Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystko, co zawsze chcieliście wiedzieć o bezpieczeństwie drogowym, ale baliście się zapytać

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
„Drogi zaufania – program opracowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, którego zadaniem jest zmniejszenie ilości wypadków i ofiar śmiertelnych na drogach krajowych. Program „Drogi Zaufania” jest współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Maniacy gier video, brawurowymi kierowcami!
Potwierdziły to badania przeprowadzone na 2 tys. kierowców w wieku 17- 39 lat. Fascynaci samochodowych gier komputerowych czują się pewniej za kierownicą i tym samym są bardziej skłonni do ryzykownych zachowań w „realu”. Znacznie częściej przejeżdżają na czerwonym świetle, czy wyprzedzają w niedozwolonych miejscach. Pamiętajmy zatem, by poruszając się po ulicach stosować się do zasad kodeksu drogowego, a nie reguł obowiązujących w grach komputerowych. W „realu” mamy tylko jedno życie!

Uwaga na trance i house!
Prędkość zabija. I okazuje się, że w tym zdaniu nie chodzi tylko o szybkość z jaką poruszamy się po drogach, ale i tempo w jakim wybijany jest rytm muzyki, której słuchamy podczas jazdy samochodem. Badania wskazały, że kierowcy słuchający szybkiej muzyki w samochodzie nie tylko jeżdżą szybciej, ale i bardziej ryzykują za kierownicą. Mają też ponad dwa razy więcej wypadków, niż ci, którzy słuchają wolnych utworów. Najbardziej niebezpiecznymi gatunkami muzycznymi okazały się być trance i house.

Zabójcze smsy

5500 ofiar śmiertelnych i pół miliona rannych to bilans wypadków spowodowanych w USA w 2010 r. przez kierowców wysyłających smsy w czasie prowadzenia samochodu. Według danych Komendy Głównej Policji polscy kierowcy za wykroczenia związane z używaniem telefonów komórkowych rocznie płacą mandaty na sumę kilku milionów złotych.

Samochód to nie bar

Jedzenie i picie w czasie jazdy jest bardziej niebezpieczne niż korzystanie z telefonów komórkowych – wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) Może doprowadzić do zachłyśnięcia, udławienia lub poparzenia. Bardzo rozprasza też kierowcę, przez co mniej uwagi poświęca on sytuacji na drodze. Specjaliści radzą też oduczyć się żucia gumy w samochodzie i zrezygnować z jedzenia twardych cukierków, którymi łatwo zadławić się podczas nagłego hamowania.

U fryzjera pytaj o bezpieczną fryzurę

Ponad połowa kobiet-kierowców nosi fryzury, które ograniczają pole widzenia podczas prowadzenie samochodu. Tylko co piąta z nich upina włosy przed jazdą! Najbardziej niebezpieczne są uczesania, w których grzywka opada na czoło. Nie mniej groźne są loki i kosmyki luźno zarzucone na twarz. Taka fryzura nie dość, że może przysłonić oczy, to dodatkowo wymaga odgarniania włosów, co powoduje oderwanie jednej ręki od kierownicy i chwilową utratę zdolności wykonania szybkiego manewru. Aż 10 proc. ankietowanych pań nie decyduje się jednak upinać włosów, by nie zepsuć fryzury!

Kontroluj pozycję

Napinacze pasów, aktywne zagłówki i poduszki powietrzne zapewniają optymalną ochronę tylko wtedy, gdy siedzisz w fotelu w prawidłowy sposób. Jeśli w chwili zderzenia noga kierowcy będzie prawidłowo ugięta, skończy się na złamaniu w jednym miejscu. Jeśli zaś będzie wyprostowana – może dojść do złamania w kilku miejscach i naruszenia stawu biodrowego. Podobnych różnic można wskazać wiele. Dlatego przed włączeniem silnika warto sprawdzić, czy nasza pozycja jest prawidłowa.

Wielki wybuch

Filmowe sceny, w których samochód w kilka chwil po wypadku wybucha ogniem, w rzeczywistości zdarzają się rzadko. Kiedy więc dojrzysz dym wydobywający się spod maski, reaguj szybo, ale zachowuj zimną krew. W takiej sytuacji, należy bezzwłocznie zatrzymać pojazd, wyłączyć silnik i wyprowadzić wszystkich pasażerów z wnętrza pojazdu. Klapy nie podnosimy, ale tylko lekko ją uchylamy, by ograniczyć dopływ tlenu i zminimalizować przez to ryzyko rozprzestrzeniania się ognia. Następnie z gaśnicy usuwamy plastikową opaskę, odbezpieczamy zawleczkę i mocno naciskamy dźwignię do oporu. Czasami, by gaśnica zadziałała, trzeba przycisnąć dźwignię dwukrotnie.

Nie kuś losu. Wyśpij się!

Aż 30 proc. wszystkich wypadków drogowych spowodowanych jest zaśnięciem kierowcy. Na niekontrolowaną drzemkę za kierownicą narażeni są zwłaszcza kierowcy do 25. roku życia, bo potrzebują więcej snu niż osoby starsze!

Wypadków spowodowanych zaśnięciem kierowcy najwięcej zdarza się między północą a godziną szóstą rano (zwłaszcza o 4:00), kiedy zegar biologiczny człowieka domaga się odpoczynku. Równie niebezpieczna jest piętnasta – dla wielu czas sjesty. Fałszywe jest przy tym przekonanie, że w walce z sennością skutecznie pomaga słuchanie radia, zdjęcie obuwia, żucie gumy czy otworzenia okna.

Jak rozpoznać zmęczenie? Objawy są bardzo czytelne: ciężkie powieki, chaotyczne myśli, reakcja z opóźnieniem. Zmęczeni kierowcy jadą mniej płynnie, a niektóre manewry wykonują bardziej gwałtownie. Szybko się też irytują i reagują w sposób agresywny. Takie symptomy to sygnał, że należy jak najszybciej zjechać na pobliski parking i odpocząć. W walce z sennością pomoże nawet 20-minutowa drzemka. Nie należy jednak ruszać w trasę zaraz po przebudzeniu, bo pełna zdolność koncentracji powraca po ok. 10 minutach. By wzmocnić efekt można wypić filiżankę kawy lub zjeść czekoladowego batona. W pokonaniu zmęczenia nie pomagają natomiast słuchanie radia, otworzenie okna, zdjęcie butów czy żucie gumy!

W czasie długiej podróży na szczególne zmęczenie narażony jest też wzrok kierowcy. Kiedy pojawia się pieczenie oczu lub łzawienie, należy zatrzymać samochód i wykonać kilka ćwiczeń, które pozwolą zmniejszyć napięcie gałek ocznych i poprawią ostrość widzenia. Można np. kilkakrotnie skupić wzrok najpierw na przedmiotach znajdujących się bardzo blisko, a następnie na usytuowanych w oddali. Skuteczne jest też kreślenie wzorkiem ósemek.

Co wbrew powszechnym opiniom nie pomaga skutecznie walczyć z sennością w podróży?

- Słuchanie radia

- Otwarcie okna

- Zdjęcie butów

- Żucie gumy

- Jedzenie cukierków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto