MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Zaczarowany Ogród" w Bydgoszczy ma nowych lokatorów. Dzieci z onkologii zachwycone - mamy zdjęcia

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Ten projekt to dzieło niestrudzonych członków i wolontariuszy Stowarzyszenia Łatwo Pomagać. To z ich inicjatywy już jakiś czas temu powstały w dwóch bydgoskich szpitalach ogród i tarasy, które choć na chwilę mają przenieść chore dzieci w piękny bajkowy świat.
Ten projekt to dzieło niestrudzonych członków i wolontariuszy Stowarzyszenia Łatwo Pomagać. To z ich inicjatywy już jakiś czas temu powstały w dwóch bydgoskich szpitalach ogród i tarasy, które choć na chwilę mają przenieść chore dzieci w piękny bajkowy świat. Tomasz Czachorowski
Koń, kot, psy i krasnoludki - nowe figury pojawiły się w środę (19 czerwca) w "Zaczarowanym Ogrodzie" w szpitalu Jurasza. Nowych lokatorów mają też "Zaczarowane Tarasy" w szpitalu dziecięcym. To słoń, żyrafa i także krasnoludki.

Ten projekt to dzieło niestrudzonych członków i wolontariuszy Stowarzyszenia Łatwo Pomagać. To z ich inicjatywy już jakiś czas temu powstały w dwóch bydgoskich szpitalach ogród i tarasy, które choć na chwilę mają przenieść chore dzieci w piękny bajkowy świat.

- Cel jest jeden - sprawić, by widok ze szpitalnych okien był przyjemny i wywołał uśmiech na buziach małych pacjentów. I to się skutecznie udaje - mówi Wioletta Górska, prezes Stowarzyszenia Łatwo Pomagać.

Piękny gest uczniów z SP we Wtelnie dla dzieci z bydgoskiej onkologii

W "Zaczarowanym Ogrodzie" w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza w środę stanęły nowe figury dwóch psów, w tym pojawił się buldog francuski. Teraz są tu też kot i koń. Ta ostatnia figura jest nawet w skali 1:1. Z kolei w "Zaczarowanych Tarasach" w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym "zamieszkali" słoń i żyrafa.

- Staramy się, co jakiś czas ubogacać te miejsca. To kolejny etap ich upiększania, bo przecież nie może być nudy - mówi Wioletta Górska. - Figury zamówiliśmy trzy miesiące temu. Były wykonane przez firmę spoza Bydgoszczą. Bardzo pomocny w tej kwestii okazał się piknik w Pieczyskach, który zorganizowaliśmy. Zebraliśmy tam aż 38 tys. zł. To pozwoliło nam opłacić fakturę za te figury.

Na tym nie koniec. Na piękny gest zdobyli się uczniowie Szkoły Podstawowej we Wtelnie. Za fundusze, m.in., ze sprzedaży ciast zakupione zostały figurki 14 krasnoludków. Siedem z nich trafiło właśnie do "Zaczarowanego Ogrodu", a kolejne siedem ozdobi "Zaczarowane Tarasy".

- No to teraz nie mamy wyjścia. Musimy kupić figury Śnieżki, by krasnoludki nie były same - śmieje się Wioletta Górska.

Montaż nowych figur w szpitalu Jurasza wzbudził zainteresowanie małych pacjentów i ich rodziców. Niektórzy przyglądali się z okien, co tam się dzieje.

- Przy okazji tej wizyty obejrzeliśmy ogród i sprawdziliśmy czy nie są potrzebne nowe nasadzenia, bo wkrótce planujemy sadzić nowe rośliny - mówi Wioletta Górska.

Społecznicy z "Łatwo Pomagać" spełnili ponad 50 marzeń małych pacjentów

Stowarzyszenie Łatwo Pomagać przygotowało też prezenty dla dzieci z bydgoskiej onkologii.

- W ramach "Kolorowego Dnia Dziecka na onkologii" mali pacjenci pisali listy z prośbą o prezenty - mówi Wioletta Górska. - I tak spełniliśmy ponad 50 marzeń. Wśród upominków były zabawki, np. wóz strażacki, duży miś, ale też hulajnoga, samochód na pedały dla dzieci. Przygotowaliśmy też vouchery do sklepów z odzieżą, zabawkami, płytami i książkami, bo takie prośby pojawiły się w listach. Upominki trafiły zarówno do małych pacjentów onkologicznych ze szpitala Jurasza i ze szpitala dziecięcego.

Przypomnijmy, że pomysł utworzenia bajkowego "Zaczarowanego Ogrodu" w szpitalu Jurasza zrodził się jeszcze w czasie pandemii, w grudniu 2020 r. przed Gwiazdką. Członkowie Stowarzyszenia Łatwo Pomagać, wtedy z uwagi na reżim sanitarny, nie mogli odwiedzić małych pacjentów na oddziałach. Chcieli jednak pokazać dzieciom, że o nich pamiętają. Dlatego w przyszpitalnym ogródku ustawili figurki bałwanka, gwiazdorka oraz świecącego renifera z saniami.

Inicjatywa została bardzo ciepło przyjęta przez dzieci, które walczą z ciężką chorobą, oraz ich rodziców. Impulsem do dalszego działania był wzruszający list, który stowarzyszeniu przesłała mama jednego z małych pacjentów. Nieco później, bo w ubiegłym roku, powstały "Zaczarowane Tarasy" w szpitalu dziecięcym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto