Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żłóbek Bożonarodzeniowy w Galerii Drukarnia [zapowiedź]

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Niezwykłą bożonarodzeniową oprawą będzie cieszyć się najbliższy miesiąc Galeria Drukarnia, gdzie już od poniedziałku wystawiony będzie oryginalny żłóbek przybyły prosto z rzymskiego Panteonu.

Dzięki wspólnej inicjatywie gospodarzy Drukarni, Miasta i Kościoła, inicjatywa znana dotąd głównie w zachodniej Europie po raz pierwszy będzie mogła zagościć w Bydgoszczy. Wystawianie żłóbków w najbardziej uczęszczanych miejscach świeckich zdobywa coraz większą popularność także w Polsce, skąd pochodzi pomysłodawca przedsięwzięcia – ks. prof. Witold Broniewski, od 60 lat na emigracji w Stuttgarcie. Po raz drugi żłóbek wyszedł spod dłuta młodzieży bydgoskiego Liceum Plastycznego. Galeria Drukarnia jest jego drugim przystankiem po rzymskim Panteonie i dworcu w Wiedniu. Będzie go można w Drukarni oglądać do 15 stycznia, a tegorocznym przesłaniem akcji jest „Betlejem a młodzież”.

Uroczyste odsłonięcie ekspozycji, z udziałem m.in. prezydenta Bydgoszczy Konstantego Dombrowicza i biskupa diecezji bydgoskiej Jana Tyrawy oraz autorów dzieła, nastąpi w samo południe 21 grudnia, w holu głównym Galerii Drukarnia – wejście z pl. Centralnego (od ul. Gdańskiej). Wstęp do Drukarni jest jak zawsze wolny, a gospodarze przypominają też o czynnym do 2 stycznia świątecznym lodowisku.

Akcja Stawiania Żłóbków Bożonarodzeniowych na drogach Europy zrodziła się w 1996 roku z inicjatywy prof. Witolda Broniewskiego – polskiego księdza, od 60 lat mieszkającego poza granicami kraju. To on już 13 lat zabiega o to, by żłobki rzeźbione w ojczyźnie przemawiały przede wszystkim do zagubionych tego świata. Idea jest prosta – skoro nie wszyscy ludzie przychodzą do kościoła, to kościół powinien wyjść wszystkim naprzeciw. Dlatego od 13 lat żłóbki z rodem z Polski „przemawiają” do ludzi na dworcach, lotniskach, w supermarketach, bankach czy w innych miejscach Europy – począwszy od Stuttgartu po Rzym.
Sam Ksiądz Profesor tak mówi o całym przedsięwzięciu: - Żłóbek Bożonarodzeniowy ma swą wielowiekową historię, związaną szczególnie ze św. Franciszkiem z Asyżu. Ma też swe trwałe miejsce w kulturze i zwyczajach chrześcijańskich. Czcigodna tradycja bynajmniej nie udaremnia ani odnowy, ani twórczych przemian. Gdyby św. Franciszek żył i działał dzisiaj, zapewne inaczej podszedłby do żłóbka – aniżeli w pierwszej połowie XIII wieku.
Przedsięwzięcie żłóbkowe, które rozpoczęło się w roku 1996 w Zakopanem, a rok później miało miejsce w Stuttgarcie na dworcu głównym, różni się pod niejednym względem od rozwiązań tradycyjnych. Jest to jakby aggiornamento żłóbkowe, czyli próba odpowiedzi na współczesne potrzeby i wyzwania, a więc współczesne „znaki czasu”. Na czym polega to aggiornamento? Inaczej mówiąc czym wyróżniają się żłóbki? Dotąd żłóbek bożonarodzeniowy związany był przede wszystkim z kościołem. Odkąd wielu zaczęło omijać kościoły, trzeba przesłanie Bożego Narodzenia głosić z „dachów”, czyli w otwartej przestrzeni publicznej. Dworzec, lotnisko, ratusz, szpital... oto miejsca, w których już od lat przechodnie przystają przed Dzieciątkiem, Matką Bożą i św. Józefem w stajence. I tak żłóbki wychodzą naprzeciw ludziom oraz ich sprawom.

Zobacz też:


Roboty opanowały Drukarnię [wideo]

**


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto