Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

HbA1c – kontrola cukrzycy na dobrym poziomie

Ewa Piątek
Ewa Piątek
28 lipca 2008 w Bydgoskim Centrum Diabetologii i Endokrynologii rozpocznie się akcja bezpłatnych badań hemoglobiny glikowanej (HbA1c).

Badanie HbA1c jest prowadzone w ramach ogólnopolskiej akcji diagnostycznej, zorganizowanej z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Celem przedsięwzięcia jest edukacja oraz zachęcenie pacjentów do stałego kontrolowania poziomu cukru we krwi poprzez regularne wykonywanie badania. W ramach akcji w całym kraju zostaną uruchomione punkty, w których diabetycy będą mogli bezpłatnie skorzystać z badania HbA1c. Partnerem akcji jest firma Sanofi-Aventis.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, oznaczenie HbA1c u chorych na cukrzycę powinno się wykonywać rutynowo co 3 miesiące. U pacjentów ze stabilnym przebiegiem choroby i dobrym wyrównaniem metabolicznym oznaczenia można wykonywać co pół roku.

Dla zdrowej osoby prawidłowa wartość poziomu HbA1c wynosi około 5%. Dla osób z cukrzycą, zdaniem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, wynik ten powinien być równy lub niższy niż 6,1-6,5%. Jeśli wartość hemoglobiny glikowanej jest wyższa niż 7%, należy pilnie dokonać zmian w sposobie leczenia chorego.

Jak wynika z badań, u osób, którym dzięki prawidłowemu leczeniu cukrzycy udało się obniżyć poziom hemoglobiny glikowanej o 1%, ryzyko powikłań choroby w postaci zmian w drobnych naczyniach, tj. niekorzystne zmiany wzroku (retinopatia), w nerkach (nefropatia), zmniejszyło się o 37%, natomiast ryzyko zawału serca obniżyło się o 14%.


Mechanizm badania HbA1c

Hemoglobina A (białko zawarte wewnątrz erytrocytów) przenosi tlen w organizmie. Kiedy w krwiobiegu pojawia się glukoza, może ona ulec glikacji, czyli przyłączyć się do białka hemoglobiny A. Większa ilość glukozy we krwi oznacza, że więcej jej łączy się z hemoglobiną i sprawia, że hemoglobina ulega glikacji. Gdy glukoza połączy się z hemoglobiną, zazwyczaj pozostaje w organizmie przez cały czas istnienia białka hemoglobiny A, czyli aż 120 dni. Dlatego glukoza przyłączona do białka hemoglobiny A zawsze odzwierciedla poziom cukru we krwi w okresie dwóch do trzech miesięcy poprzedzających badanie. Badanie HbA1c dokładnie mierzy, jak wysoki procent białek hemoglobiny uległ glikacji, dlatego badanie pozwala skutecznie monitorować przebieg cukrzycy. 7-procentowy wynik HbA1c oznacza, że 7% z białek hemoglobiny jest glikowanych.

Darmowe badania w Bydgoszczy

Rejestracja pacjentów 28 lipca w godzinach 9.00-14.00 (zgłoszenia osobiste)
Badanie zostanie przeprowadzone w dniach od 28 do 31 lipca w Bydgoskim Centrum Diabetologii i Endokrynologii przy ulicy Baczyńskiego 17 w Bydgoszczy

W BADANIU WEŹMIE UDZIAŁ 100 PIERWSZYCH OSÓB!

Dodatkowe informacje:

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
tel: (052) 346-06-92, (52) 341 12 51 w. 292
e-mail: [email protected]
www.diabetyk.org.pl

/źródło: informacja prasowa, Monika Mizerska, Headlines Porter Novelli/

Zobacz także:
>> Błękitna opaska uratuje Ci życie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto