Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zero waste. W sklepach Carrefour w całym kraju zakupy z własnymi opakowaniami

(TIK)
O stylu życia "Zero waste" mówi się coraz więcej. Rośnie liczba plastikowych opakowań, ale także wzrasta liczba osób, które próbują żyć zgodnie z tymi zasadami. "Zero waste" to przede wszystkim szukanie produktów, które nie potrzebują opakowań, bądź opakowania są wielorazowego użytku lub da się je łatwo przetworzyć.
O stylu życia "Zero waste" mówi się coraz więcej. Rośnie liczba plastikowych opakowań, ale także wzrasta liczba osób, które próbują żyć zgodnie z tymi zasadami. "Zero waste" to przede wszystkim szukanie produktów, które nie potrzebują opakowań, bądź opakowania są wielorazowego użytku lub da się je łatwo przetworzyć. 123RF.com
Sieć sklepów Carrefour zachęca klientów, by po zakupy produktów na wagę oraz owoce i warzywa przychodzili z własnymi opakowaniami wielorazowego użytku. Można tak zrobić w każdym ich sklepie w całym naszym kraju. Rozwiązanie to testowane było w sklepach w Bydgoszczy i Toruniu od wiosny bieżącego roku.

Carrefour testował rozwiązanie pozwalające klientom przynoszenie własnych opakowań, gdy chcą kupować produkty na wagę w sklepach tej sieci w Bydgoszczy i Toruniu. Taką możliwość wprowadzono tam na początku marca 2019 roku.

Teraz sieć umożliwia kupowanie do własnych opakowań produktów na wagę we wszystkich swoich hiper- i supermarketach w Polsce. Klienci mogą zabrać do sklepu swoje pudełka, woreczki lub słoiki. W sklepie wystarczy przekazać opakowanie pracownikowi obsługującemu wybrane stoisko z produktami na wagę, takimi jak wędliny czy sery. Sprzedawca wytaruje pudełko, nałoży do niego produkt i przyklei na spód opakowania etykietę wagi do zeskanowania przy kasie.

Carrefour zachęca też do zakupu owoców i warzyw do swoich woreczków. Ponadto, w ramach zakupów do swoich opakowań, we wszystkich bistro działających przy swoich hipermarketach. Można także napić się kawy nalanej do własnego kubka wielokrotnego użytku.

- Redukcja korzystania z torebek jednorazowego użytku i odpowiednie gospodarowanie odpadami z tworzyw sztucznych to priorytet w działaniach proekologicznych Carrefour. To cel, który chcemy zrealizować wspólnie z klientami dla dobra naszej planety – wyjaśnia Barbara Kowalska, dyrektor ds. jakości i zrównoważonego rozwoju Carrefour Polska. - Aby go skutecznie realizować, działamy dwutorowo: wdrażając nasze własne praktyki w ramach strategii opakowaniowej Carrefour oraz oferując naszym klientom możliwości przyłączenia się do akcji „z własnym opakowaniem”. Obie te inicjatywy stały się również konkretnymi działaniami Carrefour Polska w ramach globalnego programu Act for Food. Towarzyszy im ogólnopolska kampania informacyjna.

- Liczymy, że dzięki temu, wielu naszych klientów zmieni na stałe swoje nawyki zakupowe – dodaje Barbara Kowalska.

Obok zakupów do własnych opakowań wielorazowych, Carrefour realizuje też inne inicjatywy w ramach strategii opakowaniowej firmy. Planują wprowadzić 100 proc. opakowań marki własnej nadających się do recyklingu lub kompostowania do 2025 r., wprowadzić do sprzedaży torby kasowe pochodzące w 100 proc. z recyklingu odpadów do 2022 r., a także zredukować masę opakowań marki własnej do 2022 r. o 5 proc. w stosunku do roku 2017. W sklepach tej sieci w Polsce są już dostępne pierwsze produkty ze zmniejszoną masą opakowań. W 2018 r. udało się w nich wykorzystać 1,8 tony mniej plastiku. Z kolei w ramach redukcji wykorzystania tworzyw sztucznych do magazynowania i transportu – sieć zmniejszyła ich zużycie o 35 ton w 2018 r.

Zapytaliśmy inne przykładowe sieci sklepów o ich stosunek do opakowań własnych klientów i ich strategie opakowaniowe - o tym także w piątek w wydaniu papierowym i "Plus" Gazety Pomorskiej.

O stylu życia "Zero waste" mówi się coraz więcej. Rośnie liczba plastikowych opakowań, ale także wzrasta liczba osób, które próbują żyć zgodnie z tymi zasadami. "Zero waste" to przede wszystkim szukanie produktów, które nie potrzebują opakowań, bądź opakowania są wielorazowego użytku lub da się je łatwo przetworzyć.

Warto też zobaczyć

Rzeki już od najdawniejszych lat przyciągały osadników. To właśnie nad ich brzegami powstawały wsie i miasta. Bydgoszcz  może pochwalić się dostępem do aż trzech cieków wodnych, a dodatkowo znajduje się u nas około pięćdziesięciu różnych stawów, niewielkich jezior i starorzeczy. Największy jest Balaton na Bartodziejach. 

Odcinek Brdy, który przepływa przez nasze miasto liczy 28 kilometrów. Przy wschodniej granicy, na odcinku 14 kilometrów, biegnie Wisła. Natomiast 6,5 kilometrów ma przebiegający przez Bydgoszcz Kanał Bydgoski. 

Zobaczcie archiwalne zdjęcia, na których uwieczniono Wenecję Bydgoską, śluzy na Kanale Bydgoskim oraz Brdę. 
[przycisk_galeria]  


Flash INFO odcinek 23 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza [wideo]




Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl.

Bydgoszcz miasto wody. Zobaczcie te archiwalne zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto