Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany na targowisku przy placu Piastowskim w Bydgoszczy [zdjęcia]

(KB, AST)
Targowisko na placu Piastowskim się zmienia, chociaż jeszcze sporo rzeczy trzeba zmienić, by chętniej robiło się tam zakupy.
Targowisko na placu Piastowskim się zmienia, chociaż jeszcze sporo rzeczy trzeba zmienić, by chętniej robiło się tam zakupy. Tomasz Czachorowski
Do końca lutego mają zniknąć najstarsze stragany ustawione wzdłuż ul. Śniadeckich. W ich miejscu pojawią się ławki i zieleń.

Usunięte zostaną pawilony należące do miasta. O takie działania poprosiło ratusz Stowarzyszenie Bydgoska Tradycja Bazarowa, które targowiskiem od 2015 roku (umowa trwa trzy lata) zarządza. I próbuje miejsce swojej pracy upiększać, jak tylko się da. Pole manewru jest niewielkie.

- Jednak dzięki tej rozbiórce, w bazar wpuścimy - mówiąc obrazowo - więcej powietrza - wyjaśnia Sławomir Tomaszewski, prezes kupieckiego stowarzyszenia.

- Chcemy naszym klientom ułatwić poruszanie się po terenie targowiska. Poza tym, w porozumieniu z miejskim konserwatorem zabytków, powstanie na oczyszczonej powierzchni część rekreacyjno-wypoczynkowa i dla klientów targowiska, i mieszkańców. Jednocześnie dementujemy informacje, jakoby targowisko na placu Piastowskim miało być zlikwidowane - podkreśla prezes stowarzyszenia.

Przeczytaj również: Policja zarekwirowała podrobioną odzież na targowisku w Inowrocławiu

Bydgoski Urząd Miasta już wytypował firmę, która rozbierze pawilony.

- Rozbiórka - jest na nią czas do końca lutego - będzie nas kosztowała 17 tysięcy złotych - mówi Marta Stachowiak, rzecznik prasowy prezydenta Bydgoszczy. Dodaje, że miasto ma na rynku jeszcze jeden rząd pawilonów, jest ich także 10, ale te na razie pozostaną na swoim miejscu.

Niestety, nadal nierozwiązana pozostaje kwestia terenu po nieistniejącej już stacji benzynowej, jak również sprawa sfatygowanego targowego bruku. Na remont nawierzchni trzeba będzie czekać do czasu opracowania przez miasto docelowej wizji wyglądu tego zabytkowego miejsca, co nie jest jeszcze konkretne. Żadnego terminu nie można podać. Na przeszkodzie stoją i brak pieniędzy, i wspólnej koncepcji.

Przypomnijmy, że w licznych wieloletnich dyskusjach ścierały się trzy pomysły na wygląd placu Piastowskiego i samego targowiska.

Pierwszy to likwidacja targowiska i przywrócenie dawnego Elisabeth-markt, czyli miejsca rekreacji znanego ze starych pocztówek. Inni są za pozostawieniem rynku z funkcją handlową, jednakże po gruntownej rewitalizacji targowiska. Trzecia grupa bydgoszczan optuje za połączeniem wypoczynku z handlem, czyli za ruchomym rynkiem czynnym jedynie w tzw. dni targowe.

W Bydgoszczy jest 14 targowisk: z czego 8 jest zlokalizowanych na gruntach gminnych. Przy ul. Broniewskiego, Czerkaskiej, Kieleckiej (hurtowe), Konopnickiej, Modrakowej, Pelplińskiej/Rataja, placu Piastowskim, Curie-Skłodowskiej. Sześć targowisk znajduje się na gruntach prywatnych. To ul. Magdzińskiego, Przyjazna, Planu 6-letniego, Curie-Skłodowskiej, Bałtyckiej, Lawinowej.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto