Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złota Setka Pomorza i Kujaw 2021. Te firmy z Bydgoszczy i Solca Kujawskiego zostały nagrodzone. Gratulujemy!

Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
Finałowa gala Złotej Setki Pomorza i Kujaw 2021 w Operze Nova w Bydgoszczy
Finałowa gala Złotej Setki Pomorza i Kujaw 2021 w Operze Nova w Bydgoszczy kolaż - Dariusz Bloch / Polska Press
Kolejna Złota Setka Pomorza i Kujaw za nami. Gala finałowa odbyła się w Operze Nova w Bydgoszczy w poniedziałek, 6 czerwca. Oceniane były wyniki finansowe i działania firm za 2021. Ubiegły rok upłynął pod znakiem pandemii koronawirusa. Kiedy na początku tego roku wielu przedsiębiorców odetchnęło z ulgą, że koronawirus już odpuszcza, spadł kolejny grom - wojna w Ukrainie, która również nie jest obojętna dla globalnego, a tym samym i regionalnego biznesu. Firmy jednak stawiają czoła i takim wyzwaniom. Firmy i przedsiębiorstwa nagradzane były w aspekcie finansowym, były także nagrody specjalne.

Hołd bezbronnym ofiarom wojny w Ukrainie na Starym Rynku w Bydgoszczy

od 16 lat

Złota Setka Pomorza i Kujaw: pięć kategorii finansowych

Zestawienia finansowe zostały przygotowane wspólnie z Izbą Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

  • Liderzy - przedsiębiorstwa z Kujaw i Pomorza, które w 2021 r. osiągnęły obrót powyżej 1 mld zł;
  • Pretendenci - obrót poniżej 1 mld zł do 500 mln zł;
  • Rywale - obrót poniżej 500 mln zł do 200 mln zł;
  • Konkurenci - obrót poniżej 200 do 50 mln zł;
  • Inwestorzy - firmy, które w deklaracjach VAT wykazały największe zakupy środków trwałych.

Oto laureaci w poszczególnych kategoriach:
Liderzy - firmy z Kujaw i Pomorza

  • 1. miejsce - NEUCA SA z Torunia
  • 2. miejsce - THYSSENKRUPP MATERIALS POLAND SA z Torunia
  • 3. miejsce - MONDI ŚWIECIE SA

Pretendenci - firmy z Kujaw i Pomorza

  • 1. miejsce - INDORAMA VENTURES POLAND SP. Z O.O. z Włocławka
  • 2. miejsce - PLASTICA SP. Z O.O. Toruń
  • 3. miejsce - CEREAL PARTNERS POLAND TORUŃ-PACIFIC SP. Z O.O.

Rywale - firmy z Kujaw i Pomorza

  • 1.miejsce WIKA POLSKA Z SP. Z O.O. SP. K Włocławek
  • 2. miejsce ATS SA z Torunia
  • 3. miejsce GREENYARD FROZEN POLAND SP.ZO.O. Lipno

Konkurenci - firmy z Kujaw i Pomorza

  • 1. miejsce - ADRIANA FACTORY Kijewo Królewskie
  • 2. miejsce GENDERKA SP. Z O.O. z Bydgoszczy – Początki sięgają 1989 roku, kiedy to powstał Zakład Produkcyjny w Niwach koło Bydgoszczy. Dziś jest jednym z największych producentów styropianu w Polsce – roczna produkcja przekracza milion metrów sześciennych! To 5 zakładów produkcyjnych w kraju, jeden w Rumunii, własna flota do przewozu styropianu, przedstawiciele handlowi i laboratoria badawcze, umożliwiające bieżące badania wyrobów na każdym etapie produkcji.
  • 3. miejsce STIEGELMEYER POLSKA SP. Z O.O., Stolno

Inwestorzy - firmy z Kujaw i Pomorza

  • 1. miejsce KRAJOWA SPÓŁKA CUKROWA SA Toruń
  • 2. miejsce RAIL CAPITAL PARTNERS SP. Z O.O. Bydgoszcz. Przedsiębiorstwo dzierżawi przewoźnikom kolejowym nowoczesne lokomotywy bez konieczności ponoszenia znaczących nakładów kapitałowych. Jedynym udziałowcem spółki jest Fundusz Inwestycji Infrastrukturalnych Kapitałowy FIZAN, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA.
  • 3. LAUDE SMART INTERMODAL SA – Toruń

Złota Setka Pomorza i Kujaw: nagrody specjalne

Przyznano tu nagrody w następujących kategoriach:

  • Lider w dobie pandemii
  • Lider społecznej odpowiedzialności biznesu
  • Wyróżnienia specjalne dla przedsiębiorców i firm "Solidarnych z Ukrainą"
  • Wyróżnienia specjalne przyznane przez dziennikarzy „Gazety Pomorskiej”

Oto laureaci:
Lider w dobie pandemii
Laury trafiły do gmin w Kujawsko-Pomorskiem z największym procentem zaszczepionych mieszkańców. Bydgoszcz zajęła pierwsze miejsce w kategorii miast prezydenckich!

Więcej na ten temat:

Lider społecznej odpowiedzialności biznesu
Ta kategoria obecnie nabiera szczególnego znaczenia. Laureatami są bowiem firmy, które w tych trudnych czasach nie są obojętne na potrzeby innych. Tegorocznym partnerem merytorycznym jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Naukowcy uczelni spośród wszystkich zgłoszeń zarekomendowali Kapitule konkursu najlepsze biznesy, a ta w tajnym głosowaniu wyłoniła pierwszą trójkę:

  • 1. miejsce - BluSoft Sp. z o.o. z Bydgoszczy - to firma z branży IT. Propaguje ideę sportu m.in. zapewniając bezpłatnie transmisje z meczów i imprez sportowych. Sponsoruje kluby i ważne dla regionu sportowe wydarzenia. Powiązana z firmą fundacja BluSpace wspiera biznes w regionie, m.in. prowadząc bezpłatne warsztaty dla start-upów. Nasz tegoroczny zwycięzca angażuje się również w liczne akcję charytatywne i edukacyjne, jak chociażby wsparcie chorej na SMA Celinki, Konwój Mikołajów, Hejtujemy dopalacze.
  • 2. miejsce Taurus Ochrona Group Sp. z o.o. - z Torunia
  • 3. miejsce Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Mat-Bud Sp. z o.o. Sp. k. Rozgarty koło Torunia

Wyróżnienia specjalne dla przedsiębiorców i firm "Solidarnych z Ukrainą"
Podziękowano biznesom, które w szczególny, bo długofalowy i zorganizowany sposób zaangażowały się we wsparcie wojennych uchodźców i ogarniętej wojną Ukrainy.
Oto laureaci z Bydgoszczy:

  • Jacek Stielow, właściciel CHS Computers, Europejskie Serwisu Gospodarczego Edb Dyrekcja Bydgoska Sp. z o.o. - Jest inicjatorem i uczestnikiem „Konwoju dobroci”. W sumie zorganizował sześć konwojów, z których największy liczył 10 samochodów dostawczych, m.in. TIR-ów. Na Ukrainę przewieziono kilkadziesiąt palet żywności, opatrunków, leków i niezbędnych w czasie wojny produktów zbieranych w bydgoskim Centrum Wystawienniczym. Po dostarczeniu darów, z powrotem do Polski przewożono uchodźców wojennych.
  • Paweł Woźniak i kierowana przez niego firma DPV Logistics z Bydgoszczy - Dysponująca sporą flotą samochodów firma nie miała żadnych oporów, by wysłać je na teren objętej wojną Ukrainy. Wspólnie z pracownikami zbierali fundusze na fundacje „Chcę - Pomagam” Ireneusza Nitkiewicza – jednego z koordynatorów pomocy dla uchodźców w Bydgoszczy, organizowali mieszkania dla uchodźców czy działali na granicy, skąd odbierali ludzi chcących przedostać się w głąb Polski. Nie tylko udostępniali swoje TIR-y, ale angażowali w pomoc firmy, z którymi współpracują.
  • Maciej Landowski, szef Euromaster Opon-Lan Bydgoszcz - Właściciel firmy przygotował i wysłał obronie terytorialnej z okolic Iwano-Frankiwska 9 tysięcy apteczek pierwszej pomocy oraz tonę karmy dla zwierząt. Od pierwszych dni działa w remizie OSP w podbydgoskim Osielsku - m.in. dzięki niemu OSP mogło zorganizować magazyn pomocy - był tam codziennie, koordynował pomoc, przerzucał towar.
  • Czesław Abramczyk i kierowane przez niego firma Abramczyk Bydgoszcz - Od początku wojny pomaga rodzinom swoich ukraińskich pracowników, które uciekły przed wojną. Pracownicy firmy jeździli także na Ukrainę swoimi samochodami, by zabrać do Polski uchodźców. Zawozili na Wschód żywność i inne produkty pierwszej potrzeby zebrane podczas zbiórek organizowanych w firmie. Firma wsparła również akcję Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb, której efektem było dostarczenie na Ukrainę 20 ton konserw.
  • Karolina Andryszak i pizzeria Farfalla w Bydgoszczy - Swoją akcję #5dlaratownika przemianowała w akcję #5dlaukrainy. I znów, jak przy poprzedniej akcji „zaraziła" pomaganiem sporą rzeszę ludzi. Wpłaty kierowane są od instytucji, klientów pizzerii, przyjaciół właścicielki, akcja ma tak duży zasięg, że darczyńcy są również spoza granic kraju, z Niemiec, z Belgii. Pani Karolina współpracuje z Fundacją EMIK oraz z punktem zbiórki w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym, organizuje licytacje. Można śmiało powiedzieć, że tak jak rośnie ciasto na pizzę, tak rośnie krąg osób zaangażowanych w pomoc.

Nagrodzono także firmy z innych miast regionu:

  • Tatiana Dembska właścicielka toruńskich spółek: ATRI WORK - agencja zatrudnienia, ATRI BUD - firma remontowo-budowlana, Nomess – serwis sprzątający. - Tuż po ataku Rosji na Ukrainę założyła w mediach społecznościowych grupę "Pomagam Ukraińcom w Toruniu i nie tylko". Błyskawicznie wstąpiło do niej ponad dwa tysiące osób, a oferowana pomoc rosła z godziny na godzinę. Koordynowała wraz ze swoimi pracownikami: zbiórkę darów (także dla żołnierzy), wysyłanie aut na granicę, przyjmowanie pod dach wojennych uchodźców, a także pomoc w znajdowaniu im zatrudnienia.
  • Stanisław Barański, właściciel firmy Opakmet Inowrocław - Firma zatrudnia 70 Ukraińców, większość z nich przyjechała po Majdanie w 2014. Tuż po wybuchu wojny ściągnęli ich rodziny do Polski. Pomagali w znalezieniu mieszkania, wynajęli też na własny koszt cztery domy. Wspólnie z Rotary Club Inowrocław szukali pracy dla Ukraińców, głównie kobiet, pomagali w znalezieniu żłobka czy przedszkola dla dzieci. Firma kupowała ubrania, żywność czy środki opatrunkowe - i zawoziła je na Ukrainę. Powstał też punkt, gdzie mieszkańcy dostarczają rowery, które są przekazywane dla Ukraińców, by mogli dojeżdżać do pracy.
  • Marcin Kwaśniewski, właściciel spółki Dionizjaz Golubia-Dobrzynia - Już kilka dni po ataku na Ukrainę, przekazał artykuły spożywcze i przemysłowe dla wojennych uchodźców. Do zbiórki zachęcił również klientów sklepu. Kilkadziesiąt kartonów przetransportowano do punktu wskazanego przez miasto. Angażował się w przewożenie uchodźców. Przekazał też darowiznę finansową urzędowi miasta, pieniądze trafiły na zakupy niezbędnych produktów dla uchodźców przebywających w Golubiu-Dobrzyniu.
  • Nova Trading z Torunia - Kontener sanitarny, cztery namioty o łącznej powierzchni 230 mkw. z przeznaczeniem na salę operacyjną oraz sale dla pacjentów, które mogą pomieścić 28 łóżek – to dar firmy dla ogarniętego wojną Charkowa. Na wyposażeniu szpitala polowego znajdują się też m.in. stół operacyjny, wózki zabiegowe, myjnie chirurgiczne, stojaki na kroplówki, nagrzewnice i inne sprzęty. Dodatkowo spółka zakupiła zapas materiałów opatrunkowych na co najmniej miesiąc działania szpitala.

Dla wyróżnionych w tej wyjątkowej kategorii rozległy się najgłośniejsze brawa!

Wyróżnienia specjalne przyznane przez dziennikarzy „Gazety Pomorskiej”

  • Envio Group Poland Sp.z.o.o. Sp.k. z Bydgoszczy - Wiedzą, jak przewieźć towar z punktu A do punktu B. Banalne? Tylko z pozoru, bo każdy klient i każdy towar to osobna historia. Najcięższy ładunek, który przewozili ważył 67 ton, a gdyby zsumować przebyte kilometry, to prawie 300 razy dotarliby na Księżyc albo 3 tysiące razy objechali Ziemię. Specjalizującą się w krajowym i zagranicznym transporcie drogowym.
  • Abramczyk Sp. z o.o. - rodzinna firma z Bydgoszczy, lider na rynku mrożonych ryb i owoców morza. Znana jest nie tylko z tego, że prowadzi interesy na całym świecie. Biznes to jedno, bo do takiej działalności dochodzą liczne akcje pomocowe oraz sponsoring sportu. Firma uwierzyła w siłę legendarnego, bydgoskiego Klubu Sportowego Polonia Bydgoszcz, zostając jego sponsorem. Klub odbudowuje sukcesywnie swoją pozycję na żużlowej mapie kraju. Firma jest także sponsorem bydgoskich koszykarzy.
  • Les Higiena Sp. z o.o. z Solca Kujawskiego - Adres firmy ma swoje znaczenie - ul. Unii Europejskiej. I wszystko jasne, bo Les Higiena od 1993 roku dba, by wszystko, co tylko da się posprzątać - lśniło w iście europejskim stylu: to autoryzowanym przedstawicielem wiodących marek oferujących profesjonalne środki czystości. Tutaj zaopatrują się najlepsze polskie hotele i restauracje, a także wielkie i małe firmy.
    Les Higiena ma także drugie oblicze - jest nią Fabryka Lloyda - klimatyczne miejsce na mapie imprezowo-koncertowej Bydgoszczy. Nie można też zapomnieć o Kayakmani, czyli corocznej fieście miłośników moczenia wioseł, podczas której bite są na Brdzie rekordy równoczesnego spływu, parady kajaków.
  • Troojka Sp. z o.o. ze Złotorii – to mała rodzinna firma, która zbudowana została na szalonym z pozoru pomyśle - myszojeleniu. Dziwne sympatyczne zwierzątko, którego istnienie zostało potwierdzone ledwie 3 lata temu, stało się pretekstem do stworzenia ogromnej kolekcji produktów z motywem myszojelenia.
    Fabryka Troojki przypomina fabrykę Świętego Mikołaja. Marka Myszojelenia to coś więcej, niż ubrania i gadżety - to przynależność do społeczności fajnych ludzi z poczuciem humoru i toną dystansu do świata.
  • Studio Dark Point Games z Torunia - powstało w 2019 roku. Zrobiło się o nim głośno za sprawą debiutanckiego tytułu "Achilles: Legends Untold". Ta gra komputerowa może spodobać się zarówno weteranom, jak i początkującym. Podczas wędrówki gracz napotka postacie znane z lekcji historii: między innymi Hektora oraz Parysa, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć. Firma planuje debiut na NewConnect.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto