Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Rogóźno

red.
Creative Commons/commons.wikimedia.org
Creative Commons/commons.wikimedia.org Jerzy Strzelecki
Ruiny zamku krzyżackiego stoją na wzgórzu wnoszącym w widłach Osy i Gardęgi, na obszarze rezerwatu „Rogóźno-Zamek”. Malowniczy krajobraz i bogactwo przyrody zachęcają do odwiedzenia tych stron.

Pozostałości po zamku - siedmiokondygnacyjna wieża bramna , narożna wieżyczka, fragmenty murów i filary mostu – znajdują się dziś na terenie prywatnym (wcześniej było tu PGR). Jadąc z Grudziądza drogą nr 16 na Iławę docieramy do Rogóźna-Zamku, gdzie na górze, po serii zakrętów, należy skręcić w lewo do gospodarstwa rolnego (betonowe płyty). Znajdziemy w nim właściciela ruin. Za zgodą gospodarza możemy obejrzeć dawne zabudowania zamkowe.

Zobacz zamki: Grudziądz, Pokrzywno, Radzyń Chełmiński

Do ruiny doprowadziły warownię wojny polsko-szwedzkie, a w czasie pierwszego rozbioru Polski – władze pruskie. Materiał pozyskany z rozbiórki zamku posłużył Prusakom do budowy cytadeli w Grudziądzu. Podobny los spotkał grudziądzką twierdzę. Przed rozbiorami zamkiem rządzili starostowie, mieli w nim swoją siedzibę także królewscy ekonomowie.

W czasach krzyżackich (do II pokoju toruńskiego w 1466 r.) było tu komturstwo, a później wójtostwo. Wcześniej polskie wojska dwukrotnie zajmowały warownię – w 1410 i 1414 r. Zanim Krzyżacy wynieśli się stąd na dobre, zdążyli jeszcze podpalić zamek. Straty nie były jednak tak poważne, jak w roku 1628, kiedy szwedzkie oddziały króla Gustawa Adolfa eksperymentowały na zamkowych murach z nowym materiałem wybuchowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto