Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolność i zniewolenie mediów w świecie bez cenzury

Marta Okonek
Marta Okonek
Wczoraj wieczorem w Centrum Kongresowym Opery Nova odbyła się inauguracja obchodów 28. rocznicy Bydgoskiego Marca '81. Podczas uroczystości otwarte zostało Forum Wolnego Słowa.

Bydgoszczanie licznie przybyli na wczorajszą uroczystość. Prócz osób, które doskonale pamiętają marzec 1981 roku, nie zabrakło również młodzieży. Obchody rozpoczął występ pieśniarza Pawła Piekarczyka w repertuarze Jana Krzysztofa Kelusa. Później dyskusja nie raz była jeszcze przeplatana piosenkami barda "Solidarności".

Dzięki tym wydarzeniom żyjemy w wolnej Polsce
Część oficjalną obchodów rozpoczął senator Jan Rulewski odczytaniem listu od Marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego, a następnie własnym, którym otworzył Forum Wolnego Słowa.
- Przez fakt, że przybyli Państwo tutaj na zaproszenie Komitetu Inicjatywnego, rozpoczęło się funkcjonowanie pierwszego w województwie kujawsko-pomorskim i chyba pierwszego w kraju Forum Wolnego Słowa jako miejsca swobodnej wymiany poglądów na tematy społeczne i polityczne, funkcjonowania wspólnot lokalnych, drążenia historii, spotkania z intelektualistami nawet z odległej Ameryki.

Senator Rulewski wyjaśnił także przyczyny powstania Forum.
- Pretekstem do jego budowy stała się 28. Rocznica Bydgoskiego Marca 1981 roku. Kierując się słowami Józefa Piłsudskiego, że celebracja przeszłości ma sens tylko wtedy, gdy zmienia na lepsze dzień dzisiejszy i przyszłość, chcemy dokonać obrachunku z dniem dzisiejszym.

Po tym przemówieniu symboliczny klucz do Forum otrzymał Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki. Głos zabrał również Prezydent Miasta Bydgoszczy – Konstanty Dombrowicz.
- Dzięki tym wydarzeniom żyjemy w wolnej Polsce – podkreślał prezydent.

"Wolne Słowo"
Podczas wczorajszej uroczystości otwarta została wystawa "Wolne Słowo", którą będzie można oglądać do 26 marca. Skupia on głównie prasę bydgoską, ale prezentuje również najistotniejsze wydawnictwa ogólnopolskie, jak „Robotnik”, „Tygodnik Wojenny” czy „Tygodnik Mazowsze” oraz niezależne wydawnictwa studenckie i młodzieżowe. Prócz prasy prezentowane są też znaczki, kalendarze, satyra polityczna, archiwalne fotografie osób tworzących ówczesną prasę oraz instalacje radiowe, telewizyjne i drukarskie.

Osobny dział stanowią dokumenty świadczące o inwigilacji osób zajmujących się tego typu prasą – notatki operacyjne Służby Bezpieczeństwa oraz wyroki sądowe. Gospodarzem wystawy jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział Gdańsk Delegatura Bydgoszcz.

"Otchłań wolności: im więcej można czynić, tym mniej się wie, co czynić należy"
Głównym punktem wczorajszych obchodów była debata "Otchłań wolności". Wzięli w niej udział twórcy mediów podziemnych z lat 80.: Krzysztof Czabański, Waldemar Kuczyński, Jan Lityński, Stefan Pastuszewski i Władysław Tyrański. Debatę poprowadził Mirosław Chojecki.

Debatujący starali się przybliżyć słuchaczom mechanizmy działania prasy podziemnej, wspominali swoje doświadczenia, ale nie zabrakło również odwołań do dzisiejszych mediów. Ten ostatni aspekt wzbudził największą dyskusję. Zdaniem Krzysztofa Czabańskiego obecnie można zauważyć degradację mediów powodowaną głównie przez komercjalizację. Tymczasem Waldemar Kuczyński twierdził, że obecnie polskie media nie odróżniają się od zachodnich, ale nadal trzeba starać się, by pozostały wolne.

Stefan Pastuszewski mówił o niebezpieczeństwach anarchizacji (także wulgaryzacji oraz częstych błędach językowych i gramatycznych) oraz autonomizacji słowa. Prywatyzację nazwał współczesnym zniewoleniem mediów, zaś za swoiste zniewolenie uznał podporządkowanie woli czytelników. Debatujący oczekiwali od współczesnych dziennikarzy większej odpowiedzialności za słowo i większego dystansu dla własnych odkryć.

Wieczór zakończyła promocja albumu IPN "Bydgoski Marzec 81". W najbliższy poniedziałek kolejny dzień obchodów Wydarzeń Marca '81. Tego dnia odbędzie się debata polityczna "Solidarni w sierpniu – solidarni dziś?". Uczestnicy rozmawiać będą na temat wartości "Solidarności", które przetrwały do dzisiaj. Postarają się także odpowiedzieć na pytanie, czy współczesna Polska jest krajem przyjaznym wszystkim obywatelom. Tegoroczne obchody potrwają do 26 marca.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto