Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XV już tom "Materiałów do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu"

XV już tom "Materiałów do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu" dostępny jest w siedzibie naszej instytucji przy Placu Kościeleckich 6 w Bydgoszczy w Pracowni Dokumentacji, Popularyzacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego. Wydawnictwo przygotowane przez Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki „Stara Ochronka” w Bydgoszczy zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego województwa kujawsko-pomorskiego.

Słowo wstępu:
Zanim powstanie interesujący tekst, który będziecie mogli Państwo przeczytać, autor czasami miesiącami w archiwach czyta zakurzone dokumenty, składa jak układankę elementy wydobyte z ziemi przez archeologów, spod warstw tynku powoli odsłania to, co kiedyś zdobiło i dodawało splendoru. To pasja i ciekawość i cierpliwość tworzy artykuły, które już od 15 lat przedstawiamy w „Materiałach do dziejów kultury i sztuki Bydgoszczy i regionu”.

Tradycyjnie nasza publikacja została podzielona na blok dotyczący Bydgoszczy i część poświęconą regionowi kujawsko-pomorskiemu. Żeby łatwiej było zorientować się w specyfice i historii obszaru naszego województwa, zachęcamy do lektury artykułu Lecha Łbika, otwierającego tegoroczny tom. Kolejne teksty, to kolejne przygody – z Anną Drążkowską zajrzymy do średniowiecznego warsztatu szewskiego, z Tamarą Zajączkowską i Alicją Drozd zejdziemy do mrocznych krypt kościoła w Łabiszynie, a z Markiem Romaniukiem uchylimy rąbek tajemnicy z działalności bydgoskich członków Loży masońskiej. Poznamy historię kościołów – tych okazałych, jak fara w Grudziądzu, o której pisze Emilia Markot i tych niewielkich, jak świątynia w Samoklęskach, - tekst autorstwa Bogny Derkowskiej-Kostkowskiej.

Jubileuszowy numer zamykają opracowania przyszłych, miejmy nadzieję, regionalistów i badaczy, a na razie uczniów szkół ponadgimnazjalnych - laureatów VI Wojewódzkiego Konkursu „Zabytki naszego regionu” („Zabytkowy dom, zabytkowa kamienica”) przygotowanego przez Pracownię Dokumentacji, Popularyzacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego WOKiS „Stara Ochronka”.
Życząc miłej lektury dziękujemy Autorom za interesujące teksty, a Czytelnikom za wierność.

Redakcja "Materiałów"

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto