Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Golubski

Redakcja
Zamek Golubski łączy w sobie gotycką solidność i renesansowe piękno. Jak z krzyżackiego zamczyska uczynić królewsko rezydencję, pokazała światu Anna Wazówna, siostra Zygmunta III Wazy.

Każdy, kto zamierza zwiedzić Zamek Golubski, nim przekroczy zamkową bramę i wejdzie na dziedziniec, koniecznie powinien najpierw stanąć na znajdującej się obok zamku platformie widokowej (będącej pozostałością po fundamentach narożnej baszty zamku średniego), aby ogarnąć wzrokiem panoramę miasta z wijącą się wstęgą pobłyskującej srebrzyście rzeki – zachęcają gospodarze dawnej twierdzy krzyżackiej położonej na prawym brzegu Drwęcy. Twierdzy, która była też w swoich dziejach średniowiecznym klasztorem, renesansowym pałacem, muzeum regionalnym, a nawet placówką szkoleniową dla młodzieży hitlerowskiej. Dziś jest jednym z najpiękniejszych renesansowo-gotyckich zamków w Polsce.

Zobacz zamki:**
Kowalewo Pomorskie, Radziki Duże**

Krzyżacka warownia, wzniesiona w pierwszej połowie XIV wieku, w czasie wojen z państwem polskim kilkakrotnie przechodziła z rąk do rąk. Po podpisaniu II pokoju toruńskiego w 1466 r. była własnością naszych królów, a po szwedzkim potopie rezydowała tutaj magnateria. Zamek, przebudowany przez Annę Wazównę na początku XVII w. w pałac renesansowo-gotycki, ucierpiał jeszcze w III wojnie północnej i tzw. wojnie siedmioletniej. Największe zniszczenia wywołały jednak potężne huragany, jakie nawiedzały Zamek Golubski w połowie XIX wieku. Z mozołem odbudowywany przed I wojną światową przez pruskiego zaborcę, a później już w wolnej Polsce i w czasach PRL, od 1967 r. mieści Muzeum Regionalne PTTK.

W zamkowych wnętrzach podziwiać możemy m.in. kolekcję dawnej broni, izbę tortur, oryginalną kamieniarkę kaplicy czy tzw. końskie schody, po których rycerze dostawali się na wyższe kondygnacje średniowiecznej warowni nie zsiadając z konia. Zachwycają krużganki, z których przechodzi się do sal wystawowych. Obok trasy turystycznej w zamkowych murach czeka na gości hotel, dom turysty i restauracja. Przy zamku jest stadnina koni rasy wielkopolskiej (weekend lub wczasy w siodle), działa tutaj również Szkoła Rycerska. Jej adepci potykają się co roku w międzynarodowym turnieju, któremu - ku chwale Zamku Golubskiego – stuknął już trzeci krzyżyk.

Zamek Golubski, ul. PTTK, 87-400 Golub-Dobrzyń, tel. 56 683 24 66, 683 24 55, e-mail: [email protected].

Zwiedzanie: w sezonie (od 01.05. do 30.09.) od godz. 9.00 do 19.00 (ostatnia grupa wchodzi o godz. 18.00), poza sezonem (od 01.10. do 30.04.) od godz. 9.00 do 15.00. Grupy mogą rezerwować zwiedzanie zamku nocą, przy świetle pochodni. Bilety: - normalny - 10 PLN, ulgowe - 8 lub 5 PLN (dzieci do lat 7 - wstęp bezpłatny).

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto