Więcej kamer na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy. A jak strzeżone są inne nekropolie w mieście?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
System monitoringu Cmentarza Starofarnego w Bydgoszczy obejmuje łącznie 7 kamer w czterech punktach nekropolii. Zadanie zostało w całości sfinansowane przez miasto. Koszt inwestycji wyniósł 159.777 zł.
System monitoringu Cmentarza Starofarnego w Bydgoszczy obejmuje łącznie 7 kamer w czterech punktach nekropolii. Zadanie zostało w całości sfinansowane przez miasto. Koszt inwestycji wyniósł 159.777 zł. Dariusz Bloch
Udostępnij:
Nowe kamery monitoringu zostały zainstalowane na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy. Pozostałe nekropolie komunalne, którymi administruje ratusz, ich nie mają. Na montaż kamer decydują się też niektóre cmentarze parafialne.

Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy.

Dotychczas przy nekropolii przy ul. Grunwaldzkiej znajdowały się dwie kamery. Jedna stacjonarna skierowana była na główne wejście, druga - obrotowa była przy ul. Grunwaldzkiej/Graniczna. Od niedawna to się zmieniło. Kamer jest więcej.

- W grudniu 2021 r. odebraliśmy system monitoringu Cmentarza Starofarnego, który obejmuje łącznie 7 kamer w czterech punktach. Są to dwie kamery obrotowe i 5 stałopozycyjnych - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - W ramach tego zadania zaprojektowano i wybudowano system monitoringu o wysokich parametrach technicznych wraz z infrastrukturą teletechniczną do transmisji rejestrowanego obrazu. Zadanie zostało w całości sfinansowane przez miasto. Koszt inwestycji wyniósł 159.777 zł.

Na innych cmentarzach komunalnych w Bydgoszczy kamer brak

Jak podkreśla Marta Stachowiak, w ostatnim czasie nie dotarły do ratusza żadne sygnały o dewastacjach na którymkolwiek z cmentarzy komunalnych.

- Wniosek inwestycyjny o instalację systemu monitoringu na Cmentarzu Starofarnym był składany ze względu na zabytkowy i unikalny charakter tej nekropolii - mówi Marta Stachowiak.

Na terenie pozostałych cmentarzy komunalnych, którymi administruje Miasto Bydgoszcz, czyli przy ul. Wiślanej 22, Kcyńskiej 51, Lotników 4 i Rynkowskiej 2, kamer nie ma.

- Cmentarze komunalne są ogólnodostępne i furtki cmentarne nie są zamykane na noc - mówi Marta Stachowiak. - Inaczej wygląda sprawa bram wjazdowych zapewniających wjazd pojazdami (firmy pogrzebowe i zakłady kamieniarskie). Z wyjątkiem cmentarza przy ul. Wiślanej, na terenie którego funkcjonuje jedno z Biur Obsługi Cmentarzy, wjazd na teren pozostałych cmentarzy odbywa się po wcześniejszym ustaleniu terminu z administracją cmentarzy i uiszczeniu opłaty za wjazd.

Tabliczki z napisem "Złodzieju, jesteś obserwowany 24 h na dobę"

Na cmentarzu parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na Ludwikowie kamery są już od dwóch lat.

- Zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie, bo zdarzały się kradzieże. Ludzie przychodzili z pretensjami, że znikały im z grobów znicze i kwiaty. Miałem tego dość i postanowiłem działać - mówi Mirosław Nitka, zarządca cmentarza. - Od proboszcza parafii dostałem zielone światło.

I tak na cmentarzu pojawił się monitoring, który od razu zdał egzamin. - Tuż po tym jak zamontowaliśmy kamery złapałem złodzieja na gorącym uczynku. Przepraszał i zapewniał, że nigdy tego już nie zrobi - mówi Mirosław Nitka. - Obecnie mamy na naszej nekropolii 6 kamer. Dwie przy kaplicy, jedną przy bramie wjazdowej dla kamieniarzy oraz firm pogrzebowych i pozostałe już bezpośrednio na cmentarzu. I muszę przyznać, że od roku nie miałem żadnego zgłoszenia od odwiedzających cmentarz o kradzieżach. Na każdej bramie wjazdowej oraz na kaplicy w trzech miejscach zamontowałem również tabliczki z napisem: „Cmentarz monitorowany całodobowo. Złodzieju, jesteś obserwowany 24 h na dobę”. To podziałało jak straszak.

Nie tylko kamery, ale też firmy ochroniarskie

Od kilku lat kamery są też na cmentarzu parafii pw. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel przy ul. Tańskich.

- Mamy pięć kamer i spełniły swoją rolę, bo kradzieży jest mniej - mówi Karol Borucki, zarządca cmentarza.

Na cmentarzu parafialnym na Bielawkach przy ul. Wyszyńskiego należącym do bydgoskiej Bazyliki zastosowano inne rozwiązanie.

- Kamer nie posiadamy na cmentarzu, ale mamy firmę ochroniarską, która całodobowo strzeże naszą nekropolię - mówi ksiądz Sławomir Bar CM, proboszcz bydgoskiej Bazyliki i zarazem superior Domu Zgromadzenia Misji.

Trwa głosowanie...

Jaka jest Twoja ulubiona pora roku?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie