Znamy szczegóły inwestycji Remondisu w Bydgoszczy. Mieszkańcy Siernieczka nie będą już czuli smrodu?

Dorota Witt
Dorota Witt
– Jesteśmy zdeterminowani, aby jak najszybciej rozpocząć prace modernizacyjne. Zanim to jednak nastąpi przed nami kolejny etap formalno-prawny związany z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Jeśli procedura przebiegnie sprawnie pierwszą łopatę powinniśmy wbić za około cztery miesiące – mówił na początku marca Leszek Pieszczek, członek zarządu Remondis Bydgoszcz.
– Jesteśmy zdeterminowani, aby jak najszybciej rozpocząć prace modernizacyjne. Zanim to jednak nastąpi przed nami kolejny etap formalno-prawny związany z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Jeśli procedura przebiegnie sprawnie pierwszą łopatę powinniśmy wbić za około cztery miesiące – mówił na początku marca Leszek Pieszczek, członek zarządu Remondis Bydgoszcz. Materiały prasowe
O coraz wyrazistszych planach modernizacji i hermetyzacji instalacji do zagospodarowania odpadów firmy Remondis w Bydgoszczy pisaliśmy na początku marca. Na niedawnym spotkaniu Rady Społecznej przy Remondisie mieszkańcy Siernieczka, najbardziej zainteresowani szybką realizacją wielomilionowej inwestycji, poznali szczegóły. Dzwonią też do redakcji, by przypomnieć, że... śmierdzi.

Zobacz wideo: Więcej radarów na polskich drogach. Zapłaci za to Unia.

- Kolejny dzień, kiedy wczesnym rankiem budzi nas smród. Nocą smród jest taki, że czuć go nie otwierając okien w mieszkaniach!!! - alarmowali mieszkańcy Siernieczka 19 marca. To nie jednorazowy epizod. Uciążliwy zapach ma zniknąć, kiedy modernizacja i hermetyzacja instalacji do zagospodarowania odpadów przy ul. Inwalidów w Bydgoszczy stanie się faktem.

Rada Społeczna przy Remondisie nadal działa

Dwa dni wcześniej odbyło się spotkanie Rady Społecznej przy Remondisie, na którym przedstawiono mieszkańcom szczegóły dotyczące inwestycji.

Projekt Remondisu uzyskał wymaganą prawem decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Inwestycja pochłonie ok. 30 mln zł.

- Decyzja została wydana przez Urząd Miasta Bydgoszczy. W trakcie procedury, założenia projektu, w tym raport o odziaływaniu na środowisko, były opiniowane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, Państwową Inspekcję Sanitarną czy Urząd Marszałkowski. Wnioski zawarte w wydanym dokumencie zostaną uwzględnione w powstającym projekcie budowlanym - informowała na początku marca firma Remondis.

Poznaliśmy konkrety: – Jesteśmy zdeterminowani, aby jak najszybciej rozpocząć prace modernizacyjne. Zanim to jednak nastąpi przed nami kolejny etap formalno-prawny związany z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Jeśli procedura przebiegnie sprawnie pierwszą łopatę powinniśmy wbić za około cztery miesiące – mówił Leszek Pieszczek, członek zarządu Remondis Bydgoszcz.

Mieszkańcy Siernieczka wciąż czują fetor

- Ale jak na razie zapach wciąż jest nie do zniesienia, zwłaszcza nocą i nad ranem. Potwierdzi to każdy, kto chociaż tędy przejeżdża. Mieszkańcy Siernieczka są zmęczeni, nie ma w nich tego buntu, tej waleczności, które wyprowadziły nas na blokadę ulicy przed dwoma już prawie laty. Boimy się, że kiedy medialny szum ucichnie, formalności związane z powstaniem hali mogą się przeciągać w czasie - mówi Maciej Charczuk, jeden z inicjatorów protestu jesienią 2019 roku.

Na cyklicznym spotkaniu mieszkańców, urzędników i przedstawicieli firmy przedstawiono kluczowe postanowienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
- Spotkanie daje nadzieję że jesienią bieżącego roku ruszą prace budowlane. Spółka jednak musi pogodzić planową działalność z pracami budowlanymi. Zatwierdzony projekt budowlany poznamy na następnym spotkaniu - relacjonuje Maciej Charczuk.

Szczegóły inwestycji Remondisu przy ul. Inwalidów w Bydgoszczy

  • Po konsultacjach z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i Urzędem Miasta Bydgoszczy, spółka Remondis Bydgoszcz zdecydowała o zmniejszeniu maksymalnej ilości zmieszanych odpadów komunalnych przyjmowanych do zagospodarowania na terenie zakładu ze 140 000 ton na rok do 110 000 tys. ton na rok
  • Hale sortowni i kompostowni wyposażone będą w wysokosprawne urządzenia wentylacyjne, hala główna sortowni - w system wentylacyjny.
  • Powietrze z wnętrza hermetycznych hal zbierane będzie do wspólnego kolektora i kierowane do zespołu czterech jednostek filtracyjnych.
  • Projektowane hale wyposażone będą w segmentowe bramy szybkobieżne oraz system podciśnienia zapobiegający wydostawaniu się powietrza na zewnątrz hal.
  • Odpady mogące powodować uciążliwości zapachowe magazynowane będą wyłącznie wewnątrz hal magazynowych lub produkcyjnych.
  • Wiata kompostowni pryzmowej zabudowana będzie ścianami ze stalowych blach trapezowych.
  • Po wykonaniu inwestycji oraz upływie dwóch miesięcy jej pracy wykonana zostanie analizę porealizacyjną od kwietnia do października w zakresie emisji substancji złowonnych oraz stanu sanitarnego powietrza, a jej wyniki przedstawione zostaną prezydentowi miasta Bydgoszczy oraz Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.
  • Przez rok po zrealizowaniu inwestycji Remondis będzie organizował raz na kwartał spotkania z mieszkańcami osiedla Siernieczek.

Polecamy

Tak wyglądał Dworzec PKP Bydgoszcz Główna przed ostatnią prz...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie