Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiast setek milionów od rządu tylko drobne miliony. Co z inwestycjami w Bydgoszczy? Rozmowa z prezydentem Rafałem Bruskim

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
- Postulatem, który niezmiennie powtarzam jest transparentność kryteriów lub równy podział na głowę każdego mieszkańca kraju, a patrząc na to kryterium to nawet środki Bydgoszczy są mniejsze od wielu samorządów - mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
- Postulatem, który niezmiennie powtarzam jest transparentność kryteriów lub równy podział na głowę każdego mieszkańca kraju, a patrząc na to kryterium to nawet środki Bydgoszczy są mniejsze od wielu samorządów - mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. Arkadiusz Wojtasiewicz
Jak będą realizowane zakładane inwestycje, skoro Bydgoszczy przyznano mniejsze niż wnioskowane środki? Rozmowa z Rafałem Bruskim, prezydentem Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Otwarcie ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy dla tramwajów.

Ile środków dostała Bydgoszcz w obu turach z Funduszu Inicjatyw Lokalnych?
Pierwsza tura środków dla samorządów była rozdzielana kwotowo, z przeznaczeniem na inwestycje realizowane przez samorządy. Algorytm podziału środków ustalony został przez rząd 23 lipca 2020 r. Środki zostały przekazane 1 września 2020r.

Na jakie projekty i o jakich wysokości wnioskowało miasto w obu turach?
Przeznaczenie tych środków określa sam samorząd. W przypadku Bydgoszczy zostały one przeznaczone na budowę trasy tramwajowej w ul. Kujawskiej - 48 mln zł, budowa trasy tramwajowej Fordońska-Toruńska - 15 305 038 zł.

W II naborze wniosków Bydgoszcz otrzymała 25 mln na projekt obejmujący kompleksową termomodernizację 75 obiektów publicznych na terenie Bydgoszczy, ze szczególnym uwzględnieniem budynków oświatowych oraz placówek opiekuńczych. W jego zakresie jest m.in. ocieplenie przegród zewnętrznych obiektów, wymiana zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowa. Kwota, o którą wnioskowaliśmy to 375 mln złotych. W w związku z tym, że kwota, którą otrzymaliśmy to 25 mln złotych, wybierzemy kilka placówek oświatowych, szkół, przedszkoli, które zrealizujemy.

Na jakie projekty i o jakich wysokości wnioskowało miasto w obu turach?
Wnioskowaliśmy też o środki na:
- Przebudowę zajezdni tramwajowej wraz z zakupem taboru tramwajowego. Inwestycja obejmuje przebudowę zajezdni tramwajowej w tym dostosowanie układu torowo-sieciowego do obsługi nowoczesnego niskopodłogowego taboru wraz z budową i przebudową budynków obsługi technicznej, modernizacją sieci uzbrojenia i zakupem nowego taboru tramwajowego niskopodłogowego maksymalnie 40 szt. (32 długie i 8 krótkich). Przebudowa zajezdni jest gotowa formalno-prawnie do realizacji. Ilość zakupionego nowego taboru może być uzależniona od uzyskanego dofinasowania na ten cel. Szacowany koszt zadania: 485.200.750 zł

Czy to prawda, o czym wspominał wczoraj prezydent Warszawy, że Bydgoszcz jest jednym z nielicznych miast Unii Metropolii Polskich, które w II turze otrzymało jakiekolwiek rządowe środki?

Zwrócę się z innymi samorządowcami do premiera z pytaniami o kryteria podziału środków w ramach RFIL. Bydgoszcz jest jednym z 3 miast UMP, które dostało środki. Pozostałe to Białystok i Szczecin. Postulatem, który niezmiennie powtarzam jest transparentność kryteriów lub równy podział na głowę każdego mieszkańca kraju, a patrząc na to kryterium to nawet środki Bydgoszczy są mniejsze od wielu samorządów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto