Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory do Parlamentu Europejskiego - do 22 masz czas zagłosować!

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Dziś do godziny 22.00 wybieramy 50 deputowanych z Polski.

W wyborach do PE, inaczej niż do Sejmu, nie ma ustalonej liczby mandatów do zdobycia w danym okręgu. Całe województwo kujawsko-pomorskie jest jednym okręgiem - nr 2.

Jak liczymy mandaty - wybory do europarlamentu bez tajemnic
Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego jest skomplikowana. Może się zdarzyć, że jeden okręg będzie reprezentowało wielu europosłów, a z innego do PE nie dostanie się nikt.

Zasady w kilku etapach
Podział mandatów w eurowyborach odbywa się w kilku etapach.

Pierwszy krok to ustalenie, które komitety wyborcze uzyskały co najmniej 5 proc. oddanych głosów w skali całego kraju - tylko te biorą udział w podziale mandatów. Następnie ustalana jest liczba mandatów uzyskanych przez poszczególne komitety wyborcze w skali całego kraju. Na naszej infografice jest to etap I.

W kolejnym etapie PKW ustala, ile mandatów przypada danemu komitetowi w konkretnym okręgu wyborczym. Na infografice jest to etap II. Powtarza się go w poszczególnych okręgach.

Ostatni krok to podział mandatów między poszczególnych kandydatów. Przypadają one tym osobom na liście, które uzyskały najwięcej głosów.

Wyborcza matematyka
Dla komitetu wyborczego ważna jest odpowiedź na pytanie: ile mandatów dostanie w konkretnym okręgu? Oblicza się to następująco: mnoży się liczbę mandatów, która przypada danemu komitetowi wyborczemu w skali całego kraju przez liczbę ważnych głosów oddanych na ten komitet w danym okręgu. Wynik dzieli się przez liczbę głosów oddanych na ten komitet w skali całego kraju.

W Polsce jest 13 okręgów wyborczych do PE. Założyliśmy, że 4 komitety przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy, czyli uczestniczą w podziale mandatów. Przyjęte przez nas liczby głosów są wyłącznie przykładowe, służą do pokazania mechanizmu obliczeń.

Klucz we frekwencji
To na etapie II, w którym dzieli się mandaty danego komitetu między poszczególne okręgi widać, jak ważne jest, by jak najwięcej nas poszło na wybory. Im większa liczba, którą dzielimy - a zależy ona od frekwencji - tym lepszy wynik, czyli liczba mandatów. Ważny jest także rozkład głosów na poszczególne listy kandydatów.

Teoretycznie może się zdarzyć, że wyborcy jednego okręgu będą mieli wielu europosłów, a w innym, dużym województwie - ale z niską frekwencją - nie będzie żadnego eurodeputowanego.

źródło:Wybory do europarlamentu rozpoczęte. Idź i zagłosuj, masz czas do 22!

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto