Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żużel: Hity i klapy Enea Ekstraligi w sezonie 2012 [ZDJĘCIA]

Patryk Młynek
Za portalem "Przegląd Sportowy" przedstawiamy listę hitów i kitów minionego sezonu w Enea Ekstralidze. Zobacz kto okazał się najlepszym zawodnikiem, co było największym hitem sezonu oraz co było największa wpadką.

HITY SEZONU 2012 W ENEA EKSTRALIDZE


ZŁOTY MEDAL DLA AZOTÓW TAURON TARNÓW

Zespół z Tarnowa został stworzony kosztem około 10 milionów złotych (niektórzy uważają, że 12 milionów). To olbrzymia suma jak na Enea Ekstraligę. Prezesi klubów żużlowych już na początku sezonu patrzyli na ekipę z Tarnowa zazdrosnym okiem. Uważali także, że spółki skarbu państwa nie powinny wspierać tylko jednej drużyny.

Na podopiecznych Marka Cieślaka nie było w tym sezonie mocnych. Cieślak popisał się znakomitym instynktem sprowadzając Grega Hancooka, Janusza Kołodzieja oraz Macieja Janowskiego. Znakomitym rozwiązaniem było także sprowadzenie Kacpra Gomólskiego.

Sezon życia zaliczyli Martin Vaculik oraz Leon Madsen, który w szczególności przyczynił się do zdobycia złotego medalu przez Azoty Tauron Tarnów.

FREKWENCJA W FINALE

Od początku sezonu żużlowego uważano, że oglądanie żużla powoli może się nudzić kibicom. Jednak na finałowy dwumecz na stadiony w Gorzowie Wlkp. i Tarnowie przyszło 30 tysięcy widzów, a to oznacza, że kibice chcą patrzeć na speedway, w którym są emocje i duża stawka. Istotną sprawą na przyszły sezon jest przygotowanie regulaminu żużlowego, który zwiększy atrakcyjność speedway'a.

PRZEBUDZENIE DUŃCZYKÓW

Z rewelacyjnej strony pokazali się w tym sezonie Nicki Pedersen (Wybrzeże Gdańsk), Leon Madsen (Azoty Tauron Tarnów), Niels-Kristian Iversen i Michael Jepsen Jensen (obaj Stal Gorzów). Aktualny wicemistrz świata osiągnął najlepszą średnią biegową w Enea Ekstralidze. Leon Madsen, dzięki Markowi Cieślakowi prezentował żużel na najwyższym poziomie. Szczególnie pokazał to w meczach o złoty medal pomiędzy drużynami z Tarnowa i Gorzowa Wielkopolskiego. Niels-Kristian Iversen popisał się fenomenalną jazdą w przeciągu całego sezonu. Pozwoliło mu to na osiągnięcie drugiej średniej w lidze. Jeżeli chodzi o Michaela Jepsena Jensena, to młody Duńczyk był tak dobry, że Stal Gorzów była zainteresowana podpisaniem z nim dożywotniej umowy.

ODRODZENIE WŁÓKNIARZA CZĘSTOCHOWA

Rok temu klub z Częstochowy był już na dnie. Drużyna nie miała nawet otrzymać licencji na starty. Jednak polityka nowego szefostwa klubu przyniosła pozytywne skutki. Na stadionie włókniarza postawiono przede wszystkim na widowisko. W tym sezonie nie oglądaliśmy tam jazdy gęsiego a fantastyczną walkę, niezależnie od klubu występującego na tym obiekcie. Klub Włókniarz Częstochowa zasługuje szczególnie na uznanie bowiem sezon 2012 kosztował klub z Częstochowy zaledwie 6,5 miliona złotych.

KLAPY SEZONU 2012 W ENEA EKSTRALIDZE

SKANDAL W GORZOWIE

Do nieciekawej sytuacji doszło w Gorzowie, kiedy to do zawodników dotarła informacja o śmierci Lee Richardsona. Marek Wojaczek, sędzia tych zawodów początkowo nie wykazał się błyskotliwością i nie przerwał spotkania. Zawodnicy dalej walczyli o punkty pomimo tego, że umarł ich kolega z toru. Żużlowcy dalej wyjeżdżali na kolejne biegi. Dopiero po jakimś czasie zdecydowano się na przerwanie meczu. Jednak było to zdecydowanie za późno.

WALKOWER W TORUNIU

Niecodzienna sytuacja miała miejsce w Toruniu podczas meczu Unibaksu z Azotami Tauron Tarnów. Greg Hancook ze względu na odwołany lot samolotu spóźnił się na mecz w Toruniu. Sędzia źle policzył KSM tarnowskiej drużyny i zdecydował o przyznaniu walkowera dla ekipy Jana Ząbika. Trener Marek Cieślak podkreślał, że Wojciech Stępniewski cały czas stał z zegarkiem w ręku obok sędziego i odliczał sekundy dzielące Unibax Toruń od wygranej. Jednak sam milczał, gdy KSM jego drużyny zostało źle policzone. O co chodziło w tej precedensowej sytuacji w Toruniu? Komu tak naprawdę zależało na tym, żeby wtedy nie rozpocząć tego spotkania?

Kilka dni później powtórzono mecz na MotoArenie, ponieważ pomyłka sędziego wyszła na jaw. Unibax Toruń przystąpił do drugiej odsłony tego meczu bez kapitana drużyny Ryana Sullivana. Może to zadecydowało o przegranej w dwumeczu podopiecznych Jana Ząbika.

NAJPIERW ZŁOTO POTEM BRĄZ

W minionym sezonie najpierw poznaliśmy zdobywcę złotego medalu, dopiero później dowiedzieliśmy się kto wywalczył brąz. Doszło do takiej sytuacji ponieważ klubu z Zielonej Góry i Torunia nie potrafiły ustalić dogodnego terminu spotkania. Nieoficjalnie mówiono o tym, że oba kluby chcą poczekać aż wyzdrowieją kontuzjowani Rune Holta oraz Ryan Sullivan. Unibaksowi opłaciło się czekać na Australijczyka, bo ten brąz to głównie jego zasługa.

WYRZUCENIE JAROSŁAWA HAMPELA Z UNII LESZNO

Jarosław Hampel w czerwcu doznał kontuzji podczas GP Danii. Po dwóch miesiącach leczenia prezes Unii Leszno, Józef Dworakowski skontaktował się z zawodnikiem i oznajmił mu, że skoro nie popiera limitów wynagrodzenia, to nie ma czego szukać w ich klubie. Po jakimś czasie zorientował się, że popełnił błąd i zaczął publicznie mówić o chęci podpisania umowy z Hampelem. Aktualnie rozmowy trwają.

źródło: www.przegladsportowy.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto