Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolontariat Europejski - okazja do wyjazdu za granicę

Marta Konkol
Marta Konkol
EVS
EVS Fundacja "Wiatrak"
Dagmara Jabłońska to setna wolontariuszka wysłana za granicę przez Fundację "Wiatrak". Czym jest Wolontariat Europejski i jak wziąć w nim udział?


Europodwórka były w Fordonie


Fundacja "Wiatrak" wysłała już 99 osób na Wolontariat Europejski (European Voluntary Service - EVS). Wolontariusze uczestniczyli w różnych projektach w 23 krajach, m. in. w Grecji, Serbii, Turcji, Macedonii, Czarnogórze i Azerbejdżanie. Jako setna wyjedzie Dagmara Jabłońska, która będzie pracowała w Chorwacji. Jest studentką III roku socjologii na Uniwersytecie Łódzkim, a za granicą będzie zajmować się tworzeniem i realizacją projektów europejskich.

Wolontariat Europejski jest świetną okazją, żeby wyjechać do obcego kraju, nawet na dłuższy czas. Daje możliwość poznania wybranego kraju, jego kultury, języka i zdobycia doświadczenia, a koszty, jakie ponosi wolontariusz, to zaledwie 10 proc. ceny podróży.

Czym jest Wolontariat Europejski?

European Voluntary Service (EVS) to forma wolontariatu, w ramach której młodzi ludzie wyjeżdżają za granicę, aby podjąć prace społeczne. W Bydgoszczy Fundacja "Wiatrak" wysyła chętnych za granicę, a także przyjmuje zagranicznych wolontariuszy w Polsce. Wystarczy wybrać kraj, placówkę goszczącą lub projekt, w którym chce się uczestniczyć.

Kto może wyjechać na wolontariat?

Każdy może zostać Wolontariuszem Europejskim, jest jednak ograniczenie wiekowe: chętne osoby muszą być między 18 a 30 rokiem życia (w szczególnych sytuacjach wyjechać mogą osoby w wieku 16-17 lat). Wolontariusze nie muszą znać języka kraju, do którego sie wybierają (na miejscu mają zapewnione lekcje języka), nie muszą nawet znać języka angielskiego.

Gdzie i na jak długo można wyjechać?

Są dwa rodzaje wolontariatu - krótkoterminowy i długoterminowy. Pierwszy trwa od dwóch tygodni**do dwóch miesięcy a drugi od dwóch do dwunastu miesięcy. Wyjechać można do wielu miast w krajach europejskich. Na stronie Fundacji "Wiatrak" znaleźć można aktualne propozycje wyjazdów, można też samemu poszukać projektu lub ośrodka, w którym chciałoby się pracować. Projekty często dotyczą pracy z dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi lub na rzecz ochrony środowiska. Pozwalają rozwijać swoje kompetencje, talenty - dużo zależy od pomysłowości wolontariusza i potrzeb ludzi, do których się jedzie.

Co zapewnia Wolontariat Europejski?

Na miejscu wolontariusz ma swojego mentora (osobę, która opiekuje się wolonatriuszem i służy pomocą w razie potrzeby), ma także lekcje języka narodowego kraju, do którego wyjeżdża.

Z programu sfinansowane są:
- koszty podróży (90proc.)
- zakwaterowanie
- wyżywienie
- ubezpieczenie
- wsparcie językowe
- transport lokalny
- materiały do pracy
- wolontariusz otrzymuje także kieszonkowe na własne wydatki.

Osoby zainteresowane wyjazdem na Wolontariat Europejski powinny się zgłaszać do Fundacji "Wiatrak", na adres: [email protected].


Zobacz też:

TSA w Estradzie

Flea Market Mózg

Cyrk Zalewski - konkurs

Remont wiaduktu

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto