Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych 1.11.2022 na cmentarzu komunalnym na Wiślanej w Bydgoszczy [zdjęcia]

Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych, bydgoszczanie odwiedzali groby bliskich osób na cmentarzu komunalnym przy ulicy Wiślanej. 

Zobacz więcej zdjęć >>
1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych, bydgoszczanie odwiedzali groby bliskich osób na cmentarzu komunalnym przy ulicy Wiślanej. Zobacz więcej zdjęć >>Dariusz Bloch
1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych, bydgoszczanie odwiedzali groby bliskich osób na cmentarzu komunalnym przy ulicy Wiślanej.

Zobacz wideo: Waloryzacja 2023. Takie mają być podwyżki emerytur

od 16 lat

Cmentarz komunalny przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy został założony 1 października 1986 roku. To największy cmentarz w Bydgoszczy. Leży na osiedlu Brdyujście, we wschodniej części Bydgoszczy, między ulicami: Wiślaną i Fordońską, oraz torami kolejowymi magistrali węglowej. Od południa granicą cmentarza jest piaszczyste zbocze terasy pradolinnej. W tym kierunku możliwa jest jego rozbudowa.

Oprócz pochówków w tradycyjnych grobach, możliwe są tu również pochówki urnowe w kolumbarium.

Cmentarz przy Wiślanej zbudowano w latach 1985-1986 na terenie podmiejskiego lasu sosnowego. Pierwszy pochówek miał miejsce 9 października 1986 roku. W 1995 roku oddano do użytku dom przedpogrzebowy, mieszczący dwie kaplice, chłodnie do przechowywania zwłok, kwiaciarnię, poczekalnię oraz pomieszczenia socjalne. Utrzymaniem zieleni na cmentarzu zajmuje się Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Tak było na Wiślanej we Wszystkich Świętych:

Na tym cmentarzu pochowano osoby zasłużone dla Bydgoszczy i regionu. To między innymi:

  • Franciszek Mincer (1932-2007) - W Bydgoszczy związał się z Wyższą Szkołą Pedagogiczną (obecnie UKW), gdzie był kierownikiem Wydziału Bibliotekoznawstwa. Autor opracowań historycznych poświęconych Bydgoszczy. Wiele z nich ukazało się w „Kalendarzu Bydgoskim” wydawanym przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, którego był aktywnym członkiem. Autor wydanej przez PWN „Historii Bydgoszczy do 1806 roku”.
  • Leon Romanow (1938-2001) - Malarz i rysownik. Stworzył własny styl, metafizyczny pejzaż budowany geometrycznie na linii horyzontu. Członek Związku Artystów Polskich. Jego prace prezentowane były w kraju i za granicą.
  • Józef Podgóreczny (1900-1990) - Nauczyciel, oficer w kampanii wrześniowej. Organizator „Domu Książki”. Od 1945 r. w Bydgoszczy. Dyrektor Biblioteki Miejskiej. Działacz wielu organizacji oraz stowarzyszeń zawodowych i kulturalnych. Prezes TMMB, od 1971 r. honorowy członek. Autor artykułów i opracowań dotyczących Bydgoszczy, Kujaw i Pomorza.
  • Grzegorz Kardaś (1909-1988) - Rodowity bydgoszczanin, pianista, kompozytor, kierownik muzyczny scen bydgoskich. Działalność artystyczną rozpoczął w 1934 r. w Poznaniu, kontynuował ją w Warszawie, aby w 1945 r. powrócić do Bydgoszczy. W latach 1945-1948 pracował jako akompaniator i kompozytor w Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia. Był autorem m.in. audycji „Pokrzywy nad Brdą” realizowanej we współpracy z Jeremim Przyborą. Od 1948 r. aż do śmierci był kierownikiem muzycznym w bydgoskim Teatrze Polskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wszystkich Świętych 1.11.2022 na cmentarzu komunalnym na Wiślanej w Bydgoszczy [zdjęcia] - Bydgoszcz Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto