Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zrób darmowe badania w kierunku raka prostaty. Kujawsko-pomorskie na 3. miejscu pod kątem zachorowalności

Dorota Witt
Dorota Witt
Rak prostaty to obecnie najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy wśród mężczyzn. Województwo kujawsko-pomorskie jest na trzecim miejscu w Polsce pod kątem zachorowalności na ten nowotwór.
Rak prostaty to obecnie najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy wśród mężczyzn. Województwo kujawsko-pomorskie jest na trzecim miejscu w Polsce pod kątem zachorowalności na ten nowotwór. Dariusz Bloch
Rak prostaty to obecnie najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy wśród mężczyzn. Województwo kujawsko-pomorskie jest na trzecim miejscu w Polsce pod kątem zachorowalności na ten nowotwór.

Zobacz wideo: W Bydgoszczy trwają zdjęcia do filmu „Magiczny kwiat paproci”

  • Uniwersytecka Poradnia Urologiczna szpitala Biziela zaprasza do udziału w „Akcji prostata". Odbędzie się w czwartek, 14 października, w godzinach 11. - 13.
  • Pierwsze 20 osób, które zadzwoni pod nr telefonu 52 365 54 36 będzie miało nieodpłatnie wykonane badanie krwi celem oznaczenia poziomu PSA (badanie odbędzie się w szpitalu Biziela).

Rak prostaty to obecnie najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy wśród mężczyzn. Województwo kujawsko-pomorskie jest na trzecim miejscu w Polsce pod kątem zachorowalności na ten nowotwór.

Dlaczego tak się dzieje, skoro wykrycie choroby na wczesnym etapie daje nawet 90 proc. skuteczności wyleczenia?

- Powodem jest niska świadomość społeczna i niechęć mężczyzn do wykonywania profilaktycznych badań prostaty - odpowiada dr hab. med. Piotr Jarzemski, prof. UMK, kierownik Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, konsultant wojewódzki w dziedzinie urologii. I zachęca do badań profilaktycznych. W pierwszej kolejności chodzi o badanie poziomu PSA w krwi, które wykonuje się u mężczyzn w celu wczesnego wykrycia raka prostaty. Jest tanie, refundowane, dostępne powszechnie - wykonuje je każde laboratorium.

- Badania profilaktyczne powinniśmy rozpocząć już w piątej dekadzie życia, a najlepiej od 45. roku, natomiast u osób, u których w rodzinie występowały nowotwory, gruczołu krokowego u mężczyzn lub nowotwory piersi u kobiet, badania profilaktyczne rozpoczynamy już od 40. roku życia - mówi prof. Jarzemski.

Rak prostaty. Jak jest leczony w województwie kujawsko-pomorskim?

Rocznie w województwie kujawsko-pomorskim urolodzy wykonują 950 prostatektomii, czyli zabiegów usunięcia prostaty. Jesteśmy pod tym względem w krajowej czołówce, obok województwa pomorskiego i świętokrzyskiego. Zabiegi te robione są w ośmiu ośrodkach rozsianych po regionie. Rozlokowane są tak, że pacjenci nie mają do nich dalej niż 50 km.

- To nie znaczy, że u nas mamy wybitnie wysoką zachorowalność na raka prostaty, znaczy to tyle, że mamy dobrą rozpoznawalność tej choroby. Do bydgoskich ośrodków przyjeżdżają także pacjenci z innych regionów, bo mamy duże doświadczenie i korzystamy z wszystkich dostępnych technik leczenia raka prostaty, w tym: robimy operacje w asyście robota daVinci. Warunek powodzenia leczenia tego nowotworu jest obecnie jeden i nie zależy bezpośrednio ani od urologów ani od systemu - zależy od pacjentów, bo tym warunkiem jest zgłoszenie się chorego do specjalisty - mówi prof. Piotr Jarzemski.

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia nowotworu gruczołu krokowego? Jakimi metodami leczeni są pacjenci w województwie kujawsko-pomorskim i jak wpływa to na ich rokowania? W piątek, 15 października, w magazynie Expressu Bydgoskiego opublikujemy rozmowę na ten temat z prof. Piotrem Jarzemskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto