Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Nowym Jasieńcu

Redakcja
Zamek w Nowym Jasieńcu w latach wojen polsko-krzyżackich 1309 - 1454, używając współczesnej terminologii, był areną walki wywiadów i szpiegów.

To stąd komtur świecki Henryk von Plauen, późniejszy wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego, wysyłał swoich szpiegów do zamku w Bydgoszczy.

Zamek w Nowym Jasieńcu
Nad Jeziorem Zamkowym niedaleko Koronowa pozostały już tylko ruiny dawnego zamku. Wznoszą się tutaj mury zachowane do pierwotnej wysokości około 15 metrów. Był to zapewne zamek Książąt Pomorskich. Na jego miejscu zbudowali tutaj Krzyżacy, prawdopodobnie w XIV wieku, w stylu gotyckim, nowy zamek. Wzniesiony na planie prostokąta składał się z zamku właściwego i przedzamcza z wieżą bramną.

W okresie wojen polsko-krzyżackich często zmieniał przynależność przechodząc z rąk do rąk. W latach 1466-1772 był siedzibą starostów niegrodowych. Przebudowany w stylu renesansowym w XVI w. Ulegał ruinie od drugiej połowy XIX wieku. Po pierwszej wojnie światowej zamek został przekształcony w kościół protestancki, potem został strawiony przez pożar. Oprócz murów są tutaj jeszcze resztki piwnic, w których zachowane są sklepienia kolebkowe.

Niedawno zamek został wykupiony przez prywatnego właściciela i trwają w nim prace zabezpieczające.
Źródło: www.zamki.pl**

Interesujący (wręcz szpiegowski) jest okres latach 1309-1454, gdy zamek był w rękach Krzyżaków. Zamek pełnił funkcję strażnicy granicznej, a właściwie placówki wywiadu – używając współczesnej terminologii. To stąd w przebraniu kupców udawali się do
Bydgoszczy szpiedzy, którzy informowali komtura świeckiego, a ten ostatni wielkiego mistrza, o planach Polaków. Szpiedzy znali lokalizację brodów na pobliskiej Brdzie, przekraczając ją po kryjomu. Dodatkowo posiadali zamaskowane kryjówki na drzewach, z których prowadzili nieustanną obserwację. To stąd płynęły meldunki o sytuacji na granicy do Świecia - siedziby komturstwa, a stamtąd do Malborka, stolicy państwa krzyżackiego.

Z zamku niewiele zostało, ale jest nadzieja, że nowy właściciel przywróci jego blask. Trwają nadal na zamku prace archeologiczne. Zamek jest położony na północny-zachód od Koronowa, w odległości kilku km po wschodniej stronie zalewu. Aby dotrzeć do zamku, należy jechać drogą z Koronowa w kierunku Świekatowa. W Nowym Jasieńcu za przystankiem PKS-u skręcić w prawo w polną drogę. Po kilkuset metrach po lewej stronie zobaczymy znak prowadzący do ruin.

Zobacz też:

Dynamit Aktien Gesellschaft Vormals Alfred Nobel & Co. Bromberg (D.A.G.).

**

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto