Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weekend z kulturą w Bydgoszczy i Toruniu [wydarzenia, wystawy, spektakle, koncerty, opera]

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
Spektakl „Portret” warszawskiego Teatru 21
Spektakl „Portret” warszawskiego Teatru 21 mat. organizatora
W ten weekend w Bydgoszczy i Toruniu wiele atrakcji kulturalnych - m.in. obchody Dnia Teatru i wystawy. Przedstawiamy imprezy organizowane przez instytucje kultury Urzędu Marszałkowskiego.

Spektakle
W najbliższą sobotę (26 marca, godzina 19) Teatr Horzycy zaprasza na premierę wystawianą w ramach sezonu arcypolskiego z okazji 90-lecia sceny polskiej w Toruniu. „Gody życia” to mało znany dramat Stanisława Przybyszewskiego, według którego Iwona Kempa stworzyła spektakl o łamiącej społeczne schematy kobiecie. Premierę połączono z obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru, podczas których rozdane zostaną statuetki Wilamów, którymi toruńska scena nagradza mecenasów i przyjaciół, a także najpopularniejszych aktorów. Wręczone zostaną także nagrody zarządu województwa dla osób zasłużonych regionalnej scenie teatralnej.

Również w sobotę proponujemy spektakl „Portret” warszawskiego Teatru 21, który tworzą osoby z zespołem Downa i autyzmem. Inspiracją artystów była książka Michele’a Lemieuxa „Burzliwa noc”. Przedstawienie towarzyszy warsztatom prowadzonym w ramach projektu Teatr PLUS 2.0, których organizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu. Wydarzenie odbędzie się w Studenckim Klubie Pracy Twórczej Od Nowa w sobotę (26 marca) o godzinie 15.

Koncerty
W Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert skrzypcowy osobowości artystycznej ze świata wiolinistyki – Vadima Brodskiego. Wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją występującego gościnnie dyrygenta Eugene Tzigane’a zagra dzieło swojego ulubionego kompozytora „Koncert D-dur” Paganiniego. Vadim Brodski to artysta, o którym mówi się, że potrafi zagrać wszystko. Na scenie filharmonii wystąpi po pięcioletniej przerwie. Od 6 lat natomiast jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Koncert, który odbędzie się w piątek (25 marca, godzina 19) zwieńczy jeden z największych hitów sal koncertowych świata – „Obrazki z wystawy” Musorgskiego.

W Ośrodku Chopinowskim w Szafarni usłyszymy znane melodie grane przez Marka Wroniszewskiego (fagot i fortepian) oraz Grzegorza Dąbrowskiego (fagot). Koncert pod tytułem „Śpiewające fagoty” zawiera utwory takie jak „Sonata g-moll op.168” Saint-Saensa, „Rapsodia węgierska nr 6” Liszta oraz „Sonata na dwa fagoty KV 292” Mozarta. Na wydarzenie zapraszamy w niedzielę (27 marca, godzina 17).
Do Ośrodka Chopinowskiego można dojechać Chopin Busem, z Torunia i Golubia-Dobrzynia. Więcej na stronie www.kujawsko-pomorskie.pl.

Także Opera Nova przygotowała się na ten weekend specjalnie. Artyści zaprezentują operę, która miała swoją premierę w 2004 roku. „Tosca” Giacomo Pucciniego to dramat, który powstał na bazie sztuki Victoriena Sardou z 1887 roku. W sobotnim przedstawieniu partię tytułową zaśpiewa primadonna Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie Therese Waldner, w niedzielę natomiast w rolę Toski wcieli się solistka Opery Nova Halina Fulara-Duda. Na wydarzenie zapraszamy w sobotę i niedzielę (26 i 27 marca, godzina 19).

Wystawy
Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, będące częścią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na wernisaż wystawy „Efekt kontrastu -Jacek Kutyba - fotografie” (zdjęcie na dole). Jacek Kutyba pochodzi z Bochni, studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Artysta kładzie w swoich pracach nacisk przede wszystkim na światło, a głównym tematem fotografii są ludzie.
Po części głównej wieczoru odbędzie się wieczór historyczny poświęcony 144 rocznicy urodzin Stanisława Noakowskiego, przygotowany wspólnie z Nieszawskim Towarzystwem Kulturalnym. Wernisaż - w sobotę (26 marca, godzina 18.15).

Kolejne dwie wystawy w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka rozpoczęły się w minionym tygodniu.
Pierwsza ekspozycja zawiera prace ponad stu uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum imienia Słowackiego w Toruniu. Uczniowie swoje pomysły zrealizowali głównie w technikach malarskich, nie zabraknie jednak plakatów czy grafik komputerowych.

Druga z wystaw jest oprawą tegorocznych Dni Frankofonii. Na ekspozycję „Des couleurs de la France” składają się prace nawiązujące do historii Francji. Charakteryzuje je bogactwo kolorów i duża precyzja wykonania.

W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu odbędzie się wernisaż wystawy pod tytułem „Wypełniając puste pola”. Ekspozycja poświęcona jest Jerzemu Ludwińskiemu, jednemu z najważniejszych animatorów polskiej sceny artystycznej drugiej połowy XX wieku. Otwarcie wystawy w piątek (25 marca, godzina 19).

autor: Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto