Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamczysko. Miejsce po bardzo starym zamku w Bydgoszczy - zarośnięte i zapomniane. Zmian nie będzie

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Gród stał na wzgórzu u zbiegu ul. Armii Krajowej i Zamczysko w Bydgoszczy. To miejsce nawet dla okolicznych mieszkańców pozostaje nieznane.
Gród stał na wzgórzu u zbiegu ul. Armii Krajowej i Zamczysko w Bydgoszczy. To miejsce nawet dla okolicznych mieszkańców pozostaje nieznane. Tomasz Czachorowski
Zarośnięta chaszczami góra u zbiegu ul. Armii Krajowej i Zamczysko to miejsce, na którym stał gród w wieku Biskupina. Mało kto o tym wie, a walory tego miejsca zdaje się jeszcze długo nie będą wykorzystywane.

Zobacz wideo: Bydgoskie wodociągi mają już ponad 120 lat!

Gród stał na wzgórzu u zbiegu ul. Armii Krajowej i Zamczysko w Bydgoszczy. - Cały czas to miejsce niestety nawet dla okolicznych mieszkańców pozostaje bardzo anonimowe - zauważa Jarosław Wenderlich, szef klubu radnych PiS. - Brakuje tutaj tablic informacyjnych na wzór takich, które stoją przy grodzisku "Wyszogród".

Radny podpowiada, że miejsce to warto byłoby choć w niewielkim zakresie oczyścić z chwastów, krzewów i dzikiej roślinności na południowym zboczu wzgórza - raz, że zieleń zasłania samo miejsce, dwa, ze wzgórza nie można wykorzystać jako punktu widokowego na Bydgoszcz.

Osiedle obronne

Badania archeologiczne pokazały, że na wzgórzu przy ul. Zamczysko mieściło się niegdyś osiedle obronne z okresu plemiennego Słowian. Było otoczone wałem drewniano-ziemnym, wzmocnionym glinianym przedwalem oraz suchą fosą. Istnienie grodu datuje się dość szeroko - od końca VI wieku do połowy X wieku. Zniszczenie i opuszczenie grodu nastąpiło najprawdopodobniej w okresie walk monarchii wczesnopiastowskiej Mieszka I lub jego poprzednika.

Pierwsze prace wykopaliskowe na tym terenie przeprowadzono w 1938 r., ostatnie w roku 1993. Wcześniejsze badania wskazywały na wczesnośredniowieczny czas istnienia grodu, później odkrywano coraz więcej elementów z wcześniejszych epok. Na ogólną liczbę 1200 fragmentów naczyń z Zamczyska, wydobytych zwłaszcza podczas badań z lat 60. XX w. i w 1993 r., tylko niewielka część pochodziła z wczesnego średniowiecza. Liczniejsze były fragmenty ceramiki kultury łużyckiej, tej samej, z której pochodzi gród w Biskupinie.

Jakie prace są możliwe?

Teren grodziska ma powierzchnię 1800 m kw. Jedyne dojście na wzgórze to wydeptana ścieżka na granicy gminy Bydgoszcz i nadleśnictwa Żołędowo.

- Teren ten nie znajduje się w stałym utrzymaniu i aktualnie nie są wykonywane żadne prace zarówno porządkowe, jak i agrotechniczne. Ewentualne udostępnienie tego miejsca turystom wiąże się przede wszystkim z wyznaczeniem bezpiecznej trasy dojścia po gruntach stanowiących własność gminy Bydgoszcz, a także ustaleniem zakresu możliwych do wykonania prac agrotechnicznych - odpowiada radnemu Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Można jedynie wykosić trawę

Na wzgórze wyruszyła nawet ekipa z ratusza dokonać lustracji terenu. Ustalono, że na zboczu góry zamkowej roślinność i drzewa są cenne, a ich usunięcie wymagałoby uzyskania decyzji zezwalającej na wycinkę.

- Bez usunięcia tych drzew osiągnięcie efektu w postaci osi widokowej w kierunku Bydgoszczy jest niemożliwe - ocenia prezydent Bydgoszczy. Jedyne, co teraz może zrobić wydział gospodarki komunalnej bydgoskiego ratusza, to wykosić trawę - jeśli zapadnie decyzja o oznakowaniu tego miejsca. Zleceniem wykonania tablic informacyjnych ma się już zająć miejski konserwator zabytków - mają być wykonane na wzór tych stojących przy Wyszogrodzie.

Gród jednak żyje

Lasy wokół dawnego grodu nie są tak puste, jakby się wydawało. Pod koniec września odbyło się tam kolejne spotkanie z cyklu ,,Podróży z Magią” organizowanego przez Roberta Grochowskiego, bydgoskiego archeologa.

- Spotkaliśmy się w szczególnym miejscu, na Księżycowej Górze w podbygoskim Zamczysku, gdzie onegdaj odbywały się sabaty czarownic. Wieki wcześniej znajdował się tu gród kultury łużyckiej, później zaś gród słowiańskich Pomorzan. Były to zaiste magiczne chwile na szczycie Czarciej Góry - relacjonował na FB Grochowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto