przejmować kontrolę nad sytuacją… "Drapando" będzie można obejrzeć w sobotę o 16. Z kolei Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na spektakl "Stella Walsh. Najszybsza osoba świata". Jest to biograficzna fikcja o postaci Stellli Walsh - sprinterki, która zdobyła złoty medal olimpijski w Los Angeles w 1932 roku i srebrny w Berlinie 4 lata później. Po zakończeniu kariery zawodniczej trenowała młodzież. W 19780 r. Stella Walsh zginęła w wyniku postrzału. Sekcja zwłok wykazała, że Stella była osobą interpłciową. Wywołuje to transfobiczne śledztwo, którego stawkę są zdobyte medale i ustanowione rekordy. Spektakl jest zaproszeniem do snucia empatycznej fantazji sojuszników osób interpłciowych. Historia Stelli opowiadana z takiej perspektywy staje się gestem sprzeciwu wobec medialnego śledztwa, którego padła ofiarą. "Stella Walsh" w sobotę o godz. 19.00 i w niedzielę o 18.00.

"Poczekalnia" w Bydgoskim Centrum Sztuki

Już od piątku w Bydgoskim Centrum Sztuki będzie można oglądać wystawę dr Kamili Kobierzyńskiej pt. "Poczekalnia". Wernisaż zaplanowano na godz. 19. Posługując się przewrotnie swoim tytułem doktory sztuki, artystka wciela się w specjalistkę w dziedzinie, której symbol stanowi połączenie mózgu i oka. Postacią, którą bada od kilku lat, jest jej babcia Gienia. Niepokojące odkrycie podczas porządkowania domu babci po jej śmierci skłoniło Kamilę Kobierzyńską do poszukiwań motywowanych chęcią jej zrozumienia, a przez to zgłębienia również swojego poczucia tożsamości. Tym razem zamiast tradycyjnego wernisażu wystawę otworzy rozmowa prowadzona przez psychoterapeutki Marię Szuster i Elżbietę Marchlewicz, czyli „Poruszenia w Poczekalni – spotkanie sztuki i psychoanalizy". Kamila Kobierzyńska współtworzy Pracownię Obrazów Utajonych na Wydziale Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Pracownię Fotografii w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Jest członkinią zarządu Naukowego Towarzystwa Fotografii. W 2021 obroniła pracę doktorską „Kiedy kwitną wiśnie. Postpamięć i transmisja traumy" na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Apteka pod Łabędziem zaprasza panie

Dzień Kobiet w Aptece pod Łabędziem to wydarzenie, które odbędzie się w sobotę o godz. 12.00 w Ogrodzie Społecznika BCOPW przy ul. Gdańskiej 5. Panie otrzymają prezent w postaci kosmetyków zapachowych. O ich roli i znaczeniu opowie dr hab. prof. UMK Wojciech Ślusarczyk. Odbędą się też warsztatu, podczas których panie poznają proces uzyskiwania olejków eterycznych i same stworzą pachnące kosmetyki. Zapisy na warsztaty poprzez formularz zgłoszeniowy. , ale zapisać można się już tylko na listę rezerwową, z której będzie można wziąć udział w zajęciach pod warunkiem zwolnienia się miejsca z listy głównej.

Weekend z poezją

W klubie Eljazz, przez cały weekend odbywać się będzie Festiwal Poezja Praktyczna. W programie: premiera poematu i spotkanie autorskie, slam poetycki i turniej jednego wiersza, performance poetycko-muzyczny i set dj-ski, jam, open mic i panel językoznawczy, poezja czytana, gadana, rapowana i klasyczny spoken word. Gośćmi wydarzenia będą: poeta Konrad Góra, pisarz i filozof Wit Szostak, amerykański raper, poeta i performer D’Chaos, poetka i animatorka kultury Daria Danuta Lisiecka, gospodyni slamów w toruńskim klubie Od Nowa, instruktorka i animatorka kultury Justyna Kłosińska-Krikel, językoznawca Rafał Zimny, osoba poetycka Łucja Kuttig/Łukasz Kaźmierczak/ŁuKotek. Wszyscy oni powiedzą o różnych możliwościach języka, także poetyckiego, w podejściu do ludzkiej tożsamości. Program Festiwalu Poezja Praktyczna:
sobota, 4 marca

  • 16.00 – otwarcie Festiwalu, który poprowadzi do samego końca Ada Żurawska
  • 16.15 – przedpremierowa prezentacja najnowszego poematu Konrada Góry w wykonaniu autora
  • 17.00 – spotkanie z Witem Szostakiem, autorem m.in. powieści "Szczelinami" napisanej w formie wyboru wierszy
  • 18.30 – spoken word i rap z muzyką miksowaną na żywo w wykonaniu D'Chaosa, teksańskiego artysty mieszkającego w Warszawie
  • 19.00 – slam poetycki
  • 21.30 – open mic
  • 22.00 – jam, tańce, hulanka, swawola

niedziela, 5 marca

  • 16.00 – turniej jednego wiersza
  • 18.00 – Niebinarność w polszczyźnie - między ograniczeniami języka a potrzebą społeczną. Prelekcja prof. Rafała Zimnego (Katedra Stylistyki i Pragmatyki Językowej UKW) i dyskusja z udziałem Łukasza Kaźmierczaka / Łucji Kuttig / ŁuKotka
  • 19.00 – Romanse i inne ballady - spektakl słowno-muzyczny Magdaleny Walusiak z udziałem gitarzystki Zofii Zalewskiej

Więcej weekendowych propozycji przedstawiamy w galerii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto