Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiemy, kto odsłoni na Długiej swoje "Autografy" [zobacz zdjęcia]

has
Laureaci 12. edycji Autografów Bydgoskich zostali wybrani przez Kapitułę Honorową, w tajnym głosowaniu, spośród ponad 20 zgłoszonych postaci. Tabliczki ze swoimi autografami odsłonią 22 września, w trakcie Święta Ulicy Długiej.
Laureaci 12. edycji Autografów Bydgoskich zostali wybrani przez Kapitułę Honorową, w tajnym głosowaniu, spośród ponad 20 zgłoszonych postaci. Tabliczki ze swoimi autografami odsłonią 22 września, w trakcie Święta Ulicy Długiej. Tomasz Czachorowski
Prof. Józef Szala, prof. Arkadiusz Jawień i Krzysztof Herdzin - to laureaci 12. edycji Autografów Bydgoskich. Tabliczki ze swoimi autografami odsłonią 22 września, w trakcie Święta Ulicy Długiej.

Wydłuża się Aleja Bydgoskich Autografów. Po wtorkowym posiedzeniu Kapituły Honorowej (zasiadają w niej m.in. rektorzy wyższych uczelni, szefowie bydgoskich mediów) dziś oficjalnie ratusz ogłosił, że laureatami 12. edycji Bydgoskich Autografów zostali: Krzysztof Herdzin, prof. Arkadiusz Jawień i prof. Józef Szala.

Krzysztof Herdzin to pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent, multiinstrumentalista, doktor sztuk medycznych i wykładowca akademicki. Jest rodowitym bydgoszczaninem, absolwentem Akademii Medycznej w klasie fortepianu J. Sulikowskiego i K. Popowej-Zydroń (dyplom 1993), twórcą pierwszego w Polsce oficjalnie wybranego przez Sejmik Wojewódzki – „muzycznego logo” województwa kujawsko-pomorskiego.

Na stronie herdzin.com.pl przeczytamy, że "jako chyba jedyny w Polsce artysta z powodzeniem łączy tak intensywną działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i pop, w wymagających kompletnie dalekich od siebie kompetencji i doświadczeń rolach: kompozytora muzyki współczesnej, orkiestratora muzyki filmowej, dyrygenta symfonicznego, pianisty jazzowego, pianisty kameralisty, autora piosenek, producenta płyt, wykładowcy akademickiego".

Przeczytaj także:Kradzieże samochodów w Kujawsko-Pomorskiem. Złodzieje kradną coraz mniej!

Drugi z laureatów - prof. Arkadiusz Jawień - reprezentuje świat medycyny. Jest wybitnym chirurgiem naczyniowcem, od tygodnia pełni zaszczytną funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej (funkcję tę będzie pełnił do 2020 r.).
Z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy (do 2004 roku Akademia Medyczna) związany jest od ponad 40 lat, gdzie kieruje Katedrą Chirurgii Naczyniowej i Angiologii oraz Kliniką Chirurgii Naczyniowej i Angiologii. Jest również współtwórcą oraz dyrektorem Centrum Kształcenia w Języku Angielskim CM UMK.

Specjalizuje się w chirurgii ogólnej, naczyniowej i angiologii, w tym m.in. w nowoczesnym leczeniu tętniaków piersiowo
- brzusznych i ran przewlekłych.

W przeszłości był członkiem wielu polskich i zagranicznych towarzystw naukowych. W 2010 r. został Ambasadorem Regionu, a w 2013 r. Mistrzem Mowy Polskiej.

Świat nauk technicznych reprezentuje prof. dr Józef Szala. Jest światowej sławy specjalistą z zakresu oceny trwałości i wytrzymałości materiałów i elementów konstrukcyjnych. W 1961 r. ukończył Politechnikę Gdańską - Wydział Maszynowy. Z bydgoskim Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym jest związany od 1966 r. Tytuł naukowy profesora uzyskał w 1987 r. Był rektorem tej uczelni w latach 1990-1993 (wtedy działała poprzedniczka UTP czyli Wyższa Szkoła Inżynierska).

Jak podaje UTP prof. Szala "jest twórcą szkoły naukowej, której widoczną emanacją jest powstanie Instytutu Mechaniki i Konstrukcji Maszyn WIM UTP (ok. 50 pracowników i doktorantów)".

Profesor Szala jest założycielem i członkiem wielu krajowych i międzynarodowych gremiów, organizacji naukowych, komitetów honorowych i sympozjów naukowych, zasiada w radach programowych i naukowych pism oraz w kapitułach nagród. W latach 2007 – 2012 był członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Jest także przewodniczącym Zespołu Interdyscyplinarnego, z nominacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ds. Rządowego Programu Wieloletniego.

W roku 2009 otrzymał godność Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J.J. Śniadeckich. Pięć lat później tytułem Doktora Honoris Causa uhonorowany został przez Politechnikę Opolską.

W tym roku odsłonięciu bydgoskich autografów towarzyszyć będzie wyjątkowe święto na ulicy Długiej - przygotowane zostaną liczne atrakcje. W organizację wydarzenia intensywnie angażują się lokalni przedsiębiorcy, wśród nich jest m. in. Stowarzyszenie Bydgoska Starówka, Starówka Office oraz Muzeum Mydła i Historii Brudu.

Warto wiedzieć:
Swoje autografy do tej pory złożyło 36 wyjątkowych osobistości:

  • 2007 - Irena Szewińska, Jerzy Hoffman, Adam Sowa, Rafał Blechacz i Zbigniew Boniek;
  • 2008 - Lech Wałęsa (z okazji 27. rocznicy Bydgoskiego Marca);
  • 2008 - Tomasz Gollob, Kazimierz Karabasz, Edmund Obiała i Katarzyna Popowa-Zydroń;
  • 2009 - Irena Santor, Radosław Sikorski i Janusz Zemke;
  • 2010 - Andrzej Maleszka, prof. Marek Harat i gen. Zbigniew Nowek;
  • 2011 - Jerzy Derenda i kpt. Bronisław Radliński;
  • 2012 - Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Leonard Pietraszak i Robert Sycz;
  • 2013 - Eleonora Harendarska, Jan Kulczyk i Zygfryd Żurawski;
  • 2014 - dr. Zbigniew Pawłowicz, Michał Winiarski i Tomasz Zaboklicki;
  • 2015 - Maciej Figas, Paweł Łysak i prof. Zbigniew Włodarczyk;
  • 2016 - Beata Mikołajczyk i Michał Kubiak;
  • 2017 - Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, prof. Wojciech Zegarski i Jerzy Riegel.

Schronisko dla zwierząt w Grudziądzu/ koniec budowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto