Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki baner na 100-lecie powrotu Bydgoszczy do Polski zawisł na budynku Urzędu Wojewódzkiego [zdjęcia]

Michał Sierek
Michał Sierek
Baner przedstawia wizerunki ojców bydgoskiej niepodległości: generała Józefa Dowbor-Muśnickiego, Jana Biziela i Jana Maciaszka.
Baner przedstawia wizerunki ojców bydgoskiej niepodległości: generała Józefa Dowbor-Muśnickiego, Jana Biziela i Jana Maciaszka. Michał Sierek
We wtorek, 17 grudnia, na elewacji wieżowca Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego pojawił się baner upamiętniający 100-lecie powrotu Bydgoszczy do Polski.

Bydgoszcz szykuje się do wielkich obchodów 100-lecia powrotu do Polski. Te odbędą się już za miesiąc (oficjalne przejęcie władzy w mieście nastąpiło 19 stycznia 1920 r., a dzień później do miasta wkroczyły oddziały Wojska Polskiego).

Z okazji rocznicy został przygotowany ogromnych rozmiarów baner, który przedstawia wizerunki ojców bydgoskiej niepodległości: generała Józefa Dowbor-Muśnickiego, Jana Biziela i Jana Maciaszka. Powstał on w ramach tegorocznego projektu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego będącego częścią Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Baner pojawił się na elewacji urzędu we wtorek, 17 grudnia.

  • Generał Józef Dowbor-Muśnicki (1867-1937) był wodzem Armii Wielkopolskiej. To on na czele polskich oddziałów wkroczył do Bydgoszczy 22 stycznia 1920 roku.
  • Jan Biziel (1858-1934) był lekarzem. 20 stycznia 1920 roku jako prezes Polskiej Rady Ludowej witał wkraczające do miasta polskie oddziały wojskowe. 4 sierpnia 1920 r. został mianowany członkiem Tymczasowej Rady Miejskiej (1920-1921).
  • Jan Maciaszek (1876-1932) – prawnik. Pełniąc funkcję komisarza generalnego na miasto Bydgoszcz, przejął 19 stycznia 1920 roku z rąk ostatniego niemieckiego burmistrza Hugo Wolffa, zwierzchnią władzę w Bydgoszczy. 20 stycznia 1920 roku rozpoczął faktyczne urzędowanie w mieście.

Mural przy Karpackiej

Kilka tygodni temu powstał mural na elewacji wieżowca przy ulicy Karpackiej, który upamiętnia 100-lecie. Projekt odwołuje się do przekazania symbolicznego klucza do miasta przez niemieckiego burmistrza Bromberg’a Huga Wolfa polskiemu prawnikowi Janowi Maciaszkowi, który stał się pierwszym komisarycznym prezydentem polskiej Bydgoszczy.

Wideo: Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 17

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto