W sklepach i na targowiskach są już pierwsze truskawki. Eksperci podpowiadają, że można wydłużyć owocowanie truskawek.
- Dojrzałe owoce można zbierać od początku czerwca do drugiej połowy lipca, a w przypadku odmian powtarzających owocowanie – do pierwszych przymrozków jesiennych. Można także wydłużyć okres owocowania odmian tradycyjnych przez uprawę sterowaną na przyspieszony lub opóźniony zbiór owoców (także pod osłonami) - podaje dr Agnieszka Masny z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Termin owocowania zależy od odmiany. Wpływa też ona na odporność roślin na choroby. - Dlatego do zakładania plantacji należy używać tylko kwalifikowanego materiału szkółkarskiego, wolnego od chorób oraz szkodników i spełniającego określone normy jakościowe. Dowodem na to jest paszport roślinny wydawany przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa dla każdej partii sadzonek (rośliny, pęczka, skrzynki, palety itp.), trafiającej do sprzedaży. Zakładanie nowych plantacji z użyciem zdrowych sadzonek pozwala uniknąć występowania trudnych do zwalczania szkodników (np. roztocza truskawkowca czy nicieni), a także chorób wirusowych, bakteryjnych i grzybowych (np. zgnilizna korony truskawki, antraknoza i werticilioza) - zaleca ekspertka.
Truskawkę sadzi się we wrześniu i w październiku oraz wczesną wiosną. - Przy jesiennym sadzeniu truskawki występuje ryzyko uszkodzenia roślin zimą przez mróz - ostrzegają badacze ze Skierniewic. - Plantacje truskawki można zakładać także latem, w końcu lipca iw pierwszej połowie sierpnia. Rośliny posadzone w tym czasie szybko się przyjmują i jeszcze przed zimą silnie się rozrastają. Rozstawa, w jakiej wysadza się rośliny, jest uzależniona od maszyn i narzędzi, jakie będą stosowane w czasie pielęgnacji gleby i roślin. Truskawkę sadzi się w rozstawie 90–100 cm między rzędami, natomiast w rzędzie odległość ta powinna wynosić 30 cm. Truskawkę sadzimy w dołki tak głęboko, aby stożek wzrostu znajdował się tuż nad powierzchnią gleby.
Trzeba też uważać na podlewanie truskawek. - Podczas deszczowania woda zrasza liście krzewów, co sprzyja rozwojowi chorób. Deszczowanie należy wykonywać w godzinach porannych, tak aby liście mogły jak najszybciej wyschnąć - zalecają eksperci.
Jakie szkodniki i choroby zagrażają udanym zbiorom truskawek? Sprawdźcie w naszej galerii.
Święto sadów w Wierzchowicach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?