Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z okazji jubileuszu 66 lat bydgoskiej sceny operowej zorganizujmy happening! „Obejmijmy” Operę Nova!

Justyna Tota
Justyna Tota
Marek Chełminiak
Opera Nova już dziś zaprasza melomanów i mieszkańców 21 września br. (środa) o godz. 17.30 do stworzenia żywego kręgu, który „czułym uściskiem” obejmie gmach. Data happeningu nieprzypadkowa - tego bowiem dnia minie 66 lat od pierwszego przedstawienia Studia Operowego. Co 66. osoba może wylosować voucher na spektakle Opery Nova. Sprzedaż biletów na nowy sezon rozpocznie się 1 sierpnia.

Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy

od 16 lat

Obecnie w Operze Nova trwa wakacyjna przerwa, ale dyrekcja wraz z zespołem ma już pewne plany na nowy sezon, który będzie szczególny nie tylko dlatego, że - jak już informowaliśmy - wyjątkowo w październiku odbędzie się 28. Bydgoski Festiwal Operowy.

Najpierw jednak - 21 września - minie dokładnie 66 lat od pierwszego przedstawienia Studia Operowego, które dało początek bydgoskiej scenie operowej. Wówczas w programie wieczoru z 1956 roku - obok jednoaktówek Moniuszki: „Flisa” i „Verbum nobile”, wystawiono także „Wesele krakowskie w Ojcowie” z muzyką Karola Kurpińskiego, był to najpopularniejszy polski balet w XIX w.

Jubileusz ten Opera Nova w Bydgoszczy proponuje uczcić happeningiem.

- W rocznicę tego wydarzenia - w środę, 21 września br. o godz. 17.30 - pragniemy zaprosić Melomanów, Sympatyków i... Przechodzących ulicą Focha w Bydgoszczy do objęcia Opery „czułym uściskiem”! A właściwie do jej opasania z zachowaniem stosownej odległości od murów. W ten sposób chcielibyśmy upamiętnić i zwrócić uwagę na 66. sezon operowy (2022/2023) - wyjaśnia Ewa Chałat z biura prasowego Opery Nova.

Do stworzenia wielkiego kręgu - prócz historycznej daty - dodatkowo zachęcić może to, że co 66. osoba będzie mogła wylosować voucher na spektakle z bieżącego repertuaru Opery Nova. Więcej szczegółów na temat operowego happeningu poznamy po 20 sierpnia.

Przypominamy, że bilety na spektakle 66. sezonu artystycznego (z wyjątkiem premier i Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych) będzie można nabyć w kasie opery oraz online od 1 sierpnia br., natomiast bilety na Bydgoski Festiwal Operowy - będzie w sprzedaży od 22 sierpnia.

We wrześniu na afiszu Opery Nova znajdziemy takie tytuły, jak operetkę „Baron cygański”, operę komiczną „Napój miłosny” (ten spektakl jest laureatem Narody im. Jana Kiepury dla „najlepszego spektaklu muzycznego 2009 roku"), a także najnowszą i najbardziej baśniową produkcję Opery Nova - balet „Alicja w Krainie Czarów” z muzyką Przemysława Zycha, librettem i choreografią Roberta Bondary.

Z początków historii Studia Operowego w Bydgoszczy

Studio Operowe 30 grudnia 1955 roku powołał Zarząd Towarzystwa Muzycznego w Bydgoszczy. Zarząd ustalił także organizację Studia i powołał kadrę kierowniczą, na której czele stanęli: dyrygent Zdzisław Wendyński jako kierownik i Roman Mackiewicz jako kierownik artystyczny. Kierownictwo wokalne objęła Felicja Krysiewicz, która niedługo potem objęła pełne kierownictwo Studia Operowego w Bydgoszczy. Kierownikiem chóru został Antoni Rybka, a baletu - Anna Rooterowa. Pierwsza premiera Studia Operowego w Bydgoszczy - czyli wspominane już dwie jednoaktowe opery Stanisława Moniuszki oraz polskie widowisko baletowe - odbyła się w sali Teatru Ziemi Pomorskiej 21 września 1956 roku i została entuzjastycznie przyjęta zarówno przez publiczność, jak i prasę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto