Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wynajmujemy stancję - poradnik

Redakcja
Decyzja o wynajęciu stancji nie jest co prawda decyzją na całe życie, ale podejmując ją, warto się chwilę zastanowić, żeby oszczędzić sobie wielu niepotrzebnych kłopotów.

Chcesz wynająć pokój w Trójmieście?

- czytaj serwis


Jak wynająć stancję, czyli poradnik od zera.

1. Z kim chcemy mieszkać...
Jeszcze zanim rozpoczniemy szukanie mieszkania, warto zastanowić się nad tym z kim chcemy mieszkać. Na przyszłych współlokatorów najlepiej wybrać bliskie osoby, z którymi dobrze się znamy i będziemy wiedzieli czego się po nich spodziewać. Ważne jest, żeby przed takimi osobami nie mieć w przyszłości oporów, żeby zwrócić uwagę na to, co nam się w ich postępowaniu nie podoba (porozrzucane brudne skarpetki, brudne naczynia zalegające w zlewie itp.)

2. Jakiego mieszkania szukamy...
Jeżeli uda nam się zebrać ekipę do mieszkania, najlepiej 3-4 osoby, to warto zastanowić się jakiego mieszania szukamy. Warto zastanowić się wcześniej, co powinno być w standardzie mieszkania, a czego może nie być. (Internet, kablówka, telewizor, pralka, lodówka, bliskość do przystanku, bliskość do sklepu, odpowiednia wentylacja w łazience i kuchni, ogrzewanie - centralne, gaz, olej opałowy)

3. Gdzie szukać?
Kiedy już wszystko ustaliliśmy można rozpocząć poszukiwania. **

4. Owiedzamy mieszkanie...
Warto znaleźć kilka ofert w interesującej nas okolicy i odwiedzić kilka miejsc na raz, tak, żeby zaoszczędzić na czasie i dojazdach. Koniecznie trzeba wypytać właściciela o wysokość miesięcznych opłat za prąd, gaz, wodę itp. W przypadku ogrzewania gazowego, należy pamiętać, że zimą opłaty zdecydowanie wzrosną.

5. Zawarcie umowy...
Jeżeli znaleźliśmy już idealne dla nas mieszkanie koniecznie trzeba zawrzeć umowę. Wynajmujący może przekonywać nas, że będzie taniej jeżeli będzie bez umowy, ale… nie dajmy się zwieść. Jeżeli nie zawrzemy umowy, nie będziemy mieli żadnych podstaw do egzekwowania wcześniejszych ustaleń. Cenę wynajmu, standard mieszkania, wyposażenie, wysokość kaucji, czynszu i wszystkie inne szczegóły warto zastrzec w umowie, żeby nie okazało się, że rzeczywisty stan i koszt wynajęcia jest dużo wyższy.
Jeżeli wynajmujemy mieszkanie bez umowy, to później pretensje możemy mieć jedynie do... siebie.

6. Wynajem, a prawo...
Umowa najmu jest bardzo prosta i jej wzór można bez problemu znaleźć w Internecie.


Zgodnie z art. 662 kodeksu cywilnego: § 1. Wynajmujący powinien wydać najemcy rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez czas trwania najmu.
§ 2. Drobne nakłady połączone ze zwykłym używaniem rzeczy obciążają najemcę.
§ 3. Jeżeli rzecz najęta uległa zniszczeniu z powodu okoliczności, za które wynajmujący odpowiedzialności nie ponosi, wynajmujący nie ma obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego.

Art. 663. Jeżeli w czasie trwania najmu rzecz wymaga napraw, które obciążają wynajmującego, a bez których rzecz nie jest przydatna do umówionego użytku, najemca może wyznaczyć wynajmującemu odpowiedni termin do wykonania napraw. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu najemca może dokonać koniecznych napraw na koszt wynajmującego.

Art. 664. § 1. Jeżeli rzecz najęta ma wady, które ograniczają jej przydatność do umówionego użytku, najemca może żądać odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad.
§ 2. Jeżeli w chwili wydania najemcy rzecz miała wady, które uniemożliwiają przewidziane w umowie używanie rzeczy, albo jeżeli wady takie powstały później, a wynajmujący mimo otrzymanego zawiadomienia nie usunął ich w czasie odpowiednim, albo jeżeli wady usunąć się nie dadzą, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.
§ 3. Roszczenie o obniżenie czynszu z powodu wad rzeczy najętej, jak również uprawnienie do niezwłocznego wypowiedzenia najmu nie przysługuje najemcy, jeżeli w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.

Art. 675. § 1. Po zakończeniu najmu najemca obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie nie pogorszonym; jednakże nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania.

Art. 681. Do drobnych nakładów, które obciążają najemcę lokalu, należą w szczególności: drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody.

7. Montaż telefonu, internetu, kablówki…
W kodeksie cywilnym jest również zapis (art. 684), że jeżeli w mieszkaniu, które wynajmujemy chcemy zamontować oświetlenie elektryczne, gaz, telefon, radio i inne podobne urządzenia to możemy to zrobić. „Chyba, że sposób ich założenia sprzeciwia się obowiązującym przepisom albo zagraża bezpieczeństwu nieruchomości. Jeżeli do założenia urządzeń potrzebne jest współdziałanie wynajmującego, najemca może domagać się tego współdziałania za zwrotem wynikłych stąd kosztów.”

8. Imprezowanie...
Często zastanawiające jest, co "może zrobić" właściciel mieszkania, jeżeli za dużo imprezujemy. Również tę kwestię reguluje kodeks cywilny:

Art. 685. Jeżeli najemca lokalu wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali w budynku uciążliwym, wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.

9. Zasady
Wspólne mieszkanie wbrew pozorom nie jest łatwe. Zwłaszcza jeżeli mieszkamy razem z osobami, które znamy niezbyt dobrze. Warto jest na samym początku ustalić podstawowe zasady. Kto, kiedy i jak często ma sprzątać, kto wyrzuca śmieci, kto kupuje środki czystości, papier toealetowy itp.  Lepiej nie zakładać, że "jakoś to będzie", bo potem często pojawiają się konflikty o drobne rzeczy. Jeżeli na początku ustalimy zasady wspolego mieszkania, w przyszłości unikniemy niepotrzebnych nieporozumień,

10. Rozwiązanie umowy

Art. 688. Jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.
Studenci w Trójmieście: informacje, imprezy, mieszkania i pieniądze, uczelnie w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, ciekawostki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto