Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żacy są teraz dla uczelni na wagę złota

Redakcja
Nowe kierunki i współpraca z pracodawcami - to sposoby bydgoskich szkół wyższych na walkę z niżem demograficznym. Bo mniej studentów to dziury w kasie. UTP na finanse jeszcze nie narzeka. UKW przyznaje, że sytuacja nie jest łatwa.


UKW uroczyście zainaugurował rok akademicki [wideo]

Nowy rok akademicki na UKW rozpoczęło wczoraj 13,5 tysiąca studentów, w tym blisko 4 tysiące na pierwszym roku. Prof. Janusz Ostoja-Zagórski w inauguracyjnym wystąpieniu mówił m.in. o problemie, który dotyka większość polskich uczelni, czyli niżu demograficznym.

Widmo niżu

- Największy dopiero przed nami, dlatego tym bardziej cieszymy się, że naukę na UKW zaczyna podobna grupa do tej, która opuściła nasze mury w czerwcu - mówił rektor uniwersytetu.

Ostoja-Zagórski przyznał, że sytuacja finansowa uczelni nie jest komfortowa. - Dlatego przez najbliższych kilka lat będziemy wdrażać program oszczędnościowy, co wiąże się między innymi z racjonalizacją zatrudnienia - wyjaśnił.
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego chce położyć większy nacisk na badania naukowe i rozwój studiów interdyscyplinarnych. Nowym kierunkiem jest humanistyka 2.0. Będą też seminaria naukowe z udziałem wybitnych profesorów, by - jak mówił Janusz Ostoja-Zagórski - przywrócić realcję mistrz-uczeń. - Dziś, wielu studentów nie interesuje pogłębianie wiedzy, a jedynie wpis w indeksie.

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy w zeszłym roku miał „na plusie” prawie 4 mln zł. To wynik m.in. współpracy z pracodawcami, która jest również dobrym pomysłem na radzenie sobie z niżem demograficznym. Wczoraj rok akademicki na UTP rozpoczęło 9 tys. studentów, w tym ponad 3 tys. na pierwszym roku. Inaugurację poprzedziło otwarcie nowoczesnego laboratorium metrologii i systemów pomiarowych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej.

Nie tylko dla studentów

- Studenci tego wydziału nauczą się tu nowoczesnych metod pomiarowych. - mówi doc. dr inż. Franciszek Bromberek z WIM. Laboratorium wyposażone jest w sprzęt, który umożliwia dokonanie bardzo dokładnych pomiarów, np. części maszyn, do tysięcznych części milimetra. Pomiar dokonywany jest elektronicznie. Wystarczy przewodowo lub bezprzewodowo przesłać dane do komputera.

- To najnowocześniejsze uczelniane laboratorium o takim zakresie pomiarowym w regionie. Udostępnimy je też przedsiębiorcom, zwłaszcza małym i średnim firmom - dodaje dr Bromberek.

(AST, EA)


"Nie pij gościu, ucz się". Studenci radzą [wideo]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto