Zmiany w przepisach ruchu drogowego. Od 6 grudnia "jazda na suwak" będzie obowiązkowa

MM
Od 6 grudnia nowe przepisy będą obowiązywały w całym kraju bydgoszcz.pl
W ramach kampanii edukacyjnej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego „Życie ma pierwszeństwo”, od jutra będą obowiązywały nowe przepisy w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Od jutra (6 grudnia) będą obowiązywały nowe przepisy w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Wprowadzenie nowych rozwiązań ma na celu skrócenie czasu przejazdu „korytarzem życia” służb ratowniczych podejmujących działania ratunkowe oraz zapewnienie bardziej płynnego i bezpiecznego ruchu na drogach, zmniejszając tym samym długość zatorów drogowych, przez wprowadzenie „jazdy na suwak”.

Art. 9. ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym mówi o obowiązku ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu, przez „niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się”.

W warunkach zwiększonego natężenia ruchu, który utrudnia swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego, na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, kierujący poruszający się lewym pasem powinien zjechać jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu lub prawej - jeśli porusza się prawym pasem.

Na jezdni z większą liczbą pasów, kierowca jadący skrajnym lewym pasem powinien zjechać jak najbliżej lewej krawędzi. Samochody poruszające się pozostałymi pasami mają obowiązek zjechać w kierunku prawej krawędzi.

Art. 9. zabrania także kierowcom poruszającym się innym pojazdem, niż uprzywilejowany, przejazdu korytarzem życia (przepis ten nie dotyczy pojazdów zarządców dróg lub pomocy drogowej, które biorą udział w akcji ratowniczej).

Art. 20. tej ustawy dotyczy zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu, zakazu zawracania i jazdy na suwak.

Zgodnie z tym artykułem, kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.
Ma obowiązek zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni, jeżeli zamierza skręcić w prawo, a w przypadku skrętu w lewo – do środka jezdni lub (na jezdni o ruchu jednokierunkowym) do lewej krawędzi.

Kierowca zmieniający pas ruchu, powinien ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać (z wyjątkiem ust. 4a i 4b - zob. poniżej), oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.

Kierowca ma także obowiązek wyraźnie zasygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz przestać sygnalizować manewr natychmiast po wykonaniu go.

Art. 20 zabrania zawracania: w tunelu, na moście, wiadukcie, drodze jednokierunkowej, na autostradzie, na drodze ekspresowej (z wyjątkiem skrzyżowania lub miejsca do tego przeznaczonego), a także w warunkach zagrażających bezpieczeństwu ruchu na drodze.

Szczegółowy tekst obu artykułów znajduje się poniżej:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r., poz. 1990 z późn. zm.) stan prawny od dnia 6 grudnia 2019 r.:

Art. 9. [Obowiązek ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu; korytarz życia]
1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.
2. W warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego w celu umożliwienia swobodnego przejazdu tego pojazdu:
1) na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu;
2) na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.
3. Kierującemu pojazdem innym niż uprzywilejowany zabrania się korzystania z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego utworzonej w sposób, o którym mowa w ust. 2. Kierujący pojazdem może kontynuować jazdę po uprzednio zajmowanym pasie ruchu po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego.
4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się do pojazdów zarządców dróg lub pomocy drogowej biorących udział w akcji ratowniczej.

Art. 22. [Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu; zakazy zawracania; jazda na suwak]

1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
1) do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo;
2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi - jeżeli zamierza skręcić w lewo.
3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku.
4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.
4a. W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na sąsiedni, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy.
4b. W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy dwoma pasami ruchu z powodu przeszkód na tych pasach ruchu lub ich zanikania, jeżeli pomiędzy tymi pasami ruchu znajduje się jeden pas ruchu, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy, kierujący pojazdem poruszający się tym pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasów ruchu umożliwić zmianę pasa ruchu jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów z prawej strony, a następnie jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów z lewej strony.
5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.
6. Zabrania się zawracania:
1) w tunelu, na moście, wiadukcie lub drodze jednokierunkowej;
2) na autostradzie;
3) na drodze ekspresowej, z wyjątkiem skrzyżowania lub miejsca do tego przeznaczonego;
4) w warunkach, w których mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu ruchu na drodze lub ruch ten utrudnić.

FLESZ - Pierwszeństwo pieszych przed przejściem: rząd chce się zająć bezpieczeństwem na drogach

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w przepisach ruchu drogowego. Od 6 grudnia "jazda na suwak" będzie obowiązkowa - Express Bydgoski

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3