Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wprowadzeni w błąd? Walczmy o PARIS!

AleksandraMacinska
AleksandraMacinska
Dwa lata temu PARIS mógł powstać w ramach RPO. Dziś według Urzędu Marszałkowskiego nie może.

Urząd Marszałkowski ustami rzeczniczki Marszałka Piotra Całbeckiego odsyła projekt największego w Polsce centrum rehabilitacji i jedynego w kraju ośrodka przygotowań paraolimpijskich do innych niż Regionalny Program Operacyjny źródeł. Według Urzędu, RPO nie może finansować budowy nowych obiektów, a projekt Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu właśnie takim przedsięwzięciem jest. Jest to o tyle ciekawe, że już dwa lata temu Marszałek Całbecki kierował Centrum Onkologii w Bydgoszczy po pieniądze właśnie do Regionalnego Programu Operacyjnego.

Już w kwietniu 2007 roku Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego informował Zbigniewa Pawłowicza, dyrektora Centrum Onkologii, że finansowanie największego Europejskiego Parku Aktywnej Rehabilitacji (ówczesna nazwa Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu) jest możliwe właśnie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Marszałek wskazał nawet konkretny priorytet, z ramach którego dzisiejszy PARIS mógłby być finansowany – priorytet 3 „Rozwój Infrastruktury Społecznej”, działanie 3.2 „Rozwój infrastruktury ochrony zdrowia i pomocy społecznej”. Zatem już ponad dwa lata temu Centrum Onkologii uzyskało informację o możliwości finansowania projektu ze środków unijnych pozostających w gestii Zarządu Województwa.

Trudno zatem zrozumieć, dlaczego dwa lata temu nie było przeszkód, by rozbudowa istniejącego dziś Zakładu Rehabilitacji przy Centrum Onkologii mogła być finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego, a dziś, gdy Centrum Onkologii przygotowało pełen projekt, stworzyło montaż finansowy, zapewniając wkład własny, uzyskując pozwolenie na budowę, spotyka się z tak stanowczym poglądem Urzędu Marszałkowskiego.

Na początku 2010 roku Marszałek zobowiązany jest do aktualizacji projektów kluczowych realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Zgodnie z szacunkami Urzędu, co najmniej dziesięć procent projektów zostanie z tej listy skreślone. Najczęstszą przyczyną usunięcia projektów z listy będzie niskie zaawansowanie realizacji, brak perspektywiczności i dezaktualizacji problematyki przedsięwzięcia lub trudności w zapewnieniu wkładu własnego przez Wnioskodawcę. Centrum Onkologii, planując rozbudowę dzisiejszego Zakładu Rehabilitacji i przekształcenie do w Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu ma zagwarantowany wkład własny oraz uzyskało już pozwolenie na budowę PARIS. Problemy, jakie projekt będzie rozwiązywać za 20 lat dotyczyć będą co czwartego Polaka.

Zobacz też:


Jak finansowany będzie PARIS? [wywiad]

**


Czy będą pieniądzę na budowę PARIS? [MMTorun.pl]**


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto