Zmiany na cmentarzach? Właściciele grobów nie wierzą, że ten projekt przejdzie

Adam Willma
Adam Willma
Zmiany na cmentarzach? Właściciele grobów nie wierzą, że ten projekt przejdzie
Zmiany na cmentarzach? Właściciele grobów nie wierzą, że ten projekt przejdzie Grzegorz Olkowski
Udostępnij:
Rewolucja na cmentarzach. Nowa ustawa, jeśli przejdzie, pozbawi nas własności nagrobków. Ale to nie jedyne zmiany.

Według ustawodawcy dotychczasowe przepisy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych budziły wątpliwości interpretacyjne. Uskarżać się na nie miały nie tylko władze samorządowe, ale i samorząd lekarski.

„Przepisy wymagały aktualizacji z uwagi na intensywne zmiany społeczne, obyczajowe i techniczne. Zwiększyła się mobilność społeczeństwa, także zagraniczna, oraz zaostrzyły się zalecenia dotyczące zwalczania chorób zakaźnych. Generuje to szereg kłopotów dla obywateli usiłujących sprowadzić zwłoki bliskich z zagranicy” - czytamy w uzasadnieniu.

Wszystkie groby w bazie

W lutym został więc przez premiera ustanowiony pełnomocnik spraw reformy prawa związanego z ruchem naturalnym ludności i ochrony miejsc pamięci. Efektem jego pracy jest projekt ustawy, która ma regulować stwierdzania, dokumentowanie i rejestracji zgonów, a także kwestię pochówku, prawa do grobu, funkcjonowania cmentarzy i branży pogrzebowej.

Projekt wprowadza elektroniczny system dokumentowania zgonów. Autorzy projektu zapewniają, że zapewnia również lepszą ochronę cmentarzy wojennych, grobów weteranów i osób zasłużonych. Powstać ma centralny rejestr z lokalizacją takich grobów. Przedsiębiorstwa z branży pogrzebowej mają zostać objęte nowymi wymogami m.in. z powodów sanitarnych.
Najwięcej kontrowersji budzi jednak 91, w którym znajdziemy zapis o tym, że wszystkie elementy architektury cmentarnej stanowią własność cmentarza.

Niechcący zostaniesz złodziejem

Z prośbą o komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do Jolanty Wolańskiej, kierownik działu usług komunalnych w spółce Orbitor, administrującej toruńskimi cmentarzami: - W odczuciu wielu ten zapis podważa prawa majątkowe dysponentów. Z chwilą postawienia nagrobka na cmentarzu przechodziłby on na własność zarządcy cmentarza, z wszystkimi tego konsekwencjami. Po stronie właściciela cmentarza byłoby dokonywanie wszelkich napraw, zmian, w tym również likwidacja. To tak, jakbyśmy kosztem wyrzeczeń zapłacili za dom, którym dysponować będą później inne osoby.

Według Jolanty Wolańskiej takie postawienie sprawy jest niekorzystne zarówno dla dysponentów, jak i właścicieli cmentarzy: - Obecnie obowiązujące przepisy wskazują jednoznacznie, że to osoba, która płaci za nagrobek, pomnik w oczywisty sposób nabywa do niego prawa. Proponowane zmiany z właścicieli nagrobków uczynią swoistych fundatorów architektury cmentarnej. Takie regulacje rodzą pytania, kto powinien pokryć koszty usługi kamieniarskiej w sytuacji, kiedy nagrobek zostanie ustawiony na cmentarzu, ale dysponent grobu nie zapłacił wykonawcy? Czy w proponowanym porządku prawnym dysponent grobu wymieniający wazon na nagrobku swoich bliskich nie stanie się złodziejem lub wandalem?

Wątpliwości Jolanty Wolańskiej budzi również kwestia centralnych rejestrów - zakładów pogrzebowych, aktów zgonu, cmentarzy i osób skremowanych:

- Zmiany, aby przeciwdziałać nadużyciom, są konieczne, ale nadmiernie rozbudowana biurokracja z pewnością wydłuży obsługę i zwiększy koszty zarówno po stronie zarządców cmentarzy, jak i właścicieli zakładów pogrzebowych.

Grozi fala ekshumacji?

Przedstawiciele branży zwracają uwagę również na inne problemy, na przykład brak jednoznacznych zapisów dotyczących wymagań, jakim powinny odpowiadać groby, ossuaria, krypty, katakumby i kolumbaria. Konieczne jest ich zdaniem również dodanie zapisu (w celu zapobieżenia sprzedaży czy przekazywania informacji o zgonach), że osoba stwierdzająca zgon ani osoby jej najbliższe nie mogą świadczyć usług pogrzebowych. Drogę do nadużyć otwierać może również zapis dotyczący zawodu koronera, który stwierdza zgon. Osoba ta mogłaby udzielać... 12-miesięcznego pełnomocnictwa nawet początkującemu lekarzowi.

Branża obawia się również zapisów umożliwiających chowanie osób zasłużonych poza cmentarzami, co mogłoby - w przypadku wątpliwości co do zasług niektórych - prowadzić do przenoszenia szczątków, a nawet fali ekshumacji.

A co z rozrzucaniem prochów?

Równolegle do rządowych prac nad projektem powstał społeczny projekt ustawy o cmentarzach i pochówkach. Przygotowała go Inicjatywa (Nie)zapomniane cmentarze, działająca przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Wśród propozycji pojawiła się tu możliwość ekologicznego pochówku (trumny i urny musiałyby być wykonane z materiału biodegradowalnego). Inicjatywa proponuje również tworzenia tzw. pól pamięci wygrodzonych terenów, na których rodziny mogłyby rozrzucić prochy zmarłego.

Premier Morawiecki o sytuacji na granicy

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany na cmentarzach? Właściciele grobów nie wierzą, że ten projekt przejdzie - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie