Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wojny, których nie przeżyłam". Bardzo aktualny spektakl Teatru Polskiego

Joanna Pluta
Szczawińska: - Scenografia będzie wymagała od widza manipulowania wzrokiem
Szczawińska: - Scenografia będzie wymagała od widza manipulowania wzrokiem ag/archiwum NM
Nowy spektakl Teatru Polskiego wydaje się być bardzo aktualnym. Ma mówić o doświadczeniach tych, którzy wojny oglądają w przekazach medialnych.

Będziemy mieli sześciu badaczy i cztery departamenty. Każdy z badaczy zajmie się inną sprawą i spróbuje zgłębić inny aspekt przeżywania wojen z perspektywy kogoś, do kogo docierają jedynie obrazy konfliktów publikowane w mediach. A sami tych wojen nigdy nie doświadczyli.

Podglądają i zawłaszczają

Spektakl na podstawie tekstu Agnieszki Jakimiak reżyseruje Weronika Szczawińska i od razu zapowiada. - Stawiamy się tu w rolach podglądaczy, którzy to, co widzą przeżywają, nawet bardzo intensywnie, ale jednocześnie zawłaszczają te doświadczenia. Gdy zaczęliśmy rozmawiać o spektaklu "Wojny, których nie przeżyłam" aktualny był konflikt na Ukrainie. Wydawał się wtedy bardzo groźny. Minęło kilka miesięcy i zmagamy się z inną sytuacją - sytuacją uchodźców, którzy uciekają przed wojną - tłumaczy Szczawińska. - Wojny zawsze gdzieś są. Czasy są takie, że toczą się w mediach. To media je kreują. Jesteśmy bombardowani obrazami, filmami, zdjęciami. Internet jest ich pełen i często również te obrazy są elementem prowadzenia wojen. W naszym spektaklu skupiamy się bardziej na samym doświadczaniu niż na konkretnym konflikcie. Dlatego może dotyczyć każdej wojny - mówi reżyserka.

Scenografia mocno połączona z ruchem

W role badaczy, którzy na scenie będą zgłębiać problem doświadczania wojen nieprzeżytych wcielą się Marta Malikowska, Maciej Pesta, Sonia Roszczuk, Jan Sobolewski, Małgorzata Trofimiuk i Piotr Wawer jr.
- Ja w moim "departamencie świadectw niewłaściwych" razem z Jankiem Sobolewskim zajmę się wojennymi kuriozami, kłopotliwymi sytuacjami. Gdy przygotowywałem się do roli zastanawiałem się, jak ja się zachowuję, gdy słyszę o konfliktach zbrojnych - mówi Wawer jr. - Uświadomiłem sobie, że jest we mnie taka kompulsywna chęć, żeby dowiedzieć się o danej sprawie najwięcej, jak tylko się da. Bo tak naprawdę wszystko sprowadza się do potrzeby postawienia się na miejscu osoby, która wojny doświadcza realnie.

Za scenografię jest odpowiedzialny Daniel Malone. - Chciałem oddać w niej to, że wojny są toczone w mediach - mówi. - Próbowałem w niej znaleźć odzwierciedlenie nie tylko walki, ale też tego, za jakim pośrednictwem się o niej dowiadujemy. Cała scenografia będzie monochromatyczna, scena będzie robiła wrażenie spłaszczonej. Pokażę dystans, jaki dzieli wojnę od tego, co na jej temat dociera do nas poprzez media.

Warstwę choreograficzną przygotowała Agata Maszkiewicz. Jak podkreśla, przy tej okazji ściśle współpracowała ze scenografem. "Wojny, których nie przeżyłam" zobaczymy premierowo 23 września. Spektakl zostanie także zaprezentowany w czasie Festiwalu Prapremier.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto