Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa rekwizytów z serialu "Czterej pancerni i pies" nad Kanałem Bydgoskim

Łukasz Jędrzejczak
Łukasz Jędrzejczak
44 lata temu w Bydgoszczy nakręcono jeden z odcinków serialu ...
44 lata temu w Bydgoszczy nakręcono jeden z odcinków serialu ... Łukasz Jedrzejczak
44 lata temu w Bydgoszczy nakręcono jeden z odcinków serialu "Czterej pancerni i pies", gdzie akcja toczyła się obok jednej ze śluz na Kanale Bydgoskim. W sobotę, przy Przystani wodnej "Gwiazda" na bydgoskim Miedzyniu odbył się specjalny pokaz rekwizytów, które wykorzystano w legendarnym polskim serialu.
Czytaj też:
» Weź broń i wybij monetę. Noc muzeów w Bydgoszczy [zdjęcia]

Wystawa nawiązuje do 1968 roku, kiedy to przy śluzie na Okolu kręcono sceny do jednego z odcinków serialu "Czterej pancerni i pies", w którym Gustlik wysadził pancerfaustem wrota śluzy.

Właścicielem większości rekwizytów jest Andrzej Muszkowski - bosman Przystani wodnej "Gwiazda", ktory pokazał swoją kolekcję na prośbę Krzysztofa Pawlickiego, instruktora rekreacji ruchowej Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego LOTTO-Bydgostia-WSG.

- Warto wspomnieć o rowerze z 1920 roku, który ma koła na drewnianych obręczach. W najbliższym czasie będzie rekonstruowany z zachowaniem wszystkich oryginalnych elementów. Mam też sprzęt wojskowy, który był wykorzystywany podczas kręcenia filmu. Podczas dzisiejszej wystawy można to wszystko zobaczyć z bliska a nawet dotknąć - opowiada Muszkowski.

Ciekawe są też walizki, które w odcinku mieli ze sobą aktorzy grający repatriantów. - Jedna z nich należała do żołnierza Zielińskiego, inne mają sygnatury, iż były nadawane jako bagaż na statku - mówi bosman "Gwiazdy".

Oprócz starych drewnianych walizek widać też pocisk czołgowy, skrzynie na amunicje i charakterystyczne hełmofony, które nosili Gustlik, Janek i reszta bohaterów słynnego polskiego serialu. - Jednym z ciekawszych rekwizytów jest motor KH 750. Właścicielem jest pan Andrzej Tyma - zaznacza Muszkowski.

Widać też samowar służący do parzenia herbaty. - W tym roku będzie 44 rocznica realizacji tego odcinka w Bydgoszczy. W związku z tym chcielibyśmy, aby most, na którym kręcono ujęcia do filmu nazwany został mostem Czterech Pancernych - podkreśla bydgoski bosman. - Wysłaliśmy już stosowne pismo do Urzędu Miasta. 24 sierpnia o godz. 14:44 chcielibyśmy, aby most został oddany do użytku.

Wystawa została zorganizowana na specjalne zaproszenie Krzysztofa Pawlickiego - instruktora rekreacji ruchowej Lotto Bydgostia WSG, który poprowadził sobotni spływ klubu "Bydgostia".

- Pomysł na promowanie kanału bydgoskiego powstał w 2000 r. Postanowiliśmy organizować spływy kajakowe. - W ramach tej inicjatywy pojawiły się różne programy historyczne, przybliżające przeszłość Kanału Bydgoskiego. Nasze hasło brzmi: "Niesiemy historię na wiosłach".

Pomysł przybliżenia tematu kręcenia odcinka do "Czterech pancernych" zrodził się za sprawą Wacława Kowalskiego. - Dzięki niemu zapoznaliśmy się ze szczegółami kręcenia tego odcinka na śluzie na Okolu - opowiada Pawlicki. - Pomógł nam także pan Muszkowski. Dzięki jego rekwizytom dotykamy żywej historii.

Wystawa historyczna w ramach spływu to tylko jedna z atrakcji. - Przy okazji innego spływu zajęliśmy się kwestiami technicznymi dotyczącymi śluz - podkreśla komandor sobotniego spływu. - Towarzyszyli nam wtedy operatorzy śluz, ktory zdradzali nam jak działają urządzenia potrzebne do obsługi kanału.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto