Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzrasta liczba masowych zatruć pokarmowych. STOP dla salmonelli!

Stanisław Gazda
Stanisław Gazda
W czerwcu zgłoszono do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy 8 ognisk zakażeń pokarmowych z czego 7 były to zatrucia po spożyciu posiłków w domu lub podczas uroczystości rodzinnych. Głównym sprawczym czynnikiem etiologicznym okazały się pałeczki salmonelli znajdujące się w sernikach na zimno z dodatkiem surowych jaj, jajecznicy, niedogotowanych jajkach i tatarze z dodatkiem surowych jaj. Ogółem zachorowało 38 osób, w tym 10 dzieci do lat 14. Hospitalizowano 34 osoby w tym 9 dzieci do lat 14.

Jak ustrzec się przed salmonellozą?

·

Często myć ręce, szczególnie po wyjściu z ubikacji i przed przygotowywaniem posiłków oraz po każdej czynności wykonywanej z surowym mięsem, jajami czy makaronem.

·

Utrzymywać w czystości naczynia, sprzęt kuchenny i pomieszczenie do przygotowywania posiłków.

·

Drób, mięso i wędliny kupować z pewnego źródła.

·

Potrawy przygotowane wstawiać natychmiast do lodówki. Czas od postawienia na stole do ich zjedzenia skracamy do minimum, by nie dopuścić do namnożenia bakterii Salmonella, bowiem temperatura pokojowa i czas są jej wielkim sprzymierzeńcem.

·

W lodówce przestrzegać oddzielenia potraw do bezpośredniego spożycia od surowców takich jak surowe mięso (w tym drób), nieoczyszczone warzywa czy półprodukty przygotowane na bazie surowych jaj.

·

Potrawy z dodatkiem jaj poddawać działaniu wysokiej temperatury poprzez gotowanie, pieczenie, duszenie, jest to najłatwiejszy sposób niszczenia bakterii np. w mięsie, makaronach itp.

·

Jaja surowe przed wybiciem powinny być myte i dezynfekowane. należy mieć na uwadze, że pęknięte jaja stwarzają wielkie prawdopodobieństwo zanieczyszczenia bakteryjnego i stanowią największe ryzyko.

·

Nie przyrządzać potraw, ciast, deserów z udziałem surowych jaj.

·

Jaja poddawane obróbce termicznej winny być gotowane aż do uzyskania minimalnej temp. 70C w całym wnętrzu, z zestaleniem białka i żółtka.

·

Posiłki przeznaczone do ciągłego wydawania wymagają przechowywania w stanie podgrzanym w temp. 60C.

·

Przy powtórnej obróbce termicznej przechowywanych posiłków należy przestrzegać równomiernego podgrzania potrawy z zapewnieniem osiągnięcia we wszystkich miejscach temperatury co najmniej 70C.

W razie wystąpienia objawów chorobowych (np. biegunka, wymioty, wysoka temperatura - natychmiast zgłosić się do lekarza.

Najskuteczniejsze sposoby zapobiegania zatruciom pokarmowym to:

ochrona produktów spożywczych przed dostępem much, innych owadów i gryzoni

niedopuszczenie do zanieczyszczenia produktów ziemią, kurzem itp.

używanie tylko wody nadającej się do picia

przestrzeganie zasady oddzielania produktów czystych przeznaczonych do bezpośredniego spożycia (pieczywo, wędliny, sery, masło) od produktów najczęściej zanieczyszczonych (warzywa, owoce, jaja, surowe mięso)

przechowywanie żywności świeżej w temperaturze -70C, a mrożonej w temperaturze –180C

przestrzeganie czystości i higieny osobistej podczas przygotowywania posiłków. Szczególnie ważne jest dokładne mycie rąk przed rozpoczęciem każdej pracy. Mycie rąk należy do obowiązków również po każdym zetknięciu się z produktem brudnym, jak nieoczyszczone warzywa, jaja w skorupkach itp.

Ręce powinny być myte szczególnie po każdorazowym korzystaniu z ubikacji

w przypadku kataru, zanim przystąpi się do przygotowywania potraw należy myć ręce po każdym wytarciu nosa

mycie a następnie parzenie jaj wrzątkiem (przez 8-10 sekund) przed ich użyciem do potraw (zalecane w każdym przypadku)

niedopuszczanie do przyrządzania posiłków osób ze zmianami ropnymi na rękach, a także z biegunką lub innymi zaburzeniami układu trawiennego o charakterze bakteryjnym

nieużywanie tej samej łyżki do próbowania i mieszania potraw, zwłaszcza kremów, sałatek, surówek, zimnych sosów, szczególnie jeśli próbowanej potrawy nie poddaje się działaniu wysokiej temperatury

przy sporządzaniu konserw warzywnych lub mięsnych (tzw. weków) przestrzeganie trzykrotnego gotowania w czasie 3 kolejnych dni przez 1 godzinę każdego dnia

przestrzegania zasady ponownej obróbki termicznej (gotowanie, smażenie, duszenie) produktów wekowanych przed ich spożyciem. jeśli ogrzewa się zawartość wraz z wekiem, gotowanie powinno trwać 20-30 min.

Smażenie nie powinno być krótsze niż 10 min

przestrzeganie dokładnego mycia z dodatkiem detergentu, płukania a nawet wyparzania naczyń stołowych i sprzętów używanych do produkcji pożywienia
prawidłowe planowanie posiłków, aby nie pozostawały potrawy ugotowane.
Gdy zaistnieje potrzeba pozostawienia gotowych potraw na następny dzień należy je zagotować, ostudzić i przechować w lodówce. Następnego dnia należy je przed podaniem zagotować (10 min.) i dopiero podać do spożycia.

niespożywanie produktów wykazujących jakiekolwiek cechy zepsucia

W przypadku objawów zatrucia lub zakażenia pokarmowego należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Podejrzaną potrawę wskazane jest zachować po uprzednim włożeniu jej do czystego słoika, umieścić w lodówce lub zimnym pomieszczeniu.

Zobacz również: Makabryczne zdjęcia pojawią się na paczkach papierosów [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto