Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Wyklęci. W Bydgoszczy oddadzą hołd ich pamięci

Hanka Sowińska
Obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Adam Wojnar
Żołnierze Wyklęci - kim byli? Podczas Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie m.in. przegląd filmów poświęconych podziemiu niepodległościowemu oraz I Bydgoski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Program tegorocznych obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest bardzo urozmaicony. W weekend w wielu miastach regionu odbyły się biegi pamięci „Tropem Wilczym”. Sadzono również dęby upamiętniające niezłomnych żołnierzy.

Bydgoskie obchody zainauguruje dziś msza św. w kościele garnizonowym (godz. 16.00). O 18.00 w Filharmonii Pomorskiej rozpocznie się koncert galowy. Organizatorami uroczystości są Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w MON, i Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

1 marca pod Ścianą Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kcyńskiej złożone zostaną kwiaty. O godz. 10.00 hołd niezłomnym odda wojewoda kujawsko-pomorski.

Przeczytaj także: Żołnierze Wyklęci. Historia o nich głucho milczała

Żołnierze Wyklęci kim byli?

Wiedzą na temat Żołnierzy Wyklętych będą mogli wykazać się uczestnicy I Bydgoskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, który rozpocznie się o godz. 11 w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Organizatorem sprawdzianu jest Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej - Delegatura IPN w Bydgoszczy.

- Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowania historią ojczystą, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów polskiego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej - informuje dr Kamila Churska z bydgoskiego IPN.

W trwającym 45 minut sprawdzianie weźmie udział prawie 80 osób. - Najbardziej zaskoczyli nas gimnazjaliści - zgłosiło się 39 uczniów. Test rozwiązywać będzie również pięciu nauczycieli historii - dodaje dr Churska.

Uczestnicy będą odpowiadać na 20 pytań przygotowanych przez pracowników bydgoskiego IPN. Będą musieli np. dopisać nazwy wydarzeń do podanych definicji, zanalizować teksty źródłowe i odpowiedzieć na ich podstawie na pytania, rozwinąć ważne skróty historyczne, rozpoznać postaci na fotografiach. Napiszą też krótką notkę biograficzną jednego z Wyklętych.

Od dziś do 9 marca w pięciu miastach regionu odbędzie się przegląd filmów poświęconych podziemiu niepodległościowemu pt. „My jesteśmy Wojsko Polskie”. W tym cyklu widzowie zobaczą trzy dokumenty: „Obława”, „Zapora”, „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja” . Bydgoski maraton filmowy w kinie Adria rozpocznie się dziś, o godz. 10.00.

Filmy będą pokazywane także w Toruniu (2 marca, Centrum Dialogu im. Jana Pawła II, godz. 10.00), we Włocławku (3 marca, Centrum Kultury „Browar B.”, godz. 11.30), w Inowrocławiu (6 marca, Państwowa Szkoła Muzyczna, godz. 10.00) i w Grudziądzu (9 marca, Centrum Kultury Teatr, godz. 10.00). Wstęp wolny na wszystkie seanse.

1 marca przed gmachem KPUW na ul. Jagiellońskiej stanie ambulans RCKiK, w którym będzie można honorowo oddać krew (9.00-13.00). Akcja „spoKREWnieni służbą” odbędzie się pod patronatem szefa MSWiA.

Info z Polski - najważniejsze informacje ostatnich dni

źródło: vivi24/x-news

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto