Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwiedzając Wyspę Młyńską

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Wyspa Młyńska, wpisana do rejestru zabytków woj. kujawsko-pomorskiego, była przez lata zaniedbywana. Obecnie podlega gruntownej rewitalizacji.

Wyspa Młyńska położona jest w samym centrum miasta, kilkaset metrów od Starego Rynku, między Brdą a jej odnogą - Młynówką. W tym malowniczym miejscu znajdziemy zabytkowe obiekty architektury przemysłowej, fragmenty systemu hydrotechnicznego Kanału Bydgoskiego i pozostałości dawnej międzynarodowej drogi wodnej.

Od pierwszej połowy XIX wieku Wyspa Młyńska pełniła szczególną rolę w gospodarce Bydgoszczy: stwarzała dogodne warunki do handlu zbożem, drewnem i skórami. Miały na to wpływ rozmaite czynniki, m.in. bliskość lesistych terenów i żyznych gleb Kujaw, a także decyzja Fryderyka II o budowie Kanału Bydgoskiego i złagodzenie przepisów prawnych, dotyczących składu zbiorów.

Kontakty handlowe kwitły. W mieście powstawały młyny i piekarnie, a na Wyspie Młyńskiej spółka akcyjna "Herkules" i zakład ślusarski, który po pewnym czasie zajął się wytwarzaniem piekarskich pieców i budową statków. W 1844 roku na Wyspie stanęły, do dziś robiące ogromne wrażenie, Młyny Rothera.

Brukowana ulica Mennica, biegnąca przez wyspę, swą nazwę zawdzięcza Mennicy Królewskiej. Spacerując tą ulicą, warto zwrócić uwagę na biały i czerwony spichlerz - są to budynki, którymi od lat 70. ubiegłego wieku dysponuje Muzeum Okręgowe. Biały Spichlerz został zbudowany pod koniec XVIII wieku i do 1974 r. pełnił funkcję magazynu zbożowego. Wykonany w konstrukcji szachulcowej (inaczej "mur pruski"), posiada piwnicę o krzyżowym sklepieniu. Czerwony Spichlerz z 1860 roku, dawniej tzw. Młyn Camphausena, to masywna budowla z cegły. Spichlerze są na razie zamknięte z powodu działań rewitalizacyjnych, które potrwają prawdopodobnie do października 2008.

Przy ul. Mennica 7 stoi jeszcze jeden obiekt muzealny: XIX-wieczny dom, w którym dawniej mieszkali zarządcy młynów. W przyszłości budynek ten ma zostać zaadaptowany na potrzeby Muzeum Okręgowego i służyć jako miejsce ekspozycji. W ciągu ostatnich dwóch lat, by ułatwić gościom odwiedziny na wyspie, wybudowano nad rzeką trzy kładki - dwie nad Brdą Młynówką, od strony Wenecji Bydgoskiej, trzecią - od strony Opery Nova.

Dzięki wdrażanemu programowi rewitalizacji, przez lata zaniedbane zabytkowe obiekty zaczynają stanowić jedną z głównych atrakcji kulturalnych i turystycznych miasta. Powstało już Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości, w najbliższych miesiącach przy ul. Mennica 4 pojawi się Europejskie Muzeum Pieniądza. Otoczenie powoli staje się zachęcające dla spacerowiczów - nad wodą widać już stylowe siedziska, dojdą nowe ławki, ścieżki rowerowe i spacerowe aleje. Wyspa powoli przeradza się w park kultury i wypoczynku.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto