Pomysłowe serduszko Owsiaka

Na awersie klawiatura, na rewersie gitara z „obłokiem” ... (© Arek Borkowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Na awersie klawiatura, na rewersie gitara z „obłokiem” serduszek. Wykonane w srebrze okolicznościowe monety, w kształcie stylizowanego serca, zostały wybite specjalnie na 20. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Czytaj też:
» Narodowy Bank Polski dla WOŚP [zdjęcia]

Narodowy Bank Polski gra z Orkiestrą Jurka Owsiaka od wielu lat.

Z okazji 10-lecia WOŚP wyemitowano serię monet kolekcjonerskich i okolicznościowych, w tym jedyną w powojennej historii Polski monetę z „dziurką” o nominale dwóch złotych. W 2004 r. XXIII Konferencja Dyrektorów Mennic w San Francisco uznała tę monetę za najbardziej zaawansowaną technicznie na świecie.

5 stycznia NBP wyemitował okolicznościowe monety, upamiętniające 20 lat istnienia największej organizacji pozarządowej, która zbiera fundusze na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali.

Na jubileuszowy finał NBP wybił coś ekstra - srebrną monetę 10-złotową w kształcie serca, którą zaprojektowała Urszula Walerzak. To unikat w skali kraju i świata również, bo monet o takim kształcie jeszcze nie było. Niespotykany w numizmatyce kształt zaproponował sam „dyrygent” WOŚP.

- Moneta z sercem to pierwsza taka polska moneta, choć nie pierwsza o nietypowym kształcie. Wcześniej NBP wyemitował m.in. monetę w kształcie wachlarza. Było to z okazji Światowej Wystawy EXPO 2005 w Japonii. Ponadto wszystkie monety z serii „Polscy malarze XIX/XX wiek” mają kształt prostokąta, a monety z serii „Historia polskiej muzyki rozrywkowej” są kwadratowe - poinformowało nas biuro prasowe NBP.

Oprócz srebrnej monety „serduszkowej” (wybito 60 tys. sztuk) pojawiła się też dwuzłotówka ze stopu Nordic Gold (wyemitowano milion sztuk).

Przypomnijmy - od kilku lat sprzedaż każdej nowej emisji monet oraz banknotów kolekcjonerskich prowadzona jest w specjalnym serwisie aukcyjnym (www.kolekcjoner.nbp.pl).

Sto kompletów monet „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - 20 lat” wybitych jako pierwsze (mają specjalne certyfikaty) trafiło na aukcję, z której dochód zasili konto WOŚP.

Na jubileuszową aukcję NBP przekazał również zdjęcia z serii „Portrety i monety” wraz z monetami kolekcjonerskimi, które są na nich uwiecznione (wystawa tych portretów gościła w Bydgoszczy w 2011 r.)

Bydgoski oddział NPB przekazał na licytację WOŚP 50 specjalnie numerowanych karnetów zawierających dwuzłotowe monety oraz 25 brykietów, wykonanych ze zmielonych zużytych banknotów. Na licytację trafiła też serduszkowa moneta 10-złotowa.

Zobacz też:

Rozmowa z Damianem Nenowem

2012 rok w bydgoskiej kulturze

XX Finał WOŚP w Bydgoszczy

Czy to rok Leona Wyczółkowskiego?
Dołącz do MMBydgoszcz.pl i napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga


Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!