Zintegrowany System Kwalifikacji – rozwiązanie dla rynku pracy w Bydgoszczy i regionie

Materiał informacyjny Zaktualizowano 
Czas wyzwań na rynku pracy trwa – przedsiębiorstwa zgłaszają wyraźną potrzebę powiększenia grona wykwalikowanych pracowników. Odpowiedzią na zmiany zachodzące na rynku i w gospodarce może być wdrażany obecnie Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK). System ten wspiera weryfikację umiejętności, wiedzy i kompetencji społecznych kandydatów do pracy, a twórcy ZSK zapowiadają realne korzyści z tego tytułu dla biznesu regionalnego – w tym dla Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego.

Zintegrowany System Kwalifikacji jest swego rodzaju mechanizmem umożliwiającym potwierdzanie umiejętności nabywanych przez całe życie, czyli tych, dzięki którym można odnieść sukces zawodowy. ZSK więc nie tylko stwarza nowe możliwości rozwoju, ale także jest idealną odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Nie musimy kończyć wyższych uczelni, aby podjąć pracę w zawodzie, w którym mamy już doświadczenie. Przystąpienie do walidacji i uzyskanie certyfikatu z danej kwalifikacji to dobre rozwiązanie, a korzyści płynące z otrzymania certyfikatu lub dyplomu pozwolą rozwinąć skrzydła pracownikowi, nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

Co ważne, przekrój kwalifikacji, który pojawia się w systemie, jest bardzo rozległy. W ZSK mogą się znaleźć także kwalifikacje, które dotyczą obszarów istotnych z punktu widzenia regionów – w tym Bydgoszczy i całego województwa kujawsko - pomorskiego. Promotorzy ZSK docierają do odbiorców potencjalnie zainteresowanych opisywaniem, nadawaniem i potwierdzaniem kwalifikacji. Wspierają w zakresie doradztwa m.in. przedsiębiorców, instytucje otoczenia biznesu, doradców zawodowych, instytucje rynku pracy, jednostki samorządu terytorialnego oraz pracodawców, pracowników i osoby poszukujące pracy. – Zaprosiliśmy już do współpracy wiele ważnych dla naszego regionu instytucji, jak Wojewódzki Urząd Pracy, Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Wyższą Szkołę Bankową czy też Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej w Toruniu. W najbliższym czasie będziemy we współpracy z Toruńską Agencją Rozwoju Regionalnego organizowali seminarium dla przedsiębiorców. O tym, jak temat ZSK jest istotny, świadczy otwartość i przychylność tych podmiotów oraz duże zainteresowanie systemem – dodaje. Pełne wdrożenie ZSK może dać naszemu regionowi możliwość kształtowania kwalifikacji wymaganych choćby w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych czy też żeglugi śródlądowej, ponieważ ZSK jest narzędziem do odziaływania na rozwój biznesu dla pracodawców oraz potencjalnych pracowników i, co kluczowe, dającym możliwość realizacji indywidulanych planów zawodowych i biznesowych. – mówi Ziemowit Socha, Doradca Regionalny ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Jak zaznacza Ziemowit Socha, w każdym z województw aktywnie działają doradcy regionalni, których zadaniem jest upowszechnianie informacji o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji na gruncie.

W regionie Kujawsko–Pomorskim postawiliśmy na intensywne działania szkoleniowe i przeprowadziliśmy do tej pory 15 seminariów informacyjnych. Działamy tak, aby zainteresować lokalnych pracodawców i przedsiębiorców. Upowszechniamy wiedzę na temat systemu, jego potencjału, zasad funkcjonowania, wskazujemy korzyści płynące z ZSK dla konkretnych grup odbiorców. Należy podkreślić, że prace nad ZSK prowadzone są równolegle: na płaszczyźnie centralnej – przy wsparciu ministerstw oraz na poziomie lokalnym.

Jak to działa?

Zintegrowany System Kwalifikacji gromadzi, opisuje i porządkuje informacje na temat kwalifikacji, które możemy uzyskać w dowolny sposób. Każda kwalifikacja (np. tworzenie witryn internetowych, pilotowanie imprez turystycznych, programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D czy montowanie stolarki budowlanej), czyli zespół wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, jest dokładnie opisana – wskazane jest, co należy wiedzieć i umieć oraz jaki zasób kompetencji społecznych posiadać, żeby uzyskać formalne jej potwierdzenie i otrzymać certyfikat. Do każdej kwalifikacji przyporządkowany jest także poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji, dzięki czemu można porównać je z kwalifikacjami nadawanymi w innych krajach. Kwalifikacje uzyskiwane w Polsce mają szansę stać się rozpoznawalne w Europie, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć pracę za granicą lub udowodnić kompetencje swojej kadry przed zagranicznym kontrahentem.

Rozwijanie swoich kompetencji jest obecnie konieczne do tego, aby skutecznie odnajdywać się na dynamicznym rynku pracy, zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Istnieje ogromna potrzeba nieustannego podnoszenia umiejętności zawodowych pracowników oraz osób, które są aktywne na rynku pracy. ZSK pozwala potwierdzić, co już wiemy, jakie mamy umiejętności – także te, które zdobyte poza szkołą, np. w ramach kursów, szkoleń oraz nabyte w toku pracy zawodowej czy realizacji własnych zainteresowań. Z punktu widzenia pracodawcy certyfikowane umiejętności pracownika pozwalają uniknąć błędów w rekrutacji oraz skrócić czas jej trwania – mówi Ziemowit Socha.

Umiejętność zbudowania zespołu profesjonalnych i kompetentnych pracowników to dziś ważny atut przedsiębiorstwa, który nierzadko wpływa na konkurencyjność firmy i jej sukcesy. W zdobywaniu dodatkowych umiejętności i potwierdzaniu ich odpowiednimi dokumentami może pomóc ZSK. Dzięki precyzyjnemu opisowi kwalifikacji w systemie dla pracodawcy staje się jasne, jakie umiejętności posiada pracownik mogący pochwalić się daną kwalifikacją, czego można od niego oczekiwać i co wniesie do firmy. Pozwala to na ograniczenie błędów podczas rekrutacji, a także jej przyspieszenie. Efekt: pracodawca szybko i precyzyjnie kompletuje dobrze dobrany, kompetentny zespół o wiarygodnych kwalifikacjach. Ma to bezpośredni wpływ na skuteczną realizację zadań w firmie, a co za tym idzie − konkurencyjność na rynku.

Maksymalizacja możliwości i aktywizacja zawodowa?

Zintegrowany System Kwalifikacji pozwoli potencjalnym pracownikom z regionu stać się bardziej elastycznymi w kontekście potrzeb rynkowych, a co za tym idzie -konkurencyjnymi na rynku pracy. W dobie dynamicznej sytuacji rynkowej, ważne jest, aby kandydat na dane stanowisko był nie tylko profesjonalny w swoim zawodzie, ale także był otwarty na dostosowanie się do wymagań dzisiejszego rynku. ZSK pozwala na potwierdzenie kompetencji zdobytych poza edukacją szkolną. Certyfikat z numerem Polskiej Ramy Kwalifikacji uwiarygadnia. umiejętności nabyte w procesie samodzielnego uczenia się mówi Marzanna Bogacka, Doradca Regionalny ZSK.


Wspieraj system i rynek!

Za prace dotyczące rozwoju ZSK odpowiedzialny jest Instytut Badań Edukacyjnych. Na co dzień współpracuje on z partnerami społecznymi, a także grupami środowiskowymi, tak aby rozmowy i konsultacje miały istotny wpływ na kształt i renomę certyfikacji ZSK.

Uczeń, który kończy szkołę średnią, potencjalnemu pracodawcy może pokazać niewiele poza świadectwami, czy kwalifikacjami zawodowymi, jeżeli jest w szkole branżowej, więc taka kwalifikacja pokaże pracodawcy, że nie ma jeszcze doświadczenia, ale ma dokument potwierdzający umiejętności praktyczne. Np. jeśli ktoś kończy technikum budowlane, ma umiejętności ogólne, ale dostosowując się do wymagań pracodawcy może zdać kwalifikację montowanie stolarki budowlanej, czyli ma uzupełnienie kwalifikacji formalnych w postaci kwalifikacji rynkowych.

W Bydgoszczy najprawdopodobniej będzie można zdobyć certyfikat dotyczący mediacji. Bliższe informacje uzyskujemy od Pauli Baumgart, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Arbitrażu I Mediacji w Bydgoszczy:

Mediatorów jest bardzo dużo, ale tylko drobna część z nich dostaje z sądu sprawy do mediacji, bo sędziowie nie mają możliwości weryfikacji czy ktoś jest dobrym mediatorem, czy potrafi prowadzić mediacje, przygotować ugodę. Posiadanie certyfikatu dałoby mediatorom lepszą możliwość wejścia na rynek, a z drugiej strony sędziom gwarancję, że jest to mediator, który posiada wymagane kwalifikacje, umiejętności, doświadczenie. To, że dowiedzieliśmy się o tych kwalifikacjach od naszych mediatorów; także podczas spotkań w sądach jest dość często poruszany problem kwalifikacji dla mediatorów; pokazuje, że zainteresowanie powinno być duże i może się okazać, że sędziowie faktycznie będą brali pod uwagę posiadanie certyfikacji. Przy dużej konkurencji na rynku mediatorów, jest to element wskazujący, że dana osoba posiada odpowiednie kwalifikacje.

Włodzimierz Złotnicki, kierownik Referatu Strategii i Jakości Edukacji w Wydziale Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy:

Projekt zaczyna się wpisywać w politykę miasta. Mamy dokument Strategie rozwoju edukacji miasta Bydgoszczy 2013-2020. W dokumencie tym jest szereg ważnych zapisów dotyczących doradztwa zawodowego, które łączy się z funkcjonowaniem ZSK. Ważna jest świadomość, że jest możliwość składania wniosków w ramach ZSK, formalnych i nieformalnych i ułatwienia sobie funkcjonowania na rynku pracy. Rolą doradców zawodowych będzie uświadomienie dzieci i młodzieży o możliwościach, jakie daje ZSK, że liczą się nie tylko te formalne kwalifikacje potwierdzone dokumentami typu matura, licencjat czy tytuł magisterski, ale też dodatkowe umiejętności, które mogą mieć charakter formalny po zdobyciu certyfikatu.

O praktycznej stronie ZSK mówi Ziemowit Socha, Doradca Regionalny ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji:

Uczeń, który kończy szkołę średnią, potencjalnemu pracodawcy może pokazać niewiele poza świadectwami, czy kwalifikacjami zawodowymi, jeżeli jest w szkole branżowej, więc taka kwalifikacja pokaże pracodawcy, że nie ma jeszcze doświadczenia, ale ma dokument potwierdzający umiejętności praktyczne. Np. jeśli ktoś kończy technikum budowlane, ma umiejętności ogólne, ale dostosowując się do wymagań pracodawcy może zdać kwalifikację montowanie stolarki budowlanej, czyli ma uzupełnienie kwalifikacji formalnych w postaci kwalifikacji rynkowych.

Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie:

https://www.kwalifikacje.edu.pl/

Doradcy Regionalni:

Ziemowit Socha

e-mail: z.socha@ibe.edu.pl

tel:573 444 580

Marzanna Bogacka

e-mail: m.bogacka@ibe.edu.pl

tel :573 444 579

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3