Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybudują bloki wokół Wyszogrodu, grodziska z XI wieku? "To będzie karykaturalnie wyglądało"

Agata Kozicka
Wyszogród od lat jest sceną dla inscenizacji historycznych, które gromadzą rekonstruktorów i widzów łaknących historii.
Wyszogród od lat jest sceną dla inscenizacji historycznych, które gromadzą rekonstruktorów i widzów łaknących historii. Jarosław Pruss
Takie założenie znalazło się w planie zagospodarowania przestrzennego. Będzie protest?

W Miejskiej Pracowni Urbanistycznej (a także w internecie) do wglądu jest projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla okolic Wyszogrodu.

Jest sprzeciw
„Nie pozwólmy na zabudowanie niezagospodarowanych, pięknych terenów” - apelują autorzy ulotki, która dotarła do niektórych mieszkańców Fordonu.

O co chodzi? Teren samego wzgórza i grodziska jest wyłączony z zabudowy i objęty ścisłą ochroną archeologiczną, ale już kawałek dalej plan zakłada zabudowę wielorodzinną, czyli - np. bloki. - A to jest miejsce wyjątkowo cenne z uwagi na historię i szkoda go zabudować blokami. Szkoda nie wykorzystać go dla celów turystycznych - uważa Robert Szatkowski, prezes Stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród. - Uważam, że miasto powinno wykupić ten teren od właściciela, albo lepiej zamienić na inny miejski gdzieś na obrzeżach miasta, a tu zaplanować coś w rodzaju skansenu lub muzeum z punktami obsługi turystów - gastronomia, noclegi. Tym bardziej, że możemy się starać o dotacje unijne na ten projekt z w ramach zachowywania dziedzictwa narodowego. Poza tym, taka inwestycja oznaczałaby na lata pracę dla osób obsługujących to miejsce.

Bloki wokół grodziska?!
Pomysł na zabudowę tego terenu blokami nie podoba się też dr. Wojciechowi Siwiakowi. Archeolog kilka lat temu prowadził w tym rejonie prace wykopaliskowe. - To teren grodziska z XI wieku, wokół którego rozciągała się osada. W nasypie skarpy w latach 50. znaleziono średniowieczny miecz łączony ze zdobywaniem Wyszogrodu przez Bolesława Krzywoustego. Nie znaleziono natomiast jeszcze kościoła Marii Magdaleny, do którego kiedyś należała Bydgoszcz. Niewykluczone, że zabrała go rzeka.

Teren samego grodziska jest wprawdzie wg planu wyłączony z zabudowy, ale... - Myślę, że budowa bloków wokół tego terenu to beznadziejny pomysł. To będzie karykaturalnie wyglądało - średniowieczne grodzisko otoczone blokami! - uważa Siwiak.

Uwagi trafią do prezydenta
„Jeżeli więcej osób złoży takie obiekcje, będziemy mieli większą siłę przebicia [w oprotestowaniu - przyp. red] tych niekorzystnych zmian.” - czytamy w ulotce, która pojawiła się w Fordonie. Można je składać w urzędzie do 16 czerwca.

Czy sprzeciw w ogóle ma sens i jest szansa na zmianę planu? - Tak, jest to możliwe. Procedura sporządzania planu umożliwia złożenie uwagi do projektu planu. Jeśli wpłynie taka uwaga, to najpierw rozpatruje ją Prezydent Miasta - wyjaśnia Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, która projekt planu zagospodarowania dla Fordonu-Wyszogrodu przygotowała. - Jeśli z kolei Prezydent takiej uwagi nie uwzględni, to rozpatruje ją rada miasta.

Zmiana może kosztować
- Trzeba mieć jednak na względzie fakt, że w ślad za decyzjami zmieniającymi przygotowany plan zagospodarowania przestrzennego mogą iść roszczenia finansowe - dodaje dyrektor.

Jakie? - Teren, o którym mowa, wokół średniowiecznego grodziska jest własnością firm, osób prywatnych. Jeśli obecnie jest możliwa zabudowa tego terenu, np. na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, a plan nie będzie dopuszczał takiej możliwości, to wartość działki spadnie i właściciel terenu będzie się miał prawo domagać się od miasta odszkodowania.

Czytaj również: Odbudują książęcy Wyszogród w Fordonie? [wideo]

Dlaczego zatem wydano warunki zabudowy? - Takie decyzje wydawane są zgodnie z prawem na podstawie analizy sąsiedztwa - dorzuca Rembowicz-Dziekciowska.

W uproszczeniu - jeśli w jakiejś okolicy jest wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa, to podobna zabudowa może być dopuszczona na sąsiadującym gruncie.

Bloki dla wizerunku
Jak wysokie bloki miałyby zatem powstać na terenie przy grodzisku? - Uważamy, że zagospodarowanie tego terenu zabudową wielorodzinną o zróżnicowanej wysokości, czyli im bliżej grodziska tym budynki niższe, jest dobrym pomysłem. Zależy nam przecież, żeby teren wokół Wisły był wykorzystany, żeby poprawić wizerunek miasta od strony rzeki. Także od strony ulicy Fordońskiej. Teraz jest tam nieatrakcyjny plac.

INFO Z POLSKI odc. 33 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (27 kwiecień - 4 maj 2017)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto