Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystartuj z JEREMIE

Kazimierz Netka
K. Netka
Sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw Nawet słabe finansowo i początkujące przedsiębiorstwa mogą liczyć na pomoc. Muszą jednak być solidne i realizować dobre pomysły

W Pomorskiem z powodzeniem rozwija się inicjatywa Unii Europejskiej, określana skrótowo: JEREMIE (Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises). Polega ona na wspieraniu mikro, małych i średnich firm poręczeniami i reporęczeniami - przy ubieganiu się przez te firmy o bankowe kredyty.
W wyniku konkursu, największą kwotę na udzielanie firmom takiego wsparcia zdobył do swej dyspozycji Pomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych (PRFKP).

Pieniądze na potrzeby funkcjonowania JEREMIE na Pomorzu pochodzą z zasobów Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). Zarząd województwa postanowił na ten cel przekazać z RPO około 290 mln złotych.

Pula ta ma być wykorzystywana na tzw. wsparcie zwrotne, tzn. do gwarantowania bankom, że przedsiębiorca, który uzyska kredyt w banku komercyjnym, spłaci ten kredyt, a jeżeli nie - zrobi to poręczyciel, dysponujący środkami z JEREMIE. Po spłacie kredytu, suma poręczenia lub reporęczenia wróci do JEREMIE, by mogli z niej skorzystać inni.

Po co taka komplikacja? Przecież bank mógłby nakłonić przedsiębiorcę, żeby sam z własnych zasobów dał coś w zastaw za kredyt...
- Pieniądze z inicjatywy JEREMIE nie są przeznaczone dla firm bogatych i już doświadczonych w działalności biznesowej, ale dla początkujących - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa. Dla takich, które jeszcze nie mają majątku wystarczającego na zabezpieczenie zwrotu kredytu, nie posiadają historii kredytowej. Chodzi tu o mikro i małe przedsiębiorstwa, które dopiero co zaczęły działalność, mają dobry pomysł, ale brakuje im pieniędzy na zrealizowanie zamierzenia.

Kwotą przeznaczoną na inicjatywę JEREMIE zarządza wybrany w konkursie Bank Gospodarstwa Krajowego. On też organizuje konkursy dla pośredników finansowych, zamierzających wspierać przedsiębiorców poręczeniami i reporęczeniami. Po co taki pośrednik?
Musi być owo ogniwo, bo samorząd województwa nie ma prawa zajmować się tego typu działalnością finansową.

Dla kogo poręczenia?

Pierwsze konkursy dla pośredników finansowych, ogłoszone przez BGK już się zakończyły. W naszym województwie wygrały: Pomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych, Pomorski Fundusz Pożyczkowy i Polska Fundacja Przedsiębiorczości - wynika z informacji, przekazanych przez Radomira Matczaka, z-cę dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego.
Kredyty i pożyczki objęte poręczeniem nie mogą być przeznaczane np. na pokrywanie bieżących kosztów prowadzenia działalności - wynika z informacji przekazanych przez Andrzeja Wojtala z BGK. - Nie mogą służyć finansowaniu celów konsumpcyjnych, spłacie innych kredytów i pożyczek czy regulowaniu zobowiązań publicznoprawnych.

Irena Wróblak,
prezes zarządu Pomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych

- Poręczenia w ramach funduszu powierniczego JEREMIE w Pomorskiem są przeznaczone wyłącznie dla mikro i małych przedsiębiorstw. Korzystający z tego wsparcia muszą spełniać kilka kryteriów. Po pierwsze, nie mogą mieć trudnej sytuacji finansowej. Nie może ciążyć na nich obowiązek zwrotu pomocy publicznej. Muszą działać w województwie pomorskim. PRFPK jest jedyną instytucją w województwie pomorskim, udzielającą poręczeń objętych reporęczeniem. Otrzymał on na ten cel z funduszu powierniczego JEREMIE 30 milionów złotych. Jest to kwota maksymalna - możliwa do uzyskania w Pomorskiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto