Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce XII Bydgoski Festiwal Nauki. Chcesz zobaczyć na własne oczy DNA, albo obejrzeć taniec dronów? Takie atrakcje czekają na festiwalu

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
XII Bydgoski Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 20-22 października 2022 roku
XII Bydgoski Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 20-22 października 2022 roku Andrzej Muszyński / archiwum
Chcesz zobaczyć na własne oczy DNA i obejrzeć taniec dronów? Czy wiesz, ile wytrzyma stal? A może zaciekawi Cię dizajnerski lifting hulajnogi? Weź udział w Bydgoskim Festiwalu Nauki.

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

od 16 lat

Tegoroczny Bydgoski Festiwal Nauki odbędzie się od 20 do 22 października (czwartek, piątek, sobota). To nowość w porównaniu do poprzednich edycji, które były wiosną.

- Jesienna aura spowodowała istotną zmianę w organizacji ostatniego dnia Festiwalu. W poprzednich latach zapraszaliśmy na piknik rodzinno-naukowy na Wyspie Młyńskiej, a w tym roku będzie przestrzeń naukowa w Młynach Rothera - mówi dr Paulina Wenderlich z Biura Organizacyjnego Bydgoskiego Festiwalu Nauki.

Podczas dwóch pierwszych dni Festiwalu naukowcy z pięciu bydgoskich uczelni zaproszą uczestników do sal wykładowych i laboratoriów, by zaprezentować zdobycze nauki i udowodnić, że edukacja nie musi być nudna. Zaplanowano pokazy, eksperymenty, wykłady, warsztaty, dyskusje, spotkania autorskie oraz wystawy z różnych dziedzin nauki. Z jakich konkretnie atrakcji będzie można skorzystać?

Wyższa Szkoła Gospodarki

- W naszych laboratoriach zaprezentujemy wirtualną rzeczywistość oraz możliwości drukarek 3D. Opowiemy również o e-sporcie. Pokażemy kulturalne osiągnięcia naszych zagranicznych studentów, którzy poprowadzą warsztaty wyszywanek ukraińskich - zapowiada prof. Ryszard Maciołek z Wyższej Szkoły Gospodarki.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zaprasza do poznania uczelni od środka - wydarzenia BFN2022 będą odbywały się nie tylko w kampusie głównym, ale też na poszczególnych wydziałach i w instytutach. - W naszej ofercie będą między innymi zajęcia poświęcone robotyce, zmianom klimatu, badaniom wnętrza Ziemi i kosmosu. Będzie można zobaczyć DNA, a na warsztatach fotograficznych przybliżymy świat zwierząt. Skupimy się też na bieżących wydarzeniach: będą wykłady o kredytach, o wojnie w Ukrainie, o Rosji Putina czy o sytuacji kobiet w Islamie. Oprócz tego, zapraszamy na gry matematyczne czy warsztaty muzyczne - mówi dr Alina Kaszkur z UKW.

Bydgoska Szkoła Wyższa

Dr Justyna Ożóg z Bydgoskiej Szkoły Wyższej zaprasza z kolei na zajęcia poświęcone zdrowiu, ale nie tylko. - Będzie mowa o onkologii, profilaktyce czerniaka skóry, medycynie estetycznej. Nie zabraknie też tematyki związanej z pierwszą pomocą medyczną. Na naszym stoisku w Młynach Rothera będzie można skorzystać z wagi, która oszacuje skład masy ciała. Specjaliści z zakresu dietetyki, bariatrii oraz endokrynologii udzielą porad. Oprócz tego zachęcamy także do udziału w zajęciach z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych, które poświęcimy zdarzeniom drogowym i kolejowym.

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Politechnika Bydgoska przygotowała osiem ścieżek tematycznych. - Ich uczestnicy poznają między innymi świat roślin w skali mikro i makro. Dowiedzą się, czym są mykotoksyny oraz ile wytrzyma stal. Powiemy też o drugim życiu plastiku. Będzie można wziąć udział w warsztatach kinezyterapii (leczenie ruchem - red.). Dla miłośników informatyki przygotowaliśmy zajęcia poświęcone programowaniu dronów. Ciekawą propozycją będzie pokaz liftingu hulajnogi - zachęca Michał Grzybowski z Politechniki Bydgoskiej.

Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Ponad 40 wydarzeń zorganizuje Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Wśród nich na przykład tematyka kosmetyków ekologicznych czy biochemia piwa - wylicza dr Marek Jurgowiak z CM UMK. - W Młynach Rothera przygotowaliśmy też wystawę poświęconą kobietom po mastektomii. Z kolei nasi mikrobiolodzy opowiedzą o tym, czym jest antybiotykooporność. Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość wejścia na zaplecze laboratoriów czy sal szpitalnych, które na co dzień są niedostępne - dodaje Agnieszka Milik z CM UMK.

Młyny Rothera

To tylko niektóre z propozycji tegorocznego Festiwalu, którego finał odbędzie się 22 października w Młynach Rothera. W godz. 12.00-20.00 czynna będzie tam przestrzeń naukowa podzielona na trzy strefy:

  • strefa Expo - efektowne stoiska naukowe,
  • strefa Małego Naukowca - gry, warsztaty, wybuchowe eksperymenty to przestrzeń dedukowana młodszym i najmłodszym,
  • strefa Exposé - miejsce, w którym zaplanowano prelekcje, spotkania, wykłady dla dorosłych.

Nie zabraknie także sceny z widowiskowymi pokazami.

Program Bydgoskiego Festiwalu Nauki jest bardzo bogaty. W całości można się z nim zapoznać na stronie internetowej www.festiwalnauki.bydgoszcz.pl

Na zajęcia festiwalowe wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc. Zapisy prowadzone poprzez stronę internetową BFN. Naukowa przestrzeń w Młynach Rothera będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych, bez zapisów.

Tak wyglądał Dworzec PKP Bydgoszcz Główna przed ostatnią prz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto