MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na fordońskim więzieniu będą murale i bluszcz, a więźniowie wezmą udział w akcji porządkowej

OPRAC.:
Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Uczestnicy spotkania - od lewej - Sławomir Marcysiak, Rafael Prętki, Ewa Raczyńska - Mąkowska oraz Marek Iwiński
Uczestnicy spotkania - od lewej - Sławomir Marcysiak, Rafael Prętki, Ewa Raczyńska - Mąkowska oraz Marek Iwiński Fot. Nadesłane
Jak informuje na swoim profilu na Facebooku Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, w środę odbyło się spotkanie w sprawie planowanego na murach aresztu muralu w którym udział wzięli Plastyk Miejski Marek Iwiński, Miejski Konserwator Zabytków Sławomir Marcysiak, dr Ewa Raczyńska-Mąkowska (SMSF), Politechnika Bydgoska i prezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu Rafael Prętki.

Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś:

od 16 lat

Dyskusja była rzeczowa i merytoryczna. Powołano do działania komisję składającą się z uczestników spotkania, której będzie przewodziła Ewa Raczyńska-Mąkowska.

Ustalono, że należy ogłosić cztery konkursy. Pierwszy dotyczący muralu na ścianie od strony Rynku/Sikorskiego, drugi na murze na podwórzu Sikorskiego 2 (dawna willa komendanta), trzeci na murze dawnej szwalni od strony Wisły i czwarty na ul. Zakładowej.

Zachodzi też konieczność wyremontowania ściany od strony Wisły, co łączy się ze znalezieniem wykonawcy.

- Ściana będzie przesłonięta, według projektu, czterometrową konstrukcją obsadzoną bluszczem, jednak górna część pozostanie widoczna, stąd pomysł, aby ją wyremontować i pomalować – tłumaczy Damian “Amon” Rączka z SMSF. - Tematyka poszczególnych murali będzie różna, ale spójna z miejscem i historią.

- Tak jak już informowaliśmy, mural na Sikorskiego będzie przedstawiał ratusz, strzelnicę, wieże mostowe i nieistniejące kamienice. Mural na podwórzu, żołnierki Podziemia Niepodległościowego, osadzone w Zakładzie Karnym w latach 1945-1956. Całość będzie ilustrowana wierszami Ireny Tomalak.

- Ścianę dawnej szwalni przyozdobi wzór haftu, nawiązujący do produkowanych w tym miejscu kilimów. Mural przy Zakładowej stanie się miejscem ukazującym historię Fordonu - tłumaczy społecznik. - Te pierwsze ustalenia są na razie zarysem tematów, jakie chcielibyśmy przedstawić w formie murali. Uzyskaliśmy wsparcie ministra Łukasza Schreibera oraz nawiązaliśmy współpracę z Aresztem Śledczym. Już niedługo osadzeni wezmą udział w pracach porządkowych wokół kościoła pw. św. Mikołaja.

Trwa głosowanie...

Jak powinny wyglądać przejścia dla pieszych na ruchliwych ulicach Bydgoszczy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto