Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zostały już ostatnie godziny, by się spisać! Kończy się narodowy spis ludności i mieszkań 2021

Małgorzata Pieczyńska, (MAW)
Narodowemu Spisowi Powszechnemu Ludności i Mieszkań 2021 w regionie poświęcona była także konferencja prasowa w Urzędzie Wojewódzkim. Wzięli w niej udział dr Wiesława Gierańczyk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, i Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.
Narodowemu Spisowi Powszechnemu Ludności i Mieszkań 2021 w regionie poświęcona była także konferencja prasowa w Urzędzie Wojewódzkim. Wzięli w niej udział dr Wiesława Gierańczyk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, i Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. Dariusz Bloch
To już naprawdę ostatni dzwonek. W czwartek (30 września) o północy kończy się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jest obowiązkowy. W całym województwie kujawsko-pomorskim do środowego poranka (29 września) spisanych zostało już ponad 98 proc. mieszkań. Większość wybrała spis przez internet.

Zobacz wideo: Nowa jadłodzielnia WSG w Bydgoszczy.

Spis przeprowadzany jest co 10 lat. - Ma odpowiedzieć na pytania: Ilu nas jest?, Jacy jesteśmy? Jak żyjemy? Gdzie mieszkamy? - mówi Michał Cabański, specjalista z Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. - Zebrane dane posłużą nie tylko do przygotowania statystyk, ale także do opracowania strategii na szczeblu wojewódzkim i krajowym np. do planowania wydatków na ochronę zdrowia, edukację, czy na rozwój infrastruktury.

W całym regionie kujawsko-pomorskim do środowego poranka (29 września) spisanych zostało ponad 98 proc. mieszkań.

- Większość spośród spisanych, bo ponad 50 proc, zrobiła to przez internet - mówi Michał Cabański. - Pozostali, którzy dopełnili tego obowiązku, zostali spisani przez rachmistrzów, którzy dzwonili do respondentów lub sami mieszkańcy dzwonili na infolinię spisową pod nr 22 279-99-99. Były też tzw. bezpośrednie wywiady, czyli rachmistrz przychodził do domu lub dany obywatel spisał się u rachmistrza w punkcie spisowym. Takich punktów od początku spisu było uruchamianych w naszym regionie wiele.

W minioną sobotę (25 września) okazją była noc spisowa w Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy.

- Punkt działał od godz. 8 do północy. Zainteresowanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania - mówi Michał Cabański. - Praktycznie do godz. 22 cały czas była kolejka, a ostatnia osoba została spisana o godz. 23.30.

30 września Urząd Statystyczny przy ul. ks. Konarskiego 1-3 w Bydgoszczy także zaprasza spis w godz. 7-24.

- Punkty spisowe będą tego dnia uruchamiane w wielu miejscowościach w regionie. Godziny ich otwarcia zależeć będą od tego, ile osób w danej miejscowości się jeszcze nie spisało. Ich pełną listę będzie można znaleźć na stronie https://spis.gov.pl/ - informuje Michał Cabański. - Z naszych obserwacji wynika, że miasta na prawach powiatu spisują się gorzej niż inne miejscowości.

Jak informuje bydgoski ratusz dodatkowo - 30 września na Starym Rynku pojawi się mobilny punkt spisowy, w którym będzie można się spisać w godz. 12-20.

Warto też zaznaczyć, że osoby, które spisują się przez internet, czasem popełniają jeden błąd: zakładają konto na stronie spisu, a potem w ciągu 14 dni nie spisują się. W efekcie, po upływie tego czasu, konto jest zablokowane i nie można się na nie zalogować. Taka osoba na swój PESEL próbuje założyć drugie konto, a system pokazuje jej błąd techniczny. Taka właśnie sytuacja spotkała naszą Czytelniczkę z Bydgoszczy.

- Pozostaje tylko kontakt z infolinią spisową 22 279 99 99. Konsultant wznowi spis lub będzie kontakt ze strony rachmistrza. Na infolinię można też zadzwonić po pomoc, gdy chcemy zmienić hasło do konta albo gdy je zapomnimy - mówi Michał Cabański.

Jak dodaje Michał Cabański, infolinia spisowa jest obecnie przeciążona. Dzwoniąc na nią możemy usłyszeć sygnał zajętości albo komunikat, że osoba ma wyłączony telefon. Wówczas należy chwilę odczekać i spróbować znowu zadzwonić na infolinię.

Przypomnijmy, że Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, który odbywa się pod hasłem "Liczymy się dla Polski!", jest obowiązkowy. Za odmowę udziału w spisie można zostać ukaranym grzywną do 5 tys. zł.

Trwa głosowanie...

Czy restauracje w Bydgoszczy powinny przyjmować tylko zaszczepionych klientów?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto