Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzornictwo to połączenie czystej sztuki z użytkową. Studenci z UTP pokazali swoje prace w bydgoskiej galerii

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Młodzi designerzy - studenci i absolwenci wzornictwa na UTP w Bydgoszczy projektują m.in. meble oraz przedmioty użytkowe
Młodzi designerzy - studenci i absolwenci wzornictwa na UTP w Bydgoszczy projektują m.in. meble oraz przedmioty użytkowe Wojciech Arkuszewicz
Mają talent plastyczny i zmysł designerski. Studiują kierunek mało znany, ale za to dobrze rokujący na przyszłość. Mowa o studentach wzornictwa na UTP, którzy wczoraj zaprezentowali swoje prace.

Łukasz Wojciechowski jest tegorocznym absolwentem wzornictwa na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodnicznym w Bydgoszczy.

- Gdy kończyłem LO, szukałem kierunku nietuzinkowego i ciekawego - opowiada. - Mój wybór padł na wzornictwo na UTP, które jest dla mnie połączeniem czystej sztuki z użytkową. Zawsze miałem dryg do rysowania, interesowało mnie projektowanie, więc wzornictwo było idealnym kierunkiem.

Dla ludzi kreatywnych

Łukasz brał wczoraj udział w konferencji „Young4Design”, która odbyła się na UTP.
Zaprezentowano osiągnięcia i możliwości studentów wzornictwa. Ich projekty można było oglądać na wystawie prezentowane w foyer Auditorium Novum UTP.

Wieczorem w Galerii BWA otwarto wystawę prac dyplomowych. Wśród nich był również projekt Łukasza Wojciechowskiego.
- Najbardziej interesuje mnie projektowanie mebli - wyjaśnia. - W ramach dyplomu zaprojektowałem zestaw mebli modułowych, które można dowolnie modyfikować. Nie są to meble drogie. Przygotowałem go z myślą o osobach młodych, które często nie mają zbyt wiele pieniędzy na urządzenie mieszkania, ale chcą je ciekawie wyposażyć.

Jak podkreśla Wojciechowski, wzornictwo to kierunek dla osób kreatywnych. - To dobra alternatywa dla tych, którzy chcą robić w życiu coś związanego ze sztuką, ale nie zamierzają zająć się nią w ściśle artystycznym sensie - mówi.

Współpracują z firmami

Nabór na wzornictwo będzie prowadzony również na nowy rok akademicki 2018/2019.

- Wzornictwo powołaliśmy dziesięć lat temu jako kierunek łączący technikę i sztukę - mówi dr Franciszek Bromberek, rzecznik UTP. - Jest on przeznaczony dla kandydatów, którzy mają zdolności plastyczne oraz żyłkę do projektowania. Najbardziej kojarzy się z projektowaniem elementów wyposażenia mieszkań, np. mebli, ale obejmuje projektowanie samochodów, rowerów, niemal wszystkich rzeczy użytkowych. To także projektowanie odzieży. Na razie nasi studenci się tym nie zajmują, ale mamy nadzieję, że uda nam się otrzymać pieniądze w ramach unijnego projektu i przeznaczyć je na dodatkowe zajęcia z projektowania odzieży. Chcielibyśmy, aby poprowadzili je specjaliści z zagranicznych uczelni.

Jak podkreśla dr Franciszek Bromberek, funkcjonowanie kierunku związane jest ściśle z działalnością firm, także w regionie. Na przykład firma Loft Decora wyprodukowała stoły zaprojektowane na konkurs przez studentów wzornictwa UTP. Niedługo światło dzienne ujrzą kolejne projekty dla tej firmy.

- Nasi studenci są również autorami projektów m.in. ławeczek przy Operze Nova i na 
Wyspie Młyńskiej - wymienia rzecznik. - Przygotowali także projekty zagospodarowania podwórek dla spółdzielni mieszkaniowych - dodaje.

Konferencja „Young4Design” pokazuje, jakie możliwości drzemią w młodych projektantach i że warto je wykorzystać.

Wideo: Info z Polski - 1.03.2018

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto